Strona Główna > Aktualności > LE: Wygrane Estonii i Austrii na ostatniej prostej

LE: Wygrane Estonii i Austrii na ostatniej prostej

Ostatnie mecze fazy grupowej Ligi Europejskiej nie przyniosły większych niespodzianek. W pierwszym ze spotkań Austriacy wygrali bez straty seta. Więcej emocji przyniósł drugi pojedynek, w konfrontacji Białorusi z Estonią nie brakowało zwrotów akcji. W kluczowych momentach rywalizacji lepiej reagowali podopieczni trenera Cretu i to oni wygrali 3:2.

Podopieczni trenera Scholla także w ostatnim dniu rywalizacji grupowej nie zdołali przełamać pechowej passy. Również tym razem siatkarze Luksemburga nie ugrali choćby seta. Jedynym plusem w grze swojego zespołu po raz kolejny był Kamil Rychlicki. Lider Luksemburczyków nie zawiódł, w meczu z Austriakami as ekipy trenera Scholla zdobył 19 punktów przy 52-procentowej skuteczności zagrań. W porównaniu z dotychczasowymi spotkaniami tym razem Rychlicki i jego koledzy dotrzymywali rywalom kroku w ataku. Poszczególne partie meczu były dość wyrównane, w kluczowych momentach lepiej reagowali Austriacy. Najbardziej zaciętym fragmentem spotkania była druga partia meczu. Po falstarcie w tej części spotkania zawodnicy Michaela Warma musieli gonić rywala (16:12). Sygnał do ataku dał swoim kolegom Alexander Berger, najlepiej punktujący reprezentacji Austrii nie tylko dominował w ataku, popisywał się także niemałą czujnością w bloku. Konsekwentna i cierpliwa gra Austriaków opłaciła się, Berger i jego koledzy zniwelowali stratę, w kluczowym fragmencie partii zachowując więcej zimnej krwi. Po partii wygranej na przewagi do 26 w kolejnym secie ekipa trenera Warma nie pozwoliła rywalom rozwinąć skrzydeł. Tym razem gra na styku utrzymywała się tylko do etapu drugiej przerwy technicznej, końcówka seta to jednak dominacja Austriaków, zwieńczona triumfem 25:18.

Luksemburg – Austria 0:3
(21:25, 26:28, 18:25)

Luksemburg: Rychlicki (19), Maroldt (3), Braas (1), Lux (4), Laevaert (9), Zuidberg (7), De Castro (libero) oraz Husi (libero), Gajin (4), Funk i Kiffer (1)
Austria: Wohlfahrtstätter (9), Menner (6), Tusch (1), Zass (13), Berger (20), Buchegger (4), Kroiss (libero) oraz Jurkovics (1), Tröthann, Thaller (1), Ringseis (libero) i Harthaller (3)

Więcej emocji przyniosło drugie starcie rywalizacji grupy B. Estończycy co prawda mieli realne szanse rozstrzygnięcia meczu na swoją korzyść w trzech setach, jednak w kluczowych momentach odsłony trzeciej podopiecznym trenera Cretu zabrakło „zimnej krwi”. Dwie pierwsze partie rozgrywały się pod dyktando reprezentacji Estonii. Szczególnie udany dla Venno i jego kolegów był drugi set spotkania, w tej części meczu dominacja Estończyków była bezdyskusyjna, co potwierdzał wynik partii, wygranej do 15. W trzecim secie zagrania duetu Audoczanka/Radziuk odmieniły losy rywalizacji. Poza zagraniami w ataku zespół trenera Sinhajewskiego uaktywnił się w bloku. Kompletna gra siatkarzy z Białorusi przyniosła rezultaty nie tylko w trzecim secie. Wygrana 25:23 wyraźnie uskrzydliła Białorusinów, brak dotychczasowego lidera tego zespołu – Miskewicza – nie był szczególnie widoczny. Po wygranej czwartej partii gra rozpoczęła się praktycznie od nowa. Tie-break był wyrównany tylko do stanu 3:5, szybciej kolejny bieg wrzucili Estończycy. Podopieczni trenera Cretu zdecydowanie lepiej radzili sobie w zagraniach z pierwszej akcji, nie marnując szans też w kontratakach. Gra pod presją nie sprzyjała Białorusinom, którzy zaczęli seriami popełniać błędy własne. Przy prowadzeniu Estonii 12:5 niemal pewne było, że tej przewagi Toobal i jego koledzy nie pozwolą sobie odebrać, chwilę później Estończycy stawiając kropkę nad i, wygrali 15:7 i w całym meczu 3:2. Najjaśniejszymi postaciami w zespole trenera Cretu byli Venno i Täht, obaj na konto swojego zespołu zapisali po 12 oczek.

Białoruś – Estonia 2:3
(21:25, 15:25, 25:23, 25:23, 7:15)

Białoruś: Radziuk (17), Busel (9), Wasz (3), Krasneuski (4), Marozau (10), Miskewicz, Zabarouski (libero) oraz Audoczanka (19), Martynau (6), Pranko i Kuklinski (1)
Estonia: Pupart (12), Kreek (4), Toobal (1), Täht (19), Venno (19), Aganits (13), Rikberg (libero) oraz Losnikov (libero) i Tammemaa (4)