Strona Główna > Aktualności > LE: Słowaczki pierwszymi finalistkami

LE: Słowaczki pierwszymi finalistkami

Podopieczne Marka Rojko po wyjazdowym zwycięstwie 3:2 nad Słowenkami przed własną publicznością nie pozostawiły złudzeń, kto zasłużył na udział w finale Ligi Europejskiej. Słowaczki w Bratysławie bez większych problemów pokonały reprezentantki Słowenii 3:1. Liderką gospodyń była zdobywczyni osiemnastu punktów – Jaroslava Pencova.

Od początku spotkania lepiej grały gospodynie. Pomimo kolejnych interwencji trenera Bruno Najdica jego podopieczne nie były w stanie znaleźć sposobu na dobrze dysponowane rywalki, których postawa była bez zarzutu. Chociaż wysoką skuteczność utrzymywała Tina Grudina, nie wystarczyło to do przeciwstawienia się Słowaczkom, które pierwszego seta wygrały do 18. Druga odsłona tylko w pierwszych akcjach toczyła się pod dyktando siatkarek Marka Rojko. Gospodynie z czasem traciły rezon w ataku, ich skuteczność w tym elemencie znacznie się obniżyła, co odbiło się na wyniku (8:16). W tej odsłonie to Słowenki stanowiły monolit, efektownie atakowała Ziva Recek. Pomimo zrywu w końcówce Słowaczki nie zdołały odwrócić losów partii, przegrywając do 22.

Dwie kolejne partie to popisowa gra Słowaczek, które od początku do końca kontrolowały przebieg gry. Zarówno w trzecim, jak i czwartym secie gospodynie wysoko prowadziły podczas obu przerw technicznych, do końca nie tracąc koncentracji. Atak rozłożony był równomiernie na wszystkie zawodniczki, natomiast honor Słowenek starała się uratować Ziva Recek. W pojedynkę jednak nie była w stanie wiele zdziałać i to Słowaczki po czterech setach cieszyły się z awansu do finału Ligi Europejskiej.

Jestem bardzo zadowolony z tego, że zakwalifikowaliśmy się do finału w pierwszym roku naszego udziału w tych zawodach. Nasz zespół jest bardzo dobry i potrzebujemy sprawdzać nasze umiejętności na międzynarodowym poziomie. Zaczęliśmy bardzo dobrze, później w drugim secie nieco straciliśmy koncentrację, ale bardzo dobrze zagraliśmy zarówno w trzecim, jak i czwartym secie. Spotkamy się z silnym zespołem z Azerbejdżanu w finale, ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by wygrać ten turniej – zapowiedział trener Słowaczek, Marek Rojko.

Słowacja grała dzisiaj znacznie lepiej od nas we wszystkich elementach i zasługiwała na zwycięstwo. My nie daliśmy z siebie wszystkiego. Ogólnie jesteśmy zadowoleni, ponieważ dostaliśmy się do półfinałów tego turnieju i teraz będziemy się przygotowywać najlepiej jak potrafimy do rundy kwalifikacyjnej mistrzostw Europy, która będzie rozgrywana we wrześniu – stwierdził trener Słowenek, Bruno Najdic.

Słowacja – Słowenia 3:1
(25:18, 22:25, 25:13, 25:15)

Słowacja: Drobnakova (10), Pencova (18), Abrahamova (14), Radosova (13), Kubova (4), Kosekova (3), Valachova (libero) oraz Kuciakova (2), Palgutova, Crkonova (4), Oveckova i Smitalova (1)
Słowenia: Bozic (3), Recek (13), Cvetanovic (1), Potokar (6), Planinsec (7), Grudina (12), Medved (libero) oraz Iglicar (2), Valencic (1), Najdic, Scuka (7) i Jerala (libero)