Strona Główna > Aktualności > LE M: Historyczny sukces zespołu z Ukrainy, brąz dla Szwedów

LE M: Historyczny sukces zespołu z Ukrainy, brąz dla Szwedów

Zawodnicy z Ukrainy w swoim debiucie w rozgrywkach Ligi Europejskiej stanęli na najwyższym stopniu podium. Natomiast Macedończycy, dla których był to już trzeci finał z rzędu, po raz kolejny musieli zadowolić się drugą lokatą. Brązowy medal powędrował do Szwedów, którzy pokonali gospodarzy Final Four, ekipę Danii 3:1.

W pierwszym secie spotkania finałowego prym w ataku wiódł Maksym Drozd, który zdobywając w tej partii sześć punktów (83% skuteczności), poprowadził swoją drużynę do wygranej 25:15. Druga odsłona także należała do naszych wschodnich sąsiadów, a silnym atakiem i wynikiem 25:22 zakończył go Władimir Tewkun. Początek trzeciej partii mógł wskazywać na szybką wygraną Ukrainy, jednak drużyna z Macedonii odrobiła pięciopunktową stratę, która utrzymywała się jeszcze do drugiej przerwy technicznej, a następnie zwyciężyła po grze na przewagi. Odsłona ta była spektaklem jednego aktora, Nikoli Gjorgiewa. Z dwudziestu punktów zdobytych w tym secie przez drużynę z Bałkanów aż trzynaście należało własnie do niego. Przegrana w końcówce nie wyprowadziła jednak Ukraińców z równowagi i szybko zakończyli czwartą partię wynikiem 25:13, wygrywając tym samym cały mecz 3:1. Dumny z postawy swojego zespołu był trener zwycięzców, Ugis Krastins. Drużyna zagrała bardzo dobrze i spełniała założenia taktyczne nawet wtedy, gdy napotkała silną presję. Od początku meczu nasza zagrywka była po prostu niesamowita. To ustawiło całą naszą grę. Jestem bardzo szczęśliwy i chciałbym pochwalić chłopaków oraz podziękować federacji za to, że dała nam możliwość występu w Lidze Europejskiej. Był to nasz pierwszy udział w tym turnieju i od razu zdobyliśmy złoto. To po prostu niesamowite.

Drużyna z Ukrainy zdobyła 77 punktów w ataku (60% skuteczności), dziewięć w bloku i tyle samo zza linii dziewiątego metra. Macedończycy w ataku punktowali 51 razy (43% skuteczności), siedem oczek dopisali do swojego konta po skutecznym bloku, zaserwowali również dwa asy. Zespół z Bałkanów popełnił mniej błędów (22:25).

Ukraina – Macedonia 3:1
(25:15, 25:22, 24:26, 25:13)

Ukraina: Kljamar (15), Drozd (20), Kowalczuk (4), Szewczenko (13), Tewkun (13), Lewczenko (12), Fomin (libero) oraz Storożyłow
Macedonia: Gjorgiew G. (4), Josifow (7), Gjorgiew N. (24), Milew (5), Ljaftow (8), Klopczeski (2), Angelowski (libero) oraz Urdow, Andonow, Madjunkow (1), Stoszikj i Mihailow

W meczu o brązowy medal gospodarze podejmowali drużynę ze Szwecji. W premierowej partii obie ekipy toczyły wyrównany bój aż do stanu 21:21. Wtedy to goście zdobyli trzy punkty z rzędu (24:21), jednak potrzebowali również trzech piłek setowych, aby zakończyć tę partię na swoją korzyść (25:23). Drugi set od początku został zdominowany przez Duńczyków, którzy na pierwszą przerwę techniczną schodzili z czteropunktową przewagą, którą konsekwentnie powiększali aż do dziewięciu oczek na koniec seta. W kolejnej odsłonie role odwróciły się i to Szwedzi dyktowali warunki gry, a wyróżniającym się zawodnikiem na boisku był Jacob Link, który zdobył w tej partii dziewięć punktów (notując 78% skuteczności w ataku). Czwarty set również należał do podopiecznych Johana Isacssona, jednak prowadząc dużą różnicą punktową, potrzebowali aż sześciu piłek meczowych, aby zakończyć spotkanie i móc cieszyć się z brązowego medalu. Trener Szwedów przyznał, że zawodnicy byli bardzo zmęczeni po półfinałowym spotkaniu, w którym, podobnie jak Duńczycy, musieli rozegrać pięć setów. Jednak w trakcie meczu dokonywał często zmian, dając na chwilę odetchnąć niektórym zawodnikom.

Szwecja – Dania 3:1
(25:23, 16:25, 25:19, 25:21)

Szwecja: Blomgren (3), Ahremark (7), Pettersson P. (5), Lindberg (9), Link (20), Lushtaku (4), Wijk Tegenrot (libero) oraz Ekstrand (10), Pettersson D. (7) i Eriksson
Dania: Andersen (9), Sorensen (11), Jacobsen (3), Ozari (7), Bonnesen (19), Nielsen (13), Mikelsons (libero) oraz Gade i Mollgaard (2)