Strona Główna > Aktualności > LE M, gr. A: Macedończycy wciąż na fali, Bułgarzy nie zatrzymali rywali

LE M, gr. A: Macedończycy wciąż na fali, Bułgarzy nie zatrzymali rywali

Ostatni dzień tego weekendu zmagań na parkietach Ligi Europejskiej nie przyniósł niespodzianki. Dotychczas mogący się pochwalić kompletem zwycięstw siatkarze reprezentacji Macedonii także tym razem nie zmarnowali swojej szansy, 3:2 pokonując rywali z Bułgarii. Drugie spotkanie nie miało większej historii, Duńczycy bez straty seta pokonali siatkarzy z Albanii.

Po pięciosetowym sobotnim starciu z Duńczykami podopieczni trenera Ristoskiego ponownie trafili na silny opór ze strony rywali. Już początek spotkania z Bułgarami zapowiadał emocjonującą walkę. Przy utrzymującej się grze na styku i wymianie sił w ataku w odsłonie premierowej na dłuższej przestrzeni seta to Macedończycy utrzymywali minimalną zaliczkę (9:7). Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie i przy zrywie rywali nawet Nikola Gjorgiew nie był w stanie wyprowadzić swojego zespołu z przestoju, pozwalając Bułgarom dojść do głosu (14:16). Był to dopiero przedsmak emocji, mogący pochwalić się mianem niepokonanych Macedończycy doprowadzili do remisu, a zwycięzcę wyłoniła gra na przewagi. W końcówce nieoceniona była rola Gjorgiewa. Niekwestionowany lider Macedończyków poprowadził swój zespół do triumfu 31:29.

Nerwowa końcówka odsłony premierowej odbiła się na grze Macedonii w kolejnym secie. Tym razem kolejne szanse wykorzystywali Bułgarzy, kluczowa okazała się czujna gra w bloku Żelizakowa (4 punkty zdobyte w tym elemencie). Konsekwentnie grający Bułgarzy tym razem nie powtórzyli błędów z partii pierwszej, wygrywając 25:15. Było to jednak ostatnie słowo zespołu trenera Żiwkowa. W kolejnych partiach Bułgarzy utrzymywali co prawda blisko 50-procentową efektywność zagrań, jednak siła ataku Macedończyków była zdecydowanie większa. Do dobrej gry wrócił Gjorgiew i zdobywca 33 oczek poprowadził swój zespół do triumfu w kolejnych setach 25:21, 25:21 i w całym meczu 3:1.

Macedonia – Bułgaria 3:1
(31:29, 15:25, 25:21, 25:21)

Macedonia: Josifow (12), N. Gjorgiew (33), Despotowski (2), Ljaftow (8), Klopczeski (6), Mihajłow (6), Angelowski (libero) oraz G. Gjorgiew, Nikołowski, Andonow (1) i Simowski (2)
Bułgaria: Atanasow (12), Genow (7), Manczew (1), Żeliazkow (17), Latunow (6), Georgiew K. (3), Iwanow (libero) oraz Dimitrow, Czernokożew ( 3), Georgiew J. (1), Kjosew (5) i Kartew (13)

Po sobotniej porażce zdecydowanie więcej powodów do satysfakcji po ostatnim dniu tego weekendu zmagań miał trener Trolle. Duńczycy do pokonania siatkarzy z Albanii potrzebowali bowiem nieco ponad godziny. Początki poszczególnych partii wyglądały dość podobnie. Ambitnie walczący siatkarze z Albanii zdołali dotrzymywać kroku rywalom. Przy utrzymującej się grze na styku po stronie Albanii kolejnych szans nie marnowali Husaj i Qafarena, do roli lidera po duńskiej stronie siatki wyrósł natomiast Nielsen. Poziom spotkania z pewnością zaniżały proste błędy własne, na przestrzeni całego meczu Albańczycy oddali rywalom w prezencie 30 oczek, tylko w partii premierowej myląc się 11 razy. Nieco lepiej prezentowała się gra zawodników trenera Trolle. Siatkarze z Danii po nerwowym początku meczu i nieco słabszej efektywności na siatce szybko poprawili swoje noty. Wygrany do 18 premierowy set był więc tylko próbką możliwości zawodników z Danii.

W kolejnych partiach Nielsen i jego koledzy uzyskali średnio ok. 60-procentową efektywność zagrań na siatce, mimo że zespół trenera Trolle nie robił większej szkody rywalom swoim serwisem, przewaga na siatce pozwoliła Duńczykom na pewne wygrane w kolejnych partiach. W trzeciej partii Albańczycy mieli jeszcze szanse na przedłużenie losów spotkania, prowadzący 16:15 siatkarze trenera Melka również tej szansy nie wykorzystali, przegrywając 19:25 i w całym meczu 0:3.

Dania – Albania 3:0
(25:18, 25:22, 25:19)

Dania: Gade (2), Sorensen (8), Jacobsen (1), M. Mølgaard (7), Bonnesen (10), Nielsen (15), Bitsch (libero)
Albania: Lisha (2), Husaj (11), Malaj (5), Xhelati (7), Kula (74), Qafarena (11), Gorenxa (libero) oraz Troka, Shurdhi i Bardhi