Strona Główna > Aktualności > LE K, gr. A: Zmienniczki odmieniły grę Słowaczek

LE K, gr. A: Zmienniczki odmieniły grę Słowaczek

Po wczorajszym zwycięstwie nad reprezentacją Polski Albanki chciały pójść za ciosem i pokonać także znacznie wyżej od nich klasyfikowane Słowaczki. Długimi fragmentami udawało im się dotrzymać kroku rywalkom, ale nasze południowe sąsiadki po wejściu na boisku m.in. znanej z gry w ostatnim sezonie w barwach BKS-u Nikoli Radosovej i Miroslavy Kuciakovej zdołały przejąć inicjatywę w meczu i to Słowaczki wciąż są bez porażki.

Początek meczu to dobra gra Albanek. Ich kapitan Arjola Prenga rozpoczęła to spotkanie od świetnej zagrywki, później jej koleżanki ustawiły także szczelny blok i nieoczekiwanie to gospodynie turnieju prowadziły 4:1. Dopiero Dominika Drobnakova Karin Palgutova zdobyły kluczowe punkty dla swojego zespołu, które pozwoliły naszym południowym sąsiadkom poczuć się pewniej nawet mimo ogromnego dopingu w hali dla Albanek. Kiedy po ostrym skosie zaatakowała Amarilda Sijoni, wyrównując po 12, stało się jasne, że Albanki wcale nie zostały sparaliżowane klasą rywala. Ogromną siłą Słowaczek była gra środkiem, Jaroslava Penceva atakiem z jednej nogi doprowadziła do drugiej przerwy technicznej (16:15). Później toczyła się zażarta walka o każą piłkę, Algierkom udawało się zdobywać wiele oczek sprytem, atakując pod górę czy też agresywnie kiwając. Od stanu 21:21 lepiej zaprezentowały się jednak Albanki, autowy atak z drugiej linii Drobnakovej zakończył pierwszego seta (25:22).

Zupełnie inaczej rozpoczął się set numer dwa. Michaela Abrhamova długo nie schodziła z pola zagrywki i o czas poprosił trener Albanek (4:1). Nawet po tej przerwie libero Xhozafa Sejfullai nie była jednak w stanie utrzymać w boisku atomowej zagrywki Słowaczki, Barbora Kosekova zaczęła też coraz swobodniej pokazywać pełny repertuar swoich zagrań. Ambitna gra w defensywie opłaciła się Albankom, które ani na moment nie traciły wiary w zwycięstwo, przyjęcie Słowaczek było „szarpane” i w drugiej części seta znów obraz gry się wyrównał. Ogromną radość i ważny punkt dał imponujący atak ze środka Klonardy Nezaj (16:15). Na placu gry pojawiła się doskonale znana polskim kibicom z ostatniego sezonu i gry w BKS-ie Nikola Radosova i po jej wejściu Słowaczki w obronie zaczęły podbijać coraz więcej piłek. To właśnie odważne nabicie piłki na blok rywalek Radosovej dało naszym południowym sąsiadkom piłkę setową, a Penceva wyrównała stan meczu (25:23).

W trzeciej partii oglądaliśmy coraz więcej długich wymian, widać było, że Albanki są już zmęczone i w wielu akcjach brakowało im precyzji. Cieniem na grze reprezentacji Słowacji kładły się zepsute serwisy, zagrywki Radosovej nie przyjęła Sijoni, a błąd własny Albanek doprowadził do przerwy technicznej (8:5). Gospodynie nie potrafiły zrobić przejścia i o kolejny czas poprosił ich trener (10:5). Albanki zbyt mocno uprościły swoją grę, mocno eksploatowana Sijoni nie kończyła kolejnych ataków, z kolei Radosova i Kuciakova wprowadzone w poprzednim secie wniosły dużo świeżości do zespołu Słowacji (16:10). Przy stanie 19:14 dwukrotnie kiwała Kosekova, która przy tak wyraźnej przewadze mogła jednak sobie na to pozwolić. Kropkę nad i postawiła atakiem z lewego skrzydła Radosova i Słowaczki prowadziły już 2:1 (25:18).

Czwarty set przebiegał już pod dyktando faworytek. Znakomicie funkcjonowała gra przez środek Słowaczek i przy wyniku 11:5 o czas poprosił szkoleniowiec reprezentacji Albanii. Na ręce Radosovej nadziała się Sada Thaka, nowa środkowa zespołu KSZO nie wykorzystała pewnej okazji do zdobycia punktu. Nie zraziło to jednak gospodyń, te zdobyły nawet punkt kontaktowy (14:13), ale od tej pory Słowaczki konsekwentnie budowały swoją przewagę. W końcówce Albanki poderwały się po raz kolejny, jednak zbicie Pauli Kubovej i atak Pencevej zapewniły naszym południowym sąsiadkom trzy punkty (25:22).

Słowacja – Albania 3:1
(22:25, 25:23, 25:18, 25:22)

Słowacja: Palgutova (1), Drobnakova (3), Pencova (18), Abrhamova (16), Kubova (7), Kosekova (3), Valachova (libero) oraz Kuciakova (4), Radosova (11) i Smitalova
Albania: Bici (20), Tuci (12), Marina (1), Nezaj (10), Prenga (6), Sijoni (4), Sejfullai (libero) oraz Thaka (3), Fagu i Matoshi