Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > LE K, gr. A: Polki nie dały rady Białorusinkom

LE K, gr. A: Polki nie dały rady Białorusinkom

Reprezentacja Polski poniosła drugą porażkę w turnieju Ligi Europejskiej rozgrywanym w Albanii. Tym razem biało-czerwone nie sprostały ekipie Białorusi. Podopieczne Waldemara Kawki przegrywały już z rywalkami 0:2, ale zdołały wywalczyć zwycięstwo w trzeciej partii. W kolejnej kropkę nad i postawiły jednak Białorusinki. Jutro Polki zmierzą się ze Słowacją.

Rywalizacja rozpoczęła się od dość wyrównanej walki.  Efektywne zagrania Moniki Bociek i Aleksandry Trojan dawały Polkom kolejne oczka. Rywalki jednak nie pozwoliły biało-czerwonym na wypracowanie znacznej przewagi. Pierwsza przerwa techniczna to zaledwie jeden punkt nadwyżki podopiecznych Waldemara Kawki dzięki skutecznemu zagraniu Magdaleny Damaske. Dopiero po pauzie Polki rozpoczęły wypracowywanie prowadzenia. Świetnie radziły sobie Trojan i Bociek. Dobra passa nie trwała długo. Rywalki zmobilizowały siły i już po kilku kolejnych akcjach znacznie zbliżyły się do biało-czerwonych. Za wygraną nie dawały Maryna Kuczko i Anastasija Harelik, jednak wynik odsłony wciąż nie został przesądzony. Polki „podarowały” rywalkom piłkę meczową, bowiem w drużynie wystąpił problem z komunikacją. Biało-czerwone jednak wciąż nie dawały za wygraną. Skuteczna kiwka Damaske dawała nadzieję na odwrócenie wyniku, jednak chwilę później Białorusinki skierowały piłkę w aut, obijając przy tym polski blok.

Początek kolejnej odsłony to czteropunktowa przewaga białoruskiej drużyny. Błędy Polek w połączeniu z dobrą grą rywalek sprawiły, że biało-czerwone musiały odrabiać straty. Dopiero skuteczne zagranie Patrycji Flakus przerwało serię Białorusinek. Polki rozpoczęły odpracowywanie strat, jednak długo nie mogły zbliżyć się do przeciwniczek. Nie pomógł as serwisowy Trojan, na nic zdały się starania Damaske. Barysewicz i koleżanki wciąż pewnie kroczyły do wygranej. Dopiero w końcowej fazie seta Polkom udało się doprowadzić do remisu dzięki dobrej postawie Aleksandry Wójcik i skutecznemu blokowi. Rozpoczęła się zacięta rywalizacja punkt za punkt, jednak tuż przed zakończeniem odsłony to Białorusinki wyszły na prowadzenie. Efektywne zagrania Malasai w połączeniu ze skutecznym blokiem doprowadziły do wyniku 24:21 na korzyść rywalek. Choć Flakus wciąż próbowała odwrócić losy spotkania, dobre zagranie Harelik przypieczętowało zwycięstwo białoruskiej drużyny.

Polki dobrze rozpoczęły kolejną odsłonę, nie pozwalając rywalkom rozwinąć skrzydeł. Świetne rozegrania Pauliny Bałdygi w połączeniu ze skutecznymi atakami dały biało-czerwonym trzy oczka zapasu (7:4). Choć Barysewicz i Silancewa mocno utrudniały zadanie, nasze dziewczyny zdołały utrzymać przewagę do drugiej przerwy technicznej. W końcowej fazie seta mieliśmy lustrzane odbicie sytuacji z poprzedniej partii: tym razem to Białorusinki skutecznie doganiały przeciwniczki. Polki jednak do końca grały swoją siatkówkę. Świetna postawa Julii Twardowskiej i Moniki Bociek pozwoliła biało-czerwonym cieszyć się ze zwycięstwa 25:22.

Czwarta odsłona tego spotkania okazała się najmniej przewidywalna. Białorusinki rozpoczęły od wypracowania przewagi punktowej, jednak reprezentantki Polski szybko zdołały zniwelować prowadzenie rywalek. Twardowska raz po raz udowadniała swoją wartość. Nie zawiódł również polski blok. Tuż po pierwszej przerwie technicznej Polki zdołały doprowadzić do remisu, by chwilę później objąć prowadzenie po skutecznym ataku Wójcik. Przeciwniczki nie pozostały bierne. Idealnie wykorzystywały błędy polskiej drużyny. Na boisku ponownie błyszczały Malasai i Barysewicz. Do końca spotkania nie pozwoliły Polkom na odrobienie strat. Mocne zagranie Seryk pozwoliło białoruskiej drużynie cieszyć się z piłki meczowej przy stanie 24:18. Autowy atak Damaske zakończył rywalizację na korzyść Białorusinek.

Białoruś – Polska 3:1
(25:23, 25:22, 22:25, 25:18)

Polska: Trojan (2), Moskwa (9), Twardowska (9), Bociek (8), Damaske (4), Grabka (3), Krzos (libero) oraz Bałdyga (1), Flakus (18), Wójcik (10), Jasek (2) i Adamek (libero)
Białoruś: Malasai (15), Klimowicz (9), Silancewa (12), Seryk (18), Kapko (2), Barysewicz (15), Fedarynczyk (libero)