Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > LE K, gr. A: Pierwsze zwycięstwo Polek w Albanii

LE K, gr. A: Pierwsze zwycięstwo Polek w Albanii

Po dwóch porażkach w turnieju w Albanii reprezentantki Polski zapisały na swoim koncie zwycięstwo. Podopieczne trenera Kawki w ostatnim dniu pokonały Słowaczki 3:1. Nie obyło się jednak bez problemów. Po wygraniu pierwszego seta i odwróceniu losów drugiego w trzecim inicjatywa należała do Słowaczek. Czwarta partia ostatecznie padła losem Polek, dzięki czemu to one zapisały na swoim koncie trzy punkty.

Pojedynek lepiej rozpoczęły Słowaczki, które podczas pierwszej przerwy technicznej prowadziły dwoma punktami. Tuż po niej biało-czerwone doprowadziły do wyrównania (8:8). Seria asów Julii Twardowskiej wyprowadziła biało-czerwone na prowadzenie (13:10). Pomimo interwencji trenera Słowaczki nie były w stanie poprawić swojego przyjęcia, zmiany również nie przyniosły rezultatu. Dopiero atak z prawego skrzydła Eriki Salanciovej przerwał serię Polek (11:15). Skuteczne zbicie Aleksandry Wójcik z lewego skrzydła sprowadziło drużyny na drugi regulaminowy czas (16:12). Po przerwie technicznej Słowaczki zaczęły odrabiać straty. Biało-czerwone nie traciły jednak rezonu i szybko ponownie odskoczyły przeciwniczkom (19:15). W końcówce podopieczne Marka Rojko zaczęły popełniać coraz więcej błędów. Chociaż reprezentantki Słowacji obroniły kilka piłek setowych, to biało-czerwone po ataku po bloku w aut triumfowały w inauguracyjnej partii.

Na początku pierwszego seta nie obyło się bez problemów technicznych. Przy stanie 1:1 zgasło światło, zanim wszystko wróciło do normy, zawodniczki musiały ponownie się rozgrzać. Po przerwie rozpoczęła się wyrównana gra, błąd Moniki Smitalovej dał sygnał do przerwy technicznej (7:8). Z czasem Polki utrzymywały się na prowadzeniu. Pomimo starań Słowaczki miały problem z wyprowadzeniem skutecznego ataku. Dobrze funkcjonował jednak słowacki blok, dzięki czemu na tablicy wyników pojawił się remis (15:15). Z akcji na akcję to siatkarki Marka Rojko grały spokojniej. Gdy przewaga Słowaczek wzrosła, o czas poprosił trener Kawka (18:21). Atak Karin Palgutovej dał kolejne piłki setowe Słowaczkom (24:20). Po ciekawych akcjach biało-czerwone obroniły je wszystkie, w krótkim czasie obie przerwy wykorzystał trener Rojko. Efektowna seria Polek zakończyła się ich zwycięstwem po autowym ataku po skosie Palgutovej.

Chociaż dwie pierwsze akcje należały do Słowaczek, Polki szybko odrobiły straty (2:2). Mocny atak Miroslavy Kuciakovej sprowadził drużyny na pierwszy regulaminowy czas (8:5). Z akcji na akcję reprezentantki Słowacji zaczęły grać coraz pewniej, biało-czerwone miały problem ze skończeniem ataku. Przeciwniczki naszej reprezentacji grały swobodniej na siatce, w ich poczynaniach było mniej nerwowości. Mocny atak z szóstej strefy Nikoli Radosovej dał sygnał do kolejnego regulaminowego czasu (16:9). Seria Słowaczek trwała, bezradność Polek z akcji na akcję rosła. Dopiero mocny atak Wójcik pozwolił Polkom dokonać przejścia (10:18). Zdominowaną przez Słowaczki partię zakończył atak z sytuacyjnej piłki Radosovej (25:13).

W czwartą partię Polki weszły z nową energią (6:4), reprezentantki Słowacji nie miały jednak zamiaru odpuszczać i to one prowadziły podczas pierwszej przerwy technicznej po asie Moniki Smitalovej (8:6). W dalszej części seta trwała wyrównana gra, z czasem stopniowo przewagę ponownie zaczęły budować Słowaczki. Gdy różnica punktowa wzrosła do czterech oczek, o czas poprosił trener Kawka (10:14). Przed regulaminowym czasem przy zagrywce Twardowskiej biało-czerwone zmniejszyły nieco straty (13:15). Po przerwie technicznej drużyny grały falami. W decydujący moment seta zespoły wchodziły z takim samym dorobkiem punktowym (20:20). Biało-czerwone w końcówce utrzymywały minimalną przewagę sytuacyjną, której nie dały już sobie odebrać, triumfując do 22.

Polska – Słowacja 3:1
(25:21, 26:24, 13:25, 25:22)

Polska: Trojan (5), Moskwa (8), Twardowska (18), Bociek (4), Grabka (2), Wójcik (19), Adamek (libero) oraz Bałdyga, Grzelak, Flakus (2), Jasek (1) i  Damaske
Słowacja: Salanciova (9), Drobniakova (2), Abrahamova (14), Radosova (12), Kosekova, Smitalova (20), Valachova (libero) oraz Kuciakova (8), Palgutova (2) i Oveckova