Strona Główna > Aktualności > LE K, gr. A: Druga wygrana siatkarek Albanii

LE K, gr. A: Druga wygrana siatkarek Albanii

Na zakończenie turnieju grupy A Ligi Europejskiej kobiet w albańskim Durres siatkarki gospodyń znów sprawiły swoim kibicom miłą niespodziankę. Po wygranej z reprezentacją Polski tym razem pokonały, również po tie-breaku, Białoruś. Ten wynik dał Polkom ostatecznie drugie miejsce w tabeli grupy A.

Mecz Albanii z Białorusią był już ostatnim meczem w grupie A Ligi Europejskiej kobiet. Wcześniej pierwsze miejsce w tabeli i awans do turnieju finałowego zapewniły sobie siatkarki ze Słowacji, ale ostatni mecz mógł dać Białorusinkom drugie miejsce w tabeli. Po wyrównanym początku pierwszego seta dość niespodziewanie na trzypunktowe prowadzenie wyszły gospodynie (16:13). Dobra gra Tatsiany Seryki i Anastasii Harelik pozwoliły jednak Białorusinkom wrócić do gry. Ponownie odzyskały one prowadzenie (21:18), którego nie oddały już do końca i wygrały pierwszego seta do 22. W drugiej partii walka była wyrównana, ale to Białorusinki prowadziły na drugiej przerwie technicznej 16:14. Dobrze w zespole Albanii spisywały się Erblira Bici i Arjola Prenga i gospodynie wyszły na prowadzenie. Po ambitnej walce Albanki wygrały tego seta do 22, doprowadzając do remisu.

W trzecim secie Białorusinki od początku do końca kontrolowały wynik i przebieg gry. Od czteropunktowej przewagi na pierwszej przerwie technicznej podopieczne Aleksandra Klimowicza doszły do prowadzenia 21:13. Tak dużej przewagi nie mogły już zmarnować – wygrały do 17 i ponownie objęły prowadzenie w tym spotkaniu. Ambitne siatkarki Albanii nie poddawały się jednak. Uzyskały prowadzenie już na początku czwartego seta, a na drugiej przerwie technicznej prowadziły trzema punktami. W końcówce Białorusinki doprowadziły do remisu 24:24 i o wyniku tej partii decydowała emocjonująca końcówka. W niej lepsze okazały się gospodynie, które wygrywając 27:25, doprowadziły do tie-breaka.

Białorusinki tym samym już straciły szanse na 2. miejsce w tabeli grupy A. Podopieczne trenera Altina Martiriego nie zamierzały odpuszczać – wyszły na prowadzenie 10:7 i do końca seta pozwoliły jeszcze Białorusinkom zdobyć zaledwie dwa punkty. Tym samym zanotowały na swoim koncie drugie zwycięstwo w tym debiutanckim sezonie w Lidze Europejskiej.

Białoruś – Albania 2:3
(25:22, 22:25, 25:17, 25:27, 9:15)

Białoruś: Klimowicz (1), Harelik (15), Silancewa (21), Seryk (19), Kapko (2), Barysewicz (13), Fedarynczyk (libero) oraz Malasai, Kuczko, Ionawa (10) i Pauliukouskaja
Albania: Bici (25), Tuci (8), Marina (4), Nezaj (12), Prenga (23), Sijoni (4), Sejfullai (libero) oraz Thaka, Fagu (libero), Xheka (1) i Matoshi (2)