Strona Główna > Aktualności > LE K: Finlandia i Hiszpania z kompletem punktów po pierwszych turniejach

LE K: Finlandia i Hiszpania z kompletem punktów po pierwszych turniejach

Reprezentacja Finlandii wygrała pierwszy turniej grupy A Ligi Europejskiej kobiet w Tiranie. Finki pokonały w ostatnim meczu 3:0 Austrię. W grupie C na czele tabeli jest Hiszpania, która w meczu drużyn do tej pory niepokonanych wygrała w Valladolid 3:0 ze Słowacją.

W ostatnim dniu turnieju grupy A w Tiranie niepokonana dotąd reprezentacja Finlandii zmierzyła się z Austrią. Podopieczne trenera Tapio Kangasniemiego od początku do końca kontrolowały wydarzenia na boisku i austriacka drużyna nie była im w stanie zagrozić. W żadnym z trzech setów siatkarki z Austrii nie przekroczyły 20 punktów mimo starań Srny Marković, która zdobyła dla swojej drużyny 16 punktów. W drużynie fińskiej wyróżniły się Noora Kosonen (13 pkt.) oraz Roosa Laakkonen (11). Tym samym zespół Finlandii zakończył turniej w Tiranie bez straty seta.

W meczu o 2. miejsce w turnieju zespół Albanii zmierzył się z reprezentacją Białorusi. Mimo początkowego prowadzenia gospodyń to Białorusinki przejęły inicjatywę i wygrały pierwszego seta do 22. Wyrównaną walkę w secie drugim na swoją korzyść zakończyły jednak gospodynie, rewanżując się również wygraną do 22. W secie trzecim niemal przez cały czas prowadził zespół Albanii, jednak Białorusinki doprowadziły do wyrównanej końcówki. Ta padła łupem gospodyń, które wygrały 26:24. Ciekawie było również w ostatniej partii, którą Albanki wygrały do 23, zapewniając sobie zwycięstwo w całym spotkaniu. Najwięcej punktów dla Białorusi w tym meczu zdobyła Kristina Kicka (18), a dla Albanii Erblira Bici (33).

grupa A:
Finlandia – Austria 3:0
(25:17, 25:19, 25:20)
Białoruś – Albania 1:3
(25:22, 22:25, 24:26, 23:25)

Mecz Szwecji z Portugalią był spotkaniem o pierwsze punkty i pierwszą wygraną w tegorocznych rozgrywkach Ligi Europejskiej. Pierwsza partia padła łupem Portugalii, która wygrała pewnie i wysoko do 16. W drugim secie role się odwróciły i to Szwedki były stroną dominującą, wygrały do 19 i wyrównały stan spotkania. Dwie kolejne partie należały już jednak do podopiecznych trenera Antonio Guerry. Dobra gra Cariny Moury (14 pkt.) i Juliany Antunes (13 pkt.) dały wygraną i trzy punkty reprezentacji Portugalii.

W ostatnim meczu w Valladolid spotkały się niepokonane do tej pory drużyny Słowacji i Hiszpanii. Gospodynie świetnie rozpoczęły ten mecz, miały przewagę przez całego pierwszego seta i pewnie wygrały do 20. Również w drugim secie podopieczne trenera Pascuala Saurina miały sporą przewagę. Zespół Słowacji wyglądał na bezradny i przegrał tym razem do 19. Mimo sporej przewagi Hiszpanek w secie trzecim podopieczne trenera Marka Rojko rzuciły się do odrabiania strat, wiedząc, że to jest już ich ostatnia szansa. W końcówce Słowaczki dogoniły rywalki i miały nawet piłkę setową przy stanie 24:23, ale… przegrały trzy kolejne wymiany i mecz zakończył się wygraną Hiszpanii. W słowackim zespole najwięcej, bo 11 punktów zdobyła Erika Salanciova, w drużynie gospodyń najskuteczniejsze były Milargos Collar (15 pkt.) i Helia Gonzalez (14 pkt.).