Strona Główna > Aktualności > LE: Azerki uzupełniają skład finału

LE: Azerki uzupełniają skład finału

Poza drugim, gładko wygranym przez Greczynki setem gospodynie półfinałów kontrolowały przebieg gry. Dzięki dwukrotnym triumfom 3:1 Azerki awansowały do finału Ligi Europejskiej, gdzie ich przeciwniczkami będą debiutantki w tych rozgrywkach – Słowaczki. Reprezentacja Azerbejdżanu będzie faworytem do złota, gdyż w tegorocznych rozgrywkach straciła zaledwie cztery sety, nie tracąc ani jednego punktu.

Od początku spotkania to Azerki nadawały ton grze. Gospodynie bez większych problemów przyjmowały zagrywki przeciwniczek (8:6). Chociaż Greczynki walczyły w obronie, miały problem ze skończeniem kontrataków, przez co różnica punktowa rosła. Bardzo pewnie kolejne ataki kończyły Polina Rahimowa i Jana Kulan (16:14). W dalszej fazie seta kilka skutecznych zbić na swoim koncie zapisała Anthi Vasilantonaki, jednak to nie wystarczyło, by Greczynki zdołały odrobić straty. Pierwszego seta do 22 wygrały Azerki.

Gospodynie w drugiej odsłonie straciły rezon, od początku to reprezentantki Grecji nałożyły presję zagrywką. Szczególnie w tym elemencie błyszczała Evangelia Merteki (16:9). Przez problemy z przyjęciem Azerki nie były w stanie skończyć ataku, w całym secie w tym elemencie punktowały zaledwie trzy razy. Greczynki bez najmniejszych problemów kończyły swoje akcje, zapisując kolejne punkty na swoim koncie i deklasując rywalki. Podopieczne Faiga Garayeva zakończyły drugą partię z zaledwie dziewięcioma punktami na koncie, z czego aż pięć podarowały im rywalki (4 nieudane zagrywki i jeden błąd w ataku).

Tak słaby wynik seta nie podłamał jednak reprezentantek Azerbejdżanu, które w trzeciego seta weszły z nową energią, znacznie wzmacniając zagrywkę. Siatkarki Ioannisa Kalmazidisa przez problemy z przyjęciem znacznie obniżyły skuteczność na siatce. Nie do zatrzymania była Polina Rahimova. Bardzo dobrze działał azerski blok (21:11). Pomimo starań Aikateriny Gioty Greczynki nie były w stanie nawet przez moment prowadzić wyrównanej gry z przeciwniczkami, które tego seta wygrały do 15.

Czwarta odsłona miała podobny przebieg jak trzecia. Azerki od początku do końca kontrolowały grę. Greczynki jeszcze słabiej przyjmowały, przez co również ich skuteczność ataku znacznie się obniżyła. Liderką reprezentacji Azerbejdżanu była w tym secie Jana Kulan (16:8). Kilka skutecznych zbić Eleni Kiosi dało promyczek nadziei Greczynkom, jednak Azerki ani przez moment nie straciły skupienia na celu i bez najmniejszych problemów wygrały również tego seta.

Azerbejdżan – Grecja 3:1
(25:22, 9:25, 25:15, 25:16)

Azerbejdżan: Poznjak (8), Bajramowa (8), Hasanowa (6), Kulan (16), Rahimowa (19), Habibowa (5), Mammadowa (libero) oraz Alijewa (1), Żidkowa (1) i Jagubowa
Grecja: Vasilantonaki (12), Papafotiou (4), Kiosi (10), Lamprousi (7), Merteki (8), Giota (8), Artakianou (libero) oraz Iakovidou, Dioti, Christodoulou (1), Genitsaridi (4) i Emmanouilidou (1)