Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Laurent Tillie: Widzieliście co pokazał Leon? Nie możecie narzekać

Laurent Tillie: Widzieliście co pokazał Leon? Nie możecie narzekać

fot. Patryk Głowacki

Francuzi przed ostatnim dniem turnieju w Gdańsku wiedzieli, że tylko komplet punktów zdobyty w starciu z Tunezyjczykami da im teoretyczne szanse na zajęcie pierwszego miejsca i wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej. Już tego warunku jednak nie wypełnili i przegrali jednego seta z mistrzami Afryki. – Zespoły takie jak Polska, Włochy, Serbia czy Rosja nie pozostawiają nam marginesu błędu – mówił po zakończeniu ostatniego meczu Trójkolorowych w Gdańsku ich trener, Laurent Tillie.

Trójkolorowi pożegnali się z turniejem w Gdańsku zwycięstwem nad reprezentacją Tunezji 3:1. Porażka w drugiej partii ostatecznie przekreśliła szanse Francuzów na wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej, jednak ci chyba nie do końca wierzyli w wysokie zwycięstwo Słoweńców na zamknięcie tych zawodów. – Zawsze trudno gra się mecze tego rodzaju. Tak naprawdę w sobotę oddaliło się od nas coś, co było naszym marzeniem. Dla nas po wczorajszej porażce z Polakami ten turniej był praktycznie skończony. Zawsze znalezienie motywacji jest problematyczne w sytuacji, gdy nie ma się przed sobą rzeczywistego celu. Wykonaliśmy jednak swoje zadanie i wygraliśmy z Tunezyjczykami, co wbrew pozorom też jest ważne dla tej drużyny – powiedział po meczu trener Francuzów, Laurent Tillie. Wysoka porażka z Polakami dała wiele do myślenia trenerowi reprezentacji Francji. – To jest dla nas lekcja. Musimy odbić się po tej porażce. Mecz z reprezentacją Polski będzie dla nas znakomitą okazją, by znaleźć umiejętności, nad którymi powinniśmy pracować. Wiemy, że w kolejnych meczach musimy być perfekcyjni, jeżeli chcemy grać o najwyższe laury. Zespoły takie jak Polska, Włochy, Serbia czy Rosja nie pozostawiają nam marginesu błędu – podkreślił Tillie.Szkoleniowiec Francuzów odniósł się także do systemu kwalifikacji do igrzysk, który sprawia, że pomimo iż światowy ranking jest zdominowany przez europejskie drużyny to przepustkę do Tokio wywalczą tylko cztery z nich (trzy już ją otrzymały po turniejach interkontynentalnych). – Nie mogę teraz myśleć o styczniowym turnieju kwalifikacyjnym kiedy przed nami są mistrzostwa Europy. Co do systemu kwalifikacji to trochę nie rozumiem tej dyskusji, bo zawsze tak to wyglądało, już od ponad 40 lat. Nawet w 1976 roku kiedy Polska sięgała po złoto igrzysk olimpijskich w Montrealu ten system wyglądał podobnie. Igrzyska polegają na tym, że każdy kontynent dostaje tyle samo miejsc na turnieju, akurat w Europie wygląda to tak, że kandydatów jest wielu, trzeba walczyć. Jestem natomiast zwolennikiem tego, że najpierw odbywają się kwalifikacje interkontynentalne, a dopiero później jeszcze jeden zespół z Europy dostaje swoją szansę – skomentował trener Trójkolorowych.

Czy zdaniem Tillie Wilfredo Leon mimo krótkiego czasu na zgranie się z kolegami z drużyny już teraz może decydować o sile reprezentacji Polski. – Widzieliście co pokazał Leon w sobotę? Naprawdę nie możecie narzekać (uśmiech). Oczywiście abstrahując od jednego zawodnika reprezentacja Polski od 4 lat gra na najwyższym poziomie. Teraz, gdy do biało-czerwonych dołączył Leon jeszcze trudniej jest ich pokonać. Macie jednak też mnóstwo młodych, utalentowanych siatkarzy, którzy pchną tę kadrę w dobrym kierunku. Myślę, że Polska może być spokojna jeżeli chodzi o wyniki jeszcze przez kilka lat – komplementował system szkolenia i selekcji w reprezentacji narodowej Polski Laurent Tillie. Tymczasem Francuzi po powrocie z Gdańska mogą skupić się na przygotowaniach do europejskiego czempionatu, drugiej najważniejszej imprezy sezonu. – Teraz będziemy mieli tygodniową przerwę, po której czekają nas trzy tygodnie intensywnej pracy. Po nich jedziemy na mistrzostwa Europy – zakończył Tillie.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-08-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved