Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME M: Niepokonane Ukraina i Białoruś, pierwsza porażka Portugalii

Kwal. do ME M: Niepokonane Ukraina i Białoruś, pierwsza porażka Portugalii

Po sobotnich meczach kwalifikacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy miano niepokonanych zachowali Ukraińcy i Białorusini. Ci drudzy wręcz rozbili najsłabszą w grupie E Gruzję. Pierwszej porażki doznali zaś Portugalczycy, którzy w grupie D przegrali z Austrią.  Awans uzyskają zwycięzcy siedmiu grup i pięć najlepszych zespołów z drugich miejsc.

Grupa D:

W grupie D mecze zaplanowano na sobotę i niedzielę. W sobotę pierwszej porażki doznali Portugalczycy, którzy przegrali 1:3 z Austrią. Było to jednak zacięte, wyrównane spotkanie. Praktycznie wszystkie sety wygrywane przez Austriaków kończyły się minimalną różnicą punktową. Większa różnica była jedynie w drugiej partii wygranej przez Portugalię. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że Portugalia nie wykorzystała szansy nawet na wygraną 3:0. Austriacy popełniali sporo własnych błędów, ale byli nieco skuteczniejsi w ataku (52% przy 47% rywali), w asach serwisowych było 6:5 dla zwycięzców, zaś w bloku 8:5 dla Portugalii. Paul Buchegger zdobył 27 oczek dla Austrii, zaś po stronie pokonanych najwięcej punktował Alexandre Ferreira (13).

Austria – Portugalia 3:1
(26:24, 21:25, 25:23, 26:24)

Mecz Albania – Chorwacja zaplanowano na niedzielę.

Tabela grupy D:

1. Portugalia        4    9 pkt (3:1)
2. Austria               4    7 pkt (2:2)
3. Chorwacja       3    3 pkt (1:2)
4. Albania              3    2 pkt (1:2)

Grupa E:

W grupie E niepokonana nadal jest reprezentacja Białorusi. Nie miała ona najmniejszych problemów z pokonaniem najsłabszej w stawce Gruzji. O tym, jak jednostronne było to widowisko, najlepiej świadczy fakt, że w żadnym z trzech setów Gruzini nie zdobyli nawet piętnastu punktów. Różnica pomiędzy zespołami była ogromna w każdym elemencie. W ataku było 62% do 31% na korzyść wygranych, natomiast w bloku 6:1, a asach serwisowych 10:3. Liderem wśród Białorusinów był Uladzislau Dawyskiba, który zapisał na swoim koncie 16 oczek.

Gruzja – Białoruś 0:3
(13:25, 13:25, 14:25)

Zacięte było spotkanie zajmujących odpowiednio drugie i trzecie miejsce w tabeli Hiszpanów i Norwegów. Ostatecznie o jego wyniku zadecydował tie-break, w którym lepsi okazali się podopieczni Tore Aleksendersena. O losach meczu zadecydowały detale, chociaż paradoksalnie w statystykach nieco lepiej wypadli Hiszpanie, którzy nieco skuteczniej atakowali (46% przy 43% rywali), w bloku było 15:11 dla siatkarzy z Półwyspu Iberyjskiego, a w asach serwisowych 7:4. Liderem wśród zwycięzców okazał się Jonas Kvalen, który zapunktował 19 razy, dla Hiszpanii 21 punktów zdobył Anders Villena.

Norwegia – Hiszpania 3:2
(29:27, 12:25, 25:21, 19:25, 15:12)

Tabela grupy E:

1. Białoruś        4   11 pkt. (4:0)
2. Hiszpania     4      8 pkt. (2:2)
3. Norwegia     4      5 pkt. (2:2)
4. Gruzja           4       0 pkt. (0:4)

Grupa F:

Swoje drugie zwycięstwo w kwalifikacjach odnieśli Macedończycy. Po dwóch pewnie wygranych setach podopiecznych Nikoli Matijasevicia dopadł kryzys i w trzecim secie zupełnie oddali pole Szwajcarom. W czwartej partii mieli oni już kilka punktów przewagi, ale ponownie dopadł ich przestój, co wykorzystali rywale, doprowadzając do tie-breaka. W nim lepsi już byli Macedończycy. Prym wiódł tradycyjnie już Nikola Gjorgiew, zdobywca 33 punktów.

Szwajcaria – Macedonia 2:3
(21:25, 19:25, 25:16, 25:23, 12:15)

Wciąż niepokonana w grupie F pozostaje Ukraina. Spotkanie trwało cztery sety, ale walki nie brakowało. W dwóch pierwszych setach po walce triumfowali Ukraińcy, ale w trzecim kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami przejęli podopieczni Bogdana Tanase. W czwartej partii ponownie trwała zacięta walka, a górą w niej i tym samym w całym meczu byli siatkarze dowodzeni przez Ugisa Krastinsa. Obie ekipy zanotowały podobną skuteczność w ataku (51% Węgrzy, 49% Ukraina). Zwycięzcy meczu dominowali za to w bloku (9:4) i przede wszystkim w zagrywce (13:9 w asach serwisowych). Jan Jereszczenko zdobył 18 oczek dla Ukrainy, a dla Węgrów 20 razy punktował Krisztan Padar.

Węgry – Ukraina 1:3
(26:28, 20:25, 25:19, 24:26)

Tabela grupy F:

1. Ukraina           4   11 pkt. (4:0)
2. Macedonia    4      6 pkt. (2:2)
3. Szwajcaria     4      4 pkt. (1:3)
4. Węgry             4       3 pkt. (1:3)

Grupa G:

Mecze w tej grupie, podobnie jak w grupie D, rozłożone są na sobotę i niedzielę. W sobotnim meczu swoje pierwsze zwycięstwo w kwalifikacjach odnieśli siatkarze z Luksemburga, którzy pokonali Szwecję. Ekipa ze Skandynawii prowadziła już w meczu 2:0, ale potem do głosu doszli już gospodarze, doprowadzając do tie-breaka. W decydującej partii podopieczni Dietera Scholla kontynuowali swoją dobrą grę i tym samym odwrócili losy meczu, wygrywając 3:2. Obie ekipy dość dużo punktowały blokiem, Szwedzi zdobyli tym elementem 18 oczek, Luksemburg 14. Gospodarze z kolei mieli za to nieco lepszą skuteczność ataku (46% przy 44% rywali). W asach serwisowych było 6:5 dla Szwecji. Wśród zwycięzców liderem był Kamil Rychlicki, który zdobył 21 oczek. Dla pokonanych 19 punktów zdobył David Pettersson.

Luksemburg – Szwecja 3:2
(23:25, 19:25, 25:20, 25:22, 15:10)

Mecz Azerbejdżan – Grecja odbędzie się w niedzielę.