Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. do ME U-19 M: Szybki i pewny triumf polskich kadetów

Kwal. do ME U-19 M: Szybki i pewny triumf polskich kadetów

Polscy kadeci w Spale rozpoczęli walkę o mistrzostwa Europy. Podopieczni Macieja Zendeła nie pozostawili swoim pierwszym rywalom żadnych szans i pewnie pokonali szwedzkich rówieśników 3:0, w żadnym secie nie pozwalając im na zdobycie chociażby 20 punktów. Jutro biało-czerwoni zmierzą się z reprezentacją Łotwy.

Autowy atak Polaków i skuteczna kontra gości ze Szwecji rozpoczęły pierwszy pojedynek biało-czerwonych w kwalifikacjach do mistrzostw Europy, ale bardzo szybko kadeci pod opieką Macieja Zendeła odrobili straty i wyszli na prowadzenie 3:2. Spotkania nie zamierzali odpuszczać Skandynawowie i punktowy serwis ponownie dał im minimalną przewagę (5:4), ale dobra zagrywka pozwoliła Polakom zejść na przerwę techniczną z dwoma oczkami więcej (8:6). Gospodarze mieli spore problemy z zagrywką, choć cały czas byli lepsi od swoich rówieśników (14:12) i po skutecznej kontrze schodzili na kolejną regulaminową przerwę z zapasem 3 punktów. Blok sprawił, że ekipa znad Wisły zwiększyła swój dystans (20:15) i swojego prowadzenia nie wypuściła już do końca tej partii, pewnie wygrywając ją 25:19.

Pierwsze minuty drugiego seta stały pod znakiem gry punkt za punkt i długo żadna z drużyn nie była w stanie narzucić swojego rytmu gry (6:6), a minimalnie lepsi na pierwszym czasie technicznym byli Skandynawowie (8:7). Potem inicjatywę przejęli gracze trenera Zendeła (11:8) i przy zagrywce Wiktora Rajsnera ich przewaga wzrosła do 6 oczek (16:10). Szwedzkim siatkarzom udało się zdobyć dwa oczka z rzędu (13:18), ale potem jeszcze wyższy bieg wrzucili biało-czerwoni, którzy świetnie radzili sobie w bloku i na kontrze (21:13). Kilka akcji później znów lepiej zaczęli grać goście (16:21), ale długa wymiana padła łupem polskiej kadry (23:17), która po zbiciu Remigiusza Kapicy miała piłkę setową (24:18) i zakończyła tę odsłonę 25:18.

Dwie pierwsze akcje trzeciego seta wygrali Szwedzi, którzy następnie wyszli na prowadzenie 4:1. Po dwóch punktowych blokach polskich kadetów na tablicy wyników pojawił się remis po 4 i gra się wyrównała (7:7). Kiedy po raz kolejny zafunkcjonował polski blok, przewaga była po stronie zespołu Macieja Zendeła (9:7). U rywali punktowym serwisem popisał się David Ahman (10:10), jednak jego wysiłki nie zdały się na nic przy dobrej grze blokiem gospodarzy (14:11) i świetnych atakach w wykonaniu Patryka Czyrniańskiego (16:11). Biało-czerwoni kontrolowali przebieg boiskowych wydarzeń, radząc sobie również w akcjach sytuacyjnych (20:14). Po autowym zbiciu Ahmana to gospodarze mieli pierwszą piłkę meczową (24:17) i szybko zakończyli całe spotkanie pewnym zwycięstwem w tej partii (25:17) i całym meczu.

Polska – Szwecja 3:0

(25:19, 25:18, 25:17)

Polska: Rajsner (9), Czyrniański (15), Rajchelt (1), Janikowski (2), Poręba (7), Grygiel (14), Szymura (libero) oraz Jezierski, Kapica (4) i Slugocki (2)
Szwecja: Von Sydow (2), Ahman (9), Millberg (2), Svard (4), Gustafsson (1), Gryvaeus (11), Andersson (libero) oraz Brink, Nilsson, Gustavsson, Petersson (2) i Berglund