Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. do ME U-16 K: Porażka Polek, Niemki z awansem

Kwal. do ME U-16 K: Porażka Polek, Niemki z awansem

Minikadetki walczyły w Twardogórze o awans do mistrzostw Europy U-16. W swoim trzecim meczu w turnieju kwalifikacyjnym polskie młode siatkarki uległy niepokonanym do tej pory Niemkom, a mecz zakończył się w czterech setach. To rywalki zajęły więc pierwsze miejsce w grupie B i zagrają w mistrzostwach Europy.

Spotkanie od początku nie układało się po myśli Polek, a rywalki już w pierwszych akcjach wypracowały trzypunktowe prowadzenie (5:2), co trochę je powiększając (10:6, 14:8). W żadnym momencie biało-czerwone nie były w stanie nawiązać walki, nie pomagały zmiany. Przewaga niemieckich minikadetek rosła. Te bowiem dużo lepiej zagrywały i popełniały mniej błędów.

W drugim secie nic się nie zmieniło, a na boisku nadal rządziły niemieckie kadetki, które po kolejnej serii punktowej prowadziły 12:4. Co prawda biało-czerwonym udało się minimalnie odrobić straty, ale głównie za sprawą Niemek i ich słabszych akcji, a przeciwniczki szybko przywróciły swoją dominację. Po raz kolejny Polki zatrzymały się na jednym ustawieniu, miały ogromne problemy z atakiem, a punkt za punktem zdobywały rywalki, odskakując na 21:8. Choć w ostatnich akcjach siatkarki z Niemiec nie brylowały aż tak, to spokojnie dograły seta do końca, wygrywając w nim do 12.

Wszystko odmieniło się w trzeciej części meczu, gdy polska ekipa poprawiła grę w ataku, a także włączyła do gry swoją zagrywkę. Polki otworzyły ją prowadzeniem 3:0 i kontynuowały dużo skuteczniejszą grę. Większa presja ze strony gospodyń nie sprzyjała rywalkom, które radziły sobie gorzej. Biało-czerwone dołożyły szybko kolejny punkt do prowadzenia, a w połowie seta jeszcze mocniej dały się we znaki Niemkom (15:8). Ten set w całości należał do polskich siatkarek, które wreszcie złapały swój rytm gry i nie pozwoliły na wiele przeciwniczkom, wyraźnie prowadząc do samego końca (25:15).

Obie drużyny rozegrały się na dobre, by w czwartym secie zapewnić trochę emocji i wyrównany wynik. Polki na początku prowadziły co prawda 7:5, ale rywalki szybko wyrównały, a następnie na tablicy wyników często można było widzieć remis (8:8, 10:10, 14:14, 18:18). W samej końcówce niemiecki zespół zagrał skuteczniej, odskoczył po krótkiej serii punktów i zamknął mecz zwycięstwem. Wygrana zapewniła Niemkom awans do mistrzostw Europy. Uzyskały go drużyny z pierwszych miejsc w grupach.

Polska – Niemcy 1:3
(16:25, 12:25, 25:15, 20:25)

Polska: Staniszewska (11), Chorąża (3), Kleszcz (6), Stambrowska (11), Janicka (2), Dróżdż (1), Kubas (libero) oraz Lenik (7), Jagła (2), Gołębiowska (5), Żelazek i Bandurska
Niemcy: Schmidt (12), Kirchhoff (14), Jebens (20), Negri (6), Schefner (4), Strothoff (7), Schlichter (libero) oraz Gangey, Ledermuller, Meis (2) i Vasi