Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME M: Rumuni, Estończycy i Portugalczycy bez porażki

Kwal. do ME M: Rumuni, Estończycy i Portugalczycy bez porażki

Cały czas trwają mecze kwalifikacyjne do mistrzostw Europy 2019. Zespoły walczą w siedmiu grupach, a w grupie A niepokonani są Rumunii, w grupie B Estonia ma na swoim koncie dwa zwycięstwa, natomiast w grupie D trzy wygrane zapisała na swoim koncie Portugalia. Grupie C na ten moment przewodzą Czarnogórcy.

Grupa A:

Dość zaskakująco swoje spotkanie przegrali Finowie, którzy w pięciu setach musieli uznać wyższość reprezentacji Rumunii. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo w decydującej odsłonie byli wyraźnie gorsi od siatkarzy z Rumunii, atakując na poziomie 22 proc. skuteczności. Skandynawom nie pomogła nawet dobra postawa Elvissa Krastinsa, który wywalczył dla swojej drużyny 20 punktów. Po drugiej stronie nie zawodzili Marian Bala oraz Gabriel Cherbeleata. I to właśnie Rumuni plasują się aktualnie na czele tabeli grupy A.

Finlandia – Rumunia 2:3
(18:25, 25:21, 22:25, 25:18, 6:15)

Finlandia: Esko (2), Krastins (20), Sivula (16), Sinkkonen (16), Porkka (7), Makinen (1), Kerminen (libero) oraz Kaislasalo (3), Tervaportti (1), Ronkainen (12) i Breilin
Rumunia: Cherbeleata (17), Acibanitei (5), Bartha (3), Bala (19), Oteanu (8), Spinu (5), Cristudor (libero) oraz Kantor (libero), Ghionea (3), Balean (9), Ghinea (3), Lica (6) i Gherghita (1)

Tabela gr. A:

ZESPÓŁBILANS ZWYCIĘSTWPUNKTY
Rumunia2:04
Finlandia1:14
Dania0:21

Grupa B:

Estończycy nie mieli większych problemów, aby rozprawić z reprezentacją Izraela, prowadzoną przez Grzegorza Rysia. Jego podopieczni nie postawili swoim rywalom poprzeczki zbyt wysoko, bowiem jedynie w drugim secie byli w stanie przekroczyć granicę 20 punktów. Całe spotkanie trwało tylko 72 minuty. Tym samym Estończycy są na pierwszym miejscu w klasyfikacji grupy B, wyprzedzając Izrael.

Grupa C:

Tylko 65 minut potrzebowali gracze Słowacji, aby rozprawić się z rywalami z Mołdawii, pozwalając im na przekroczenie granicy 20 punktów jedynie w drugiej odsłonie spotkania. Słowacy zagrali na wysokim, bo aż 70-procentowym poziomie skuteczności ataku, a ich liderem był Peter Michalović, zdobywca 19 oczek, a 12 zapisał na swoim koncie Matej Patak.

Słowacja – Mołdawia 3:0
(25:15, 25:21, 25:16)

Słowacja: Michalović (19), Krisko (5), Kohut (6), Patak (12), Krajcović (8), Zatko (2), Kubs (libero) oraz Inhat (1) i Firkal
Mołdawia: Voleanschii (6), Lescov, Mocanu (6), Predius (10), Talpa (4), Bahov (7), Dudicov (libero) oraz Gherman (1), Didorciuc (1), Pantiri, Braicov i Cozlovschi

Równie szybko swoje spotkanie wygrali Czarnogórcy, którzy w trzech setach odprawili z kwitkiem Islandczyków. Drużyna z Bałkanów była lepsza w każdym elemencie: postawiła 9 bloków, skończyła 57 proc. swoich ataków, a dodatkowo posłała na stronę rywala 10 asów serwisowych. Cztery z nich były autorstwa Marko Vukasinovicia, który był najlepiej punktującym graczem swojego zespołu. Wywalczył dla niego 14 oczek, wspierany była przez Bozidara Cuka. Czarnogórcy dzięki większej liczbie punktów mogą cieszyć się z pierwszego miejsca w grupie C, natomiast pozycja wicelidera należy do Słowaków.

Czarnogóra – Islandia 3:0
(25:15, 25:20, 25:15)

Czarnogóra: Minić (9), Babić (1), Strugar (3), Cacić (1), Bojić M. (6), Jecmenica (11), Lakcević (libero) oraz Milić (2), Vukasinović (14), Cuk (12), Radonić (1), Bojić S. (libero) i Strugar
Islandia: Halldorsson (7), Matthiasson L. (5), Valdimarsson K. (2), Valdimarsson H. (5), Porisson (6), Matthiasson M. (1), Karlsson (libero) oraz Bjornsson

Tabela gr. C:

Czarnogóra2:17
Słowacja2:16
Mołdawia2:15
Islandia0:30

Grupa D:

Reprezentacja Chorwacji w dwóch pierwszych setach nie miała większych problemów z pokonaniem Albanii, ale w trzeciej odsłonie straciła koncentrację i to ekipie Jovana Melkasa udało się przedłużyć losy spotkania. Do czwartej odsłony Chorwaci podeszli jednak podrażnieni i triumfując 25:14, zakończyli cały mecz w czterech setach, lepiej prezentując się w ofensywie, a także w bloku, którym punktowali 13 razy, Leo Andrić był siatkarzem, który mógł pochwalić się całkiem pokaźną zdobyczą, kończąc mecz z dorobkiem 21 oczek.

Chorwacja – Albania 3:1
(25:15, 25:21, 19:25, 25:14)

Chorwacja: Zhoukouski (5), Galić (11), Dukić (14), Sestan (13), Andrić (21), Mihajl (4), Pervan (libero) oraz Giljanović (1) i Peterlin (4)
Albania: Gjoklaj (1), Koci (10), Husaj (11), Kula, Qafarena (15), Deliu (1), Kola (libero) oraz Arapi (3), Doda, Berdufi (libero), Dragoi (4) i Baruti (2)

Portugalczycy potrzebowali trzech setów, aby odprawić z kwitkiem kadrę Austrii. Do wyrównanej końcówki doszło jedynie w drugim secie, w którym drużyna z południa Europy roztrwoniła ogromną przewagę (21:14), ale ostatecznie triumfowała 25:23, a w trzeciej partii przypieczętowała zwycięstwo. Swój zespół do zwycięstwa poprowadził Alexandre Ferreira, który skończył 12 z 17 ataków, a do swojego dorobku dołożył 2 bloki i 4 asy serwisowe.

Portugalia – Austria 3:0
(25:20, 25:23, 25:17)

Portugalia: Cveticanin (6), Ferreira M. (11), Ferreira A. (18), Martins P. (10), Martins L. (6), Tavares (1), Alvar (libero) oraz Fidalgo (libero)
Austria: Wohlfahrstatter (3), Menner (6), Zass (2), Thaller (4), Grabmuller (1), Buchegger (18), Ringseis (libero) oraz Trothan (2), Kroiss (libero) i Tusch

Portugalia3:09