Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. ME: Polskie kadetki rozpoczęły zmagania od zwycięstwa

Kwal. ME: Polskie kadetki rozpoczęły zmagania od zwycięstwa

Reprezentacja Polski kadetek rozpoczęła od zwycięstwa udział w kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Biało-czerwone walczą na Litwie, a w pierwszym meczu wykazały wyższość nad rówieśniczkami z Czech, ogrywając je 3:0. W kolejnych dniach czekają je jeszcze spotkania z Estonkami i Litwinkami.

Polskie kadetki o awans do mistrzostw Europy walczą na Litwie, gdzie ich przeciwniczkami są gospodynie, Estonki, a także Czeszki. Od starcia z tym ostatnim rywalem biało-czerwone rozpoczęły batalię o przepustki na czempionat Starego Kontynentu. Początek spotkania był dość nerwowy po obu stronach siatki. Jednak nasze reprezentantki nie potrafiły przejąć inicjatywy na boisku. Co więcej – częściej do głosu dochodziły ich przeciwniczki. W pewnym momencie Czeszki prowadziły już 20:16 i wydawało się, że kontrolują boiskowe wydarzenia w premierowej odsłonie. Ale wówczas do walki zerwały się biało-czerwone, które popisały się piorunującym finiszem. Najpierw doprowadziły do remisu po 21, a następnie losy seta w końcówce rozstrzygnęły na swoją korzyść (25:23).

W drugiej partii polskie kadetki próbowały pójść za ciosem. Odskoczyły nawet od Czeszek na trzy oczka, ale szybko nie tylko straciły przewagę, ale same musiały zacząć odrabiać straty. Dopiero w środkowej fazie tej części spotkania gra się wyrównała. Obie drużyny szły łeb w łeb do stanu po 19. W tym momencie biało-czerwone wrzuciły piąty bieg, błyskawicznie odskakując od czeskich rówieśniczek. W końcówce Polki nie pozwoliły przeciwniczkom zdobyć ani jednego oczka, ostatecznie pewnie triumfując w drugim secie 25:19.

Od pierwszych minut trzeciej odsłony walka trwała cios za cios, a prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Jednak żadnej z drużyn nie udało się odskoczyć od rywalek na choćby dwa oczka. Dopiero w środkowej fazie seta ta sztuka udała się Czeszkom. Biało-czerwone jednak nie zamierzały odpuszczać. Szybko doprowadziły do remisu, a w kolejnych minutach trwało siatkarskie przeciąganie liny. Taka sytuacja miała miejsce do stanu po 19. Wówczas inicjatywę na boisku przejęły biało-czerwone, które wygrywały już 22:20, ale to Czeszki miały pierwszą piłkę setową. Polki obroniły dwie, a następnie same postawiły kropkę nad i (27:25).

Czechy – Polska 0:3
(23:25, 19:25, 25:27)

Czechy: Jehlarova (5), Vondrakova (2), Judlova (6), Ambrozova (3), Orvosova (10), Pavlikova (14) Digrinova (libero) oraz Dvorackova, Kolarova (1) i Sustrova (1)
Polska: Makarowska (2), Stysiak (10), Górecka (11), Szczurowska (16), Rybak (8), Gryka (5), Krześlak (libero) oraz Zaborowska i Hnatyszyn (2)