Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. do MŚ U-21 M: Ukraińcy z awansem, Polska albo Niemcy

Kwal. do MŚ U-21 M: Ukraińcy z awansem, Polska albo Niemcy

Zakończył się turniej kwalifikacyjny do mistrzostw świata do lat 21 w serbskim Pozarevacu. Z kompletem punktów wygrała go reprezentacja Ukrainy, która zagra w turnieju finałowym. W Berlinie o awansie rozstrzygnie niedzielny mecz pomiędzy gospodarzami turnieju a Polakami.

Mecz Bułgarii z Francją o 3. miejsce turnieju kwalifikacyjnego w Pozarevacu był już tylko meczem o prestiż. Oba zespoły przegrały swoje dwa poprzednie mecze i chciały zakończyć sezon zwycięstwem. Pierwszego seta do 22 wygrali Francuzi, dwa kolejne jednak padły łupem coraz lepiej grających reprezentantów Bułgarii. Trójkolorowi wrócili do gry w secie czwartym, którego wygrali do 21, doprowadzając do tie-breaka. W decydującej partii Francuzi prowadzili do początku do końca i pewnie wygrali do 11 i całe spotkanie 3:2. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobył Thibaut Thoral (21).

Dużo ciekawiej zapowiadał się mecz Ukrainy z Serbią, który miał zadecydować o tym, który z tych zespołów pojedzie na mistrzostwa świata. Spotkanie lepiej zaczęli podopieczni trenera Mykoły Pasażina, którzy prowadzili przez cały czas w pierwszym secie, jednak w końcówce Serbowie dogonili rywali. Ostatecznie górą byli Ukraińcy, którzy wygrali 26:24. Przegrana końcówka pierwszej partii spowodowała, że Serbowie nie mogli się otrząsnąć w drugim secie. Popełniali proste błędy, w ich grze nie było widać żadnej koncepcji, co wykorzystali rywale pewnie i wysoko wygrywając do 12. W kolejnym secie postawieni pod ścianą gospodarze wzięli się ostro do pracy. W pewnym momencie prowadzili już 16:9 i przewagi tej nie oddali, wygrywając do 18 i wracając do gry o awans. Zderzyli się jednak z dobrze grającymi siatkarzami z Ukrainy już w kolejnym secie. Serbowie musieli cały czas odrabiać straty, co im się w ostatecznym rozrachunku nie udało. Ukraina wygrała 25:22 i całe spotkanie 3:1, awansując tym samym do turnieju finałowego mistrzostw świata do lat 21.

4. Bułgaria   3 1 pkt. 3:9

Sobotnie emocje w Berlinie w grupie F rozpoczął mecz gospodarzy turnieju z Belgami. Podopieczni trenera Krisa Eyckmansa prowadzili w pierwszym secie 8:6, potem jednak do głosu doszli Niemcy. Odrobili straty, wyszli na prowadzenie i wygrali tę partię 25:22. Gospodarze prowadzili również przez długi czas w secie drugim, w końcówce jednak do głosu doszli Belgowie i to oni wyszli na prowadzenie 21:19. Niemcy zdołali wyrównać i doprowadzić do emocjonującej końcówki. W niej lepsi okazali się podopieczni trenera Johana Varstappena, którzy wygrali 31:29 i prowadzili już w tym spotkaniu 2:0. W trzecim secie Belgowie jednak pokazali swoje możliwości. W pewnym momencie prowadzili nawet z przewagą dziesięciu punktów (21:11), w końcówce dając jednak Niemcom kilka punktów po własnych błędach. Ostatecznie Belgia wygrał do 18, pozostając w grze. Nie na długo jednak, bo jak się okazało, czwarta partia tego spotkania była już ostatnią. Dość długo trwała wyrównana walka, którą w końcówce na swoją korzyść rozstrzygnęli Niemcy. Wygrali 25:22 i całe spotkanie 3:1, notując na swoim koncie drugie zwycięstwo.

W drugim sobotnim meczu w Berlinie Polacy pewnie pokonali 3:0 Łotwę – o meczu można przeczytać tutaj. Niedzielny mecz pomiędzy biało-czerwonymi i gospodarzami turnieju w Berlinie zdecyduje o awansie do turnieju finałowego mistrzostw świata.

Belgia – Niemcy 1:3
(22:25, 29:31, 25:18, 22:25)
Polska – Łotwa 3:0
(25:15, 25:19, 25:22)