Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. do MŚ U-21: Druga wygrana Polaków, w niedzielę o wszystko

Kwal. do MŚ U-21: Druga wygrana Polaków, w niedzielę o wszystko

Reprezentacja Polski juniorów odniosła drugie zwycięstwo w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata U-21. Polacy w sobotę w Berlinie w trzech setach pokonali Łotyszy i podobnie jak Niemcy mają na swoim koncie komplet punktów. W niedzielę biało-czerwoni zagrają z gospodarzami turnieju w bezpośrednim pojedynku o awans.

Trener Sebastian Pawlik spotkanie rozpoczął z jedną zmianą w porównaniu z meczem piątkowym – Norberta Hubera w wyjściowej szóstce zastąpił Dawid Woch. Od autowego ataku mecz zaczął jednak Bartosz Kwolek, ale po ataku Wocha był już remis 1:1. Przy zagrywce Dawida Wocha biało-czerwoni odskoczyli na 5:2 i o przerwę poprosił szkoleniowiec reprezentacji Łotwy, po którym jego podopieczni wyprowadzili skuteczny atak. Skuteczny blok Polaków, a następnie atak Kwolka dały biało-czerwonym prowadzenie 8:4 na przerwie technicznej. Od początku skuteczni w ataku byli obaj środkowi, a gra toczyła się punkt za punkt. Po ataku Jakuba Ziobrowskiego, a następnie udanym bloku młodzi Polacy prowadzili już 12:7, ale rywale między innymi po bloku na Ziobrowskim odrobili dwa oczka. Na więcej nie pozwolił Tomasz Fornal, popisując się sprytnym technicznym atakiem (13:9). Łotysze starali się odrabiać straty, ale atak Ziobrowskiego i kolejne techniczne zagranie Fornala spowodowały, że to biało-czerwoni mieli pięciopunktową przewagę na drugiej przerwie technicznej. Polacy w pełni kontrolowali boiskowe wydarzenia i przy stanie 12:18 o czas poprosił szkoleniowiec Łotwy. Nic to jednak nie dało, bowiem w ich grze było sporo niedokładności, a rozegrał się Ziobrowski (22:12). Zwycięstwo Polaków w tym secie przypieczętował udanym atakiem Tomasz Fornal.

Drugą partię atakiem otworzył Dawid Woch, a następnie zagrywką zapunktował Kwolek (2:0), a kiedy zafunkcjonował blok, było już 4:1. Polscy juniorzy szybko dzięki między innymi dobrej zagrywce i błędom rywali wypracowali sobie przewagę 6:2. Na przerwie technicznej po kolejnym błędzie Łotyszy, a także punktowym bloku biało-czerwoni przeważali 8:3, a po niej jeszcze tę przewagę powiększyli. Łukasz Kozub widząc skuteczność zarówno Kochanowskiego, jak i Wocha, regularnie posyłał do nich piłki. Biało-czerwoni dominowali na boisku, po atakach Kwolka, Fornala i Wocha było 13:6. Na przerwie technicznej numer dwa było 16:9 po zbiciu Kochanowskiego. Bloki na Ziobrowskim i Kwolku pozwoliły Łotyszom zbliżyć się na 13:17, ale w kolejnej akcji przyjmujący Onico Warszawa był już skuteczny, poprawił się także Ziobrowski (19:13). Polacy byli wręcz bezlitośni dla rywali, punktowy serwis Damiana Domagały, który wszedł wraz z Radosławem Gilem na podwójną zmianę, dał wynik 21:14. W końcówce Polakom przydarzył się krótki przestój i błędy własne (21:17), ale wkrótce zapunktował Woch. Kiwka Domagały dała piłki setowe (24:18). Takiej przewagi biało-czerwoni nie roztrwonili.

W trzecim secie po udanym bloku na Kwolku było 2:0 dla rywali. Łotysze wzmocnili serwis i odskoczyli na 6:3. Biało-czerwoni szybko jednak zbliżyli się na jeden punkt, a skutecznym blokiem wyrównali na 7:7. Po ataku Tomasza Fornala z drugiej linii Polacy na przerwie technicznej mieli punkt przewagi. Wynik oscylował wokół remisu, ale po nieudanym ataku Wocha to rywale mieli punkt przewagi. Po zbiciu Tomasza Fornala tablica pokazywała wynik 12:12, warto odnotować na pewno sporą ilość zepsutych zagrywek po polskiej stronie w tym fragmencie meczu. Skuteczny atak pozwolił reprezentantom Łotwy prowadzić na przerwie technicznej 16:14. Do remisu 17:17 pozwolił Polakom doprowadzić błąd własny rywali. Po chwili jednak Łotysze znów odskoczyli i o czas poprosił Sebastian Pawlik (17:19). Po nim do remisu atakiem doprowadził Ziobrowski, a wkrótce po chociażby atakach Fornala to Polacy prowadzili 24:21. Mecz zakończyła zepsuta zagrywka Łotyszy.

Polska – Łotwa 3:0
(25:15, 25:19, 25:22)

Polska: Kwolek (10), Kochanowski (10), Kozub (2), Ziobrowski (10), Woch (10), Fornal (15), Gruszczyński (libero) oraz Gil (1), Domagała (1), Jaskuła (libero) i Busch (1)
Łotwa: Smits (7), Skruderis (1), Platacs (6), Adamovics (2), Blumbergs (2), Ozolins (6), Melnis (libero) oraz Jansons i Lazuko (1)