Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. do MŚ U-20: Jednostronny mecz Polek

Kwal. do MŚ U-20: Jednostronny mecz Polek

Biało-czerwone w pierwszych dwóch partiach drugiego meczu w Wieliczce nie dały szans reprezentantkom Bułgarii, wygrywając do 11 i 13. Chociaż w trzecim secie było więcej walki, również jego bez większych problemów wygrały podopieczne Wiesława Popika. W ostatnim dniu turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw świata U-20 biało-czerwone zagrają z Belgijkami.

Przy zagrywkach Zuzanny Góreckiej z wysokiego C drugi mecz turnieju w Wieliczce rozpoczęły Polki. Bułgarki długo nie były w stanie wyjść z niewygodnego ustawienia, a szybko o pierwszy czas musiał poprosić trener Dimo Tonew (5:0). Polki zdobywały punkty seriami, raz po raz kończąc kolejne ataki. Wysoką skuteczność zarówno w ataku, jak i bloku utrzymywała Martyna Łukasik. Problemy z przyjęciem odbijały się na skuteczności w ataku bułgarskich skrzydłowych. Pojedyncze zagrania Iwy Halachewej nie wystarczały na prowadzenie wyrównanej gry z gospodyniami (7:15). Przyjezdne ani przez moment nie stanowiły zagrożenia dla dobrze dysponowanych biało-czerwonych. Nieudane przyjęcie zagrywki Julii Nowickiej dało serię piłek setowych, a bezpośredni as tej zawodniczki zakończył jednostronną odsłonę (25:11).

Otwarcie drugiej partii również należało do biało-czerwonych, chociaż tym razem nie brakowało dłuższych wymian (4:1). Bułgarki starały się obijać polski blok, dlatego szybko zniwelowały straty (4:5). Gdy w pole zagrywki weszła Łukasik, Polki na nowo odskoczyły (8:4). W przeciwieństwie do poprzedniego seta biało-czerwonym zdarzały się błędy, a coraz pewniej atakowała Aleksandra Milanowa. Bułgarki nie wykorzystywały jednak wszystkich swoich szans. Gdy przyjezdne ponownie nie skorzystały z okazji, o czas poprosił trener Tonew (9:13). Interwencja szkoleniowca na niewiele się zdała, po chwili kolejną serię punktów na swoim koncie dopisały biało-czerwone. Mocny atak Natalii Murek po skosie dał sygnał do drugiej przerwy technicznej (16:11). W dalszej fazie seta skutecznie funkcjonował polski blok, po kolejnym punkcie zdobytym tym elementem drugą przerwę wykorzystał szkoleniowiec przyjezdnych (18:11). Seria przy zagrywkach Aleksandry Gryki jednak trwała. Pomimo starań Bułgarki były bezradne wobec kolejnych mocnych kontrataków przeciwniczek. Dopiero zdecydowane zagranie Milanowej pozwoliło zrobić przejście (12:22). Czujne zagranie Zuzanny Góreckiej dało ostatni punkt Polkom (25:13).

Od początku trzeciego seta trener Popik zdecydował się dać szansę gry niektórym zmienniczkom. Otwarcie tej partii było najbardziej wyrównane (3:3), a przy zagrywkach Halachewy Bułgarki stopniowo zaczęły budować przewagę i o czas poprosił trener Popik (6:3). Po interwencji szkoleniowca gospodynie odrobiły większość strat (6:7). Po przerwie technicznej przyjezdne jednak nie odpuszczały i ponownie odskoczyły na cztery oczka. Również tym razem gospodynie szybko przechyliły szalę na swoją stronę, a grę przerwał tym razem trener Tonew (10:11). W kolejnej fazie seta rozpoczęła się walka punkt za punkt, a akcje były coraz ciekawsze. Po niej zagrywki Martyny Świrad i polski blok pozwoliły gospodyniom ponownie wyjść na prowadzenie (16:13). Bułgarki nie miały jednak zamiaru odpuścić i w końcówce na tablicy wyników ponownie widniał remis (19:19). To nie wybiło z rytmu biało-czerwonych, które w kolejnych akcjach pokazały, kto jest zespołem lepszym (25:21).

Polska – Bułgaria 3:0
(25:11, 25:13, 25:21)

Polska: Górecka (7), Murek (6), Grabka, Łukasik (12), Różyńska (3), Gryka (9), Stenzel (libero) oraz Fedusio (5), Lipska (6), Nowicka (2), Świrad (5) i Łysiak (libero)
Bułgaria: Halachewa (8), Milanowa (15), Papanowa (1), Saraiwanowa (2), Rachewa (3), Bechewa (7), Iwanowa (libero) oraz Angelowa i Atanasowa