Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. MEJ: Pewna wygrana i awans Polaków

Kwal. MEJ: Pewna wygrana i awans Polaków

Bezbłędnie w turnieju kwalifikacyjnym do ME poczynali sobie polscy juniorzy. Po sobotniej wygranej z Węgrami tym razem biało-czerwoni nie dali większych szans swoim rówieśnikom z Niemiec. Wygrana z mającymi na koncie dotychczas również komplet zwycięstw siatkarzami z Niemiec zagwarantowała Polakom awans do turnieju głównego. Poza kompletem zwycięstw biało-czerwoni mogą się pochwalić imponującymi bilansem, nie stracili bowiem ani seta.

Spotkanie z reprezentacją Niemiec biało-czerwoni rozpoczęli znakomicie, odskoczyli na 6:1. Po przerwie technicznej goniąca wynik ekipa zza naszej zachodniej granicy zbliżyła się na 6:8. Jednak to podopieczni Sebastiana Pawlika byli bardzo skuteczni w swoich działaniach i nie pozwolili rywalom na nic więcej (11:7, 13:9). Ekipa trenera Johana Verstappena momentami była wręcz bezradna wobec dobrej gry rywala (10:16, 13:20). Bardzo skoncentrowany polski zespół pewnie kroczył po wygraną w tej partii i ostatecznie oddał rywalom zaledwie 17 punktów.

W drugiej odsłonie po wyrównanym początku nasi juniorzy odskoczyli na 7:4. Niemcy wciąż nie mogli znaleźć sposobu na znakomicie grających rywali, którzy prowadzili już 10:5, 12:6 czy 14:7. Na drugą przerwę techniczną nasz zespół schodził, przeważając zdecydowanie 16:9. Także i w tym secie biało-czerwoni byli lepsi w każdym siatkarskim elemencie (20:11) i szybko objęli prowadzenie w meczu 2:0, wciąż utrzymując wysoką koncentrację. Niemcy zbliżyli się co prawda na 16:22, ale od tego momentu zdobyli już tylko punkt.

Początkowo w trzecim secie wynik oscylował wokół remisu, ale mniej więcej tylko do stanu 4:4. Potem to Polska odskoczyła na pierwszej przerwie technicznej na 8:4. Obraz gry w porównaniu do pierwszych dwóch setów nie uległ zmianie, nasz zespół w pełni kontrolował boiskowe wydarzenia (12:7, 14:7, 16:8). Podopieczni Sebastiana Pawlika cały czas prezentowali równy, dobry poziom, grali bardzo skoncentrowani (21:9) i odbierali rywalom wszelkie nadzieje, Niemcy wydawali się być już zrezygnowani. Przy 24:11 były już piłki meczowe. Gospodarze turnieju obronili jeszcze jedną z nich, ale to nasz zespół mógł cieszyć się z biletu do Bułgarii, nie tracąc w całym turnieju nawet seta.

Biało-czerwoni przeważali w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, a zwłaszcza w ataku. Zakończyli mecz ze znakomitą średnią 64% skuteczności w tym elemencie, przy zaledwie 40% rywali, znakomicie spisali się także w polu zagrywki, notując 9 asów serwisowych, przy zaledwie jednym rywali. Warto na pewno podkreślić bardzo dobrą grę rozgrywającego Łukasza Kozuba, który równomiernie wykorzystywał w ataku praktycznie wszystkich swoich kolegów, którzy odwdzięczali mu się skutecznymi akcjami, praktycznie każdy z zawodników atakował z ponad 50-procentową skutecznością. Liderem w niedzielnym meczu był zdobywca 16 punktów Bartosz Kwolek, który zanotował przy tym 60% efektywności ataku, trzy asy serwisowe i jeden blok.

Niemcy – Polska 0:3
(17:25, 17:25, 12:25)

Niemcy: Auste (7), Tille, Balster (3), Bogachev (2), Krick (6), Binder (3), Illmer (libero) oraz Rauber (1), Peter (2), Monnich (2) i Thiel
Polska: Kwolek (16), Kochanowski (12), Kozub (1), Ziobrowski (10), Huber (6), Fornal (12), Masłowski (libero)