Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. do MEJ: Druga wygrana Polek

Kwal. do MEJ: Druga wygrana Polek

Reprezentacja Polski juniorek odniosła drugie zwycięstwo w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw Europy w niemieckim Vilsbiburgu. Po wczorajszej wygranej 3:0 z Łotwą dzisiaj podopieczne trenera Waldemara Kawki również w trzech setach uporały się z Portugalią. O awansie do turnieju finałowe ME zadecyduje sobotni mecz z Niemkami.

Wygrana Polek z rywalkami z Portugalii potwierdziła dystans dzielący obie ekipy. Co prawda pierwsza partia mogła jeszcze zapowiadać nieco bardziej zacięte widowisko, jednak nasza reprezentacja szybko rozwiała złudzenia rywalek. Podopieczne Manuela Almeidy grały bowiem zrywami, popełniając sporo błędów własnych. Również biało-czerwone często się myliły, prezentując rywalkom 10 punktów w tej partii. Pomyłki nie odebrały podopiecznym trenera Kawki kontroli nad rywalizacją. Już w początkowej fazie partii Polska prowadziła, po chwili oddając przewagę rywalkom (6:8). I na tym etapie przewaga Portugalek się zakończyła. Celne zagrania Bałuk i Laskowskiej pozwoliły biało-czerwonym wrócić do gry. I tak po chwili Polki prowadziły aż dziesięcioma punktami (16:6). Zapędy rywalek bezbłędnie tłumił blok naszego zespołu, znakomicie w tym elemencie prezentowała się Oliwia Bałuk. Taka gra pozwoliła naszej reprezentacji wygrać 25:18.

Mimo że odsłona premierowa rozgrywana była pod dyktando Polek, był to najbardziej wyrównany fragment meczu. Podopieczne Waldemara Kawki udowodniły swój potencjał. Polki dały rywalkom prawdziwą lekcję siatkówki. Przy ponad 50-procentowej efektywności zagrań Polki pewnie zmierzały po zwycięstwo. W odsłonie drugiej początki seta pozwały jeszcze myśleć o powtórce z partii premierowej, bowiem w połowie partii biało-czerwone prowadziły 16:6, a nasze rywalki poprawiły nieco swoją efektywność zagrań. W końcówce partii Polki wrzuciły jednak kolejny bieg i przy imponującej serii wygrały 25:9. Po takiej partii trudno było oczekiwać, że Portugalki zdołają coś jeszcze ugrać w tym meczu i pierwsze akcje trzeciej partii to potwierdziły. Już od pierwszego gwizdka biało-czerwone przystąpiły do ataku, prowadząc 8:1. Tak wysoka przewaga wypracowana w pierwszych akcjach pozwoliła trenerowi Kawce przetestować rożne warianty ustawienia. Szanse gry w tym secie otrzymały praktycznie wszystkie zawodniczki. Niezależnie od rotacji składem przewaga reprezentantek Polski we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła była bezdyskusyjna. Znakomicie radził sobie blok Polek. Ta partia trwała nieco dłużej niż drugi set, jednak również tym razem siatkarki z Portugalii nie miały zbyt wiele do powiedzenia i przegrały 10:25.

Polska – Portugalia 3:0
(25:18, 25:9, 25:10)

Polska: Makarowska (1), Stysiak (6), Górecka (7), Bałuk (13), Laskowska (12), Gryka (3), Jagła (libero) oraz Szczurowska (5), Damaske (2), Rybak (1), Zaborowska i Mazur (libero)
Portugalia: Cavalcanti (3), Lopes (3), Moreira (4), Santos, Vale (2), Pereira (5), Rodrigues (libero) oraz Clemente (1), Ferreira (3), Fernandes, Mouta i Teixeira