Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. ME juniorów: Ukraina i Białoruś z awansem

Kwal. ME juniorów: Ukraina i Białoruś z awansem

Młodzieżowe reprezentacje Ukrainy i Białorusi uzupełniły stawkę drużyn, które zagrają we wrześniowych mistrzostwach Europy juniorów, które odbędą się w Bułgarii. W sobotę awans z trzeciej rundy kwalifikacji wywalczyli już Niemcy i Czesi. Niemcy i Ukraina dołączyli do „polskiej” grupy, w której są już oprócz biało-czerwonych także Bułgarzy, Słoweńcy i Francuzi.

Grupa H (turniej w Hiszpanii):

Trzeci dzień zmagań rozpoczęło spotkanie Ukrainy z Rumunią. Pierwsze dwa sety to była prawdziwa siatkarska wojna, praktycznie żadna z drużyn nie była w stanie wypracować sobie większej przewagi. W ważnych momentach więcej zimnej krwi zachowali jednak reprezentanci Ukrainy i to oni wygrywając dwa razy 25:23, objęli prowadzenie w meczu 2:0. W trzeciej partii gra Ukraińców jednak kompletnie się posypała i przez większość seta to Rumunia nadawała ton boiskowym wydarzeniom. Od stanu 13:21 Ukraina jednak rzuciła się do odrabiania strat i prawie udało jej się doprowadzić do remisu, ograniczyła przede wszystkim ilość własnych błędów. Ostatecznie jednak minimalnie lepsi okazali się rywale. W czwartej partii znakomicie działająca zagrywka (5 asów) Ukraińców nie pozwoliła Rumunii doprowadzić do tie-breaka. Jedenaście asów serwisowych w całym meczu, przy zaledwie czterech rywali w dużej mierze przyczyniło się do wywalczenia przez Ukrainę biletu do Bułgarii.

W drugim meczu Niemcy pewnie pokonali reprezentację Hiszpanii w dużej mierze za sprawą znakomitej postawy zdobywcy 17 punktów Egora Bogaczewa. Hiszpanie jedynie w pierwszym secie potrafili dotrzymać kroku rywalom, ale piorunująca końcówka pozwoliła Niemcom wygrać tę odsłonę. Potem podopieczni Johana Verstappena w pełni kontrolowali już boiskowe wydarzenia. Nasi zachodni sąsiedzi przeważali głównie w ataku, gdzie zanotowali 55% skuteczności przy zaledwie 35% przeciwników.

Grupa I (turniej na Białorusi):

Czesi turniej w Mińsku przeszli jak burza, bez straty seta. W niedzielę okazali się lepsi od reprezentacji Słowacji. Jedynie w drugiej partii musieli oni włożyć w odniesienie zwycięstwa nieco więcej wysiłku. Pokazali jednak większą siłę przede wszystkim w ataku i bloku. W tym pierwszym elemencie zanotowali 49% skuteczności, przy 38% rywali, natomiast w bloku zapunktowali osiem razy, przy czterech udanych zastawianiach przeciwników. Słowacy oddali także swoim przeciwnikom więcej punktów po własnych błędach. Czechów do sukcesu poprowadzili Tadeas Handlir i Patrik Indra, którzy zdobyli po 13 punktów. Słowakom nie pomogła dobra postawa Juliusa Firkala, autora 12 punktów.

W drugim meczu gospodarze zmierzyli się z Danią i trzeba przyznać, że było to bardzo wyrównane spotkanie. Ekipa ze Skandynawii momentami siatkarsko była nawet lepsza od gospodarzy, ale pogrążały ją własne błędy i to one w dużej mierze zadecydowały o wyniku. Liderem po duńskiej stronie siatki był Oscar Møllgaard, który zdobył aż 23 punkty, ale jak się okazało, to nie wystarczyło. W całym meczu atakował on aż 54 razy i zanotował 39% skuteczności ataku. Dla Białorusi 16 oczek zdobył Kiryl Kubar. Białoruś i Czechy w turnieju finałowym mistrzostw Europy w grupie zagrają z Rosją, Serbią, Włochami Turcją.

Czechy – Słowacja 3:0
(25:20, 25:23, 25:16)

Dania – Białoruś 1:3
(26:28, 21:25, 25:19, 21:25)