Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. ME juniorek: Polki rozpoczęły od wygranej

Kwal. ME juniorek: Polki rozpoczęły od wygranej

fot. CEV

Od zwycięstwa 3:0 z reprezentacją Ukrainy rozpoczęły turniej kwalifikacyjny do mistrzostw Europy U-19 polskie juniorki. Podopieczne trenera Wiesława Popika jutro w Moskwie zagrają z Rosją, a w sobotę ze Szwajcarią. Awans do turnieju finałowego uzyska zwycięzca grupy, zespoły z drugich miejsc oraz najlepsza z miejsca trzeciego zmierzą się jeszcze w barażach.

W pierwszym meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy juniorek reprezentacja Polski zmierzyła się z Ukrainkami, które aby zagrać w Moskwie, przebijały się przez I rundę eliminacji. W spotkanie zdecydowanie lepiej weszły podopieczne Wiesława Popika, które szybko wypracowały sobie cztero-, a nawet pięciopunktową przewagę, ale po pierwszym czasie technicznym rywalki zaczęły wracać do gry. Zbliżyły się nawet do biało-czerwonych na jedno oczko, lecz nie udało im się przejąć inicjatywy na boisku. Ta wciąż należała do naszych siatkarek, które w decydującą część premierowej odsłony weszły z trzypunktowym prowadzeniem. W niej dzieliły i rządziły na boisku. Przeciwniczki miały spore problemy z przyjęciem zagrywki, a duża ilość błędów własnych ułatwiała zadanie biało-czerwonym, które w efekcie pewnie wygrały pierwszą partię 25:17. Pierwszoplanową postacią była w niej Martyna Świrad, która zdobyła osiem oczek. Przewaga Polek uwidoczniła się przede wszystkim w ataku oraz w mniejszej ilości błędów własnych.Jednak od początku drugiej odsłony Ukrainki znacznie wyżej zawiesiły im poprzeczkę. Dość powiedzieć, że do pierwszej przerwy technicznej nie pozwoliły podopiecznym trenera Popika odskoczyć na znaczną odległość punktową. Dopiero w środkowej fazie seta inicjatywę na boisku ponownie zaczęły przejmować biało-czerwone, które konsekwentnie, choć ze sporym trudem, budowały przewagę nad przeciwniczkami. Te próbowały rywalizować cios za cios, ale i tak w kluczową fazę drugiej partii to Polki weszły, mając bezpieczne prowadzenie. W końcówce nie pozwoliły już Ukrainkom ani na moment uwierzyć, że mogą jeszcze odwrócić losy tej części spotkania, a konsekwentna gra pozwoliła im rozstrzygnąć ją na swoją korzyść (25:19). Wprawdzie spadła w niej ich skuteczność w ataku, ale zaczął on się rozkładać na większą ilość zawodniczek, co było trudne do rozszyfrowania dla rywalek. Punktowały między innymi Natalia Murek, Kinga Różyńska i Martyna Łukasik.

Jednak prowadzenie 2:0 najwyraźniej nieco rozluźniło biało-czerwone, a zmobilizowało do walki ich przeciwniczki, które w trzeciej odsłonie postawiły wszystko na jedną kartę. Odniosło to skutek w jej początkowym fragmencie, bowiem na pierwszym czasie technicznym osiągnęły dwupunktowe prowadzenie. Po nim wydawało się, że Polki wrócą do gry, ale w środkowej fazie seta Ukrainki ponownie złapały wiatr w żagle, odskakując na trzy oczka. Jednak przez dłuższy czas nie potrafiły utrzymać wysokiego poziomu gry, co wykorzystały podopieczne trenera Popika, doprowadzając do remisu przed wkroczeniem w decydującą fazę trzeciej odsłony. W niej nasze siatkarki zachowały więcej zimnej krwi, za to rywalki pogubiły się w najważniejszych akcjach, co zaowocowało wygraną Polek 25:23, a w całym starciu 3:0. Ta partia była najbardziej zacięta, bowiem biało-czerwonym przydarzyły się w niej błędy w przyjęciu, a także aż 5 razy zostały zablokowane przez rywalki. Po raz kolejny kluczowa okazała się lepsza dyspozycja w ataku, która pozwoliła Polkom rozpocząć zawody od zwycięstwa.

Polska – Ukraina 3:0
(25:17, 25:19, 25:23)

Składy zespołów:
Polska: Murek (9), Górecka (10), Łukasik (8), Świrad (9), Michalewicz (4), Różyńska (6), Stenzel (libero) oraz Rasińska (1), Nowicka (1) i Lipska (3)
Ukraina: Bojko (6), Mykytiuk (4), Stasiwska (4), Frankiewicz (5), Jastrub (6), Jackiw (11), Niemcewa (libero) oraz Melnyczenko i Delros (1)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy, reprezentacje młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-03-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved