Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. ME juniorek: Druga wygrana Polek, awans o krok

Kwal. ME juniorek: Druga wygrana Polek, awans o krok

W Serbii w swoim drugim meczu w turnieju III rundy kwalifikacji do mistrzostw Europy juniorek reprezentacja Polski pewnie w trzech setach pokonała Czechy. Biało-czerwone mają na swoim koncie dwie wygrane i przed nimi bardzo ważny sobotni mecz z Serbią. Wygrana da im awans do turnieju finałowego. W przypadku porażki istotny może być każdy wygrany set.

Polki znakomicie rozpoczęły spotkanie z reprezentacją Czech, prowadziły już 3:0, ale rywalki natychmiast ruszyły w pogoń. Dobra zagrywka i skuteczna gra w kontrataku pozwoliła Czeszkom nie tylko odrobić straty, ale i przeważać jednym oczkiem na przerwie technicznej numer jeden. Po powrocie na boisko Czeszki na chwilę odskoczyły na dwa oczka, ale biało-czerwone szybko wyrównały. Obie ekipy dość skutecznie prezentowały się w ataku, co pozwoliło utrzymywać wynik w granicach remisu. Po błędzie Polek jednak to rywalki miały punkt przewagi na kolejnej przerwie technicznej. Obie ekipy oddawały sobie sporo punktów po błędach własnych. Dzięki nim w pewnym momencie Polki przegrywały różnicą dwóch punktów. Zdołały jednak wyrównać, a nawet wyjść na prowadzenie 21:19. Obie drużyny zdobywały w tej części seta punkty seriami, po chwili na tablicy było 21:21. W końcówce jednak dobra zagrywka biało-czerwonych w dużej mierze przyczyniła się do tego, że wygrały one cztery ostatnie akcje seta.

Druga partię lepiej rozpoczęły Czeszki, które wykorzystując chwilową jak się okazało niemoc Polek w ataku, przeważały 3:0 po skutecznych kontrach i grze blokiem. Po zepsutej zagrywce przez przeciwniczki Czeszki minimalnie przeważały na przerwie technicznej (8:6). Po niej podopieczne Wiesława Popika zdecydowanie wrzuciły wyższy bieg, zagrały dobrze w każdym elemencie i w konsekwencji wyszły na prowadzenie 11:9. Dobra gra zagrywką, a także w obronie i czujność na siatce oraz skuteczny atak pozwoliły Polkom zejść na drugą przerwę techniczną przy stanie 16:12. Tuż po niej Aleksandra Rasińska dalej nękała rywalki zagrywką (19:12). Czeszki były zupełnie bezradne wobec dobrze grających w każdym elemencie, a głównie serwisem Polek (22:13). Wykorzystując lekką dekoncentrację i rozluźnienie w szeregach biało-czerwonych, zbliżyły się wprawdzie na 17:23, ale po ataku z drugiej linii młode Polki objęły prowadzenie w meczu 2:0.

Trzecią partię za sprawą skutecznej zagrywki Czeszki rozpoczęły od prowadzenia 2:0. Biało-czerwone po ataku Zuzanny Góreckiej wyrównały na 6:6, a zaraz potem znakomite zagrywki z wyskoku Natalii Murek pozwoliły podopiecznym Wiesława Popika prowadzić 9:6. Biało-czerwone nie miały większych problemów z wyprowadzaniem akcji, co pozwoliło im utrzymywać przewagę. Czeszki przy zagrywce Zuzanny Góreckiej miały olbrzymie kłopoty z dograniem piłki do siatki, co powodowało przeważnie szybki kontratak albo punktowy blok Polek, Górecka punktowała także bezpośrednio z pola serwisowego (19:10). Polki spokojnie kontrolowały boiskowe wydarzenia, a Czeszki z kolei wydawały się już godzić z porażką. Przy stanie 24:17 były już piłki meczowe dla Polek. Rywalki zdołały obronić dwie z nich, ale wobec ostatniego, kończącego ataku podopiecznych Wiesława Popika były już bezradne.

Kluczem do sukcesu okazała się dobra zagrywka młodych Polek, które popisały się aż 10 asami serwisowymi, przy 5 rywalek. Bardzo często także utrudniały Czeszkom przyjęcie i tym samym wyprowadzanie akcji, wystarczy dodać, że podopieczne Alesa Novaka zanotowały zaledwie 24% przyjęcia pozytywnego i 12% perfekcyjnego, popełniły w tym elemencie aż 16 błędów. Biało-czerwone znacznie przeważały także w ataku, notując 48% skuteczności w tym elemencie, przy 38% przeciwniczek. Było to drugie zwycięstwo naszej ekipy w turnieju i znacznie przybliżyło ją do awansu.

Polska – Czechy 3:0
(25:21, 25:17, 25:19)

Polska: Nowicka (6), Murek (9), Górecka (14), Łukasik (1), Świrad (9), Różyńska (4), Stenzel (libero) oraz Rasińska (11), Michalewicz i Sobiczewska
Czechy: Meidlova (5), Cerna (9), Jandova (4), Necasova (4), Baumrukova (2), Pavlikova (9), Slavikova (libero) oraz Valentova, Bizkova (1), Kopacova (3), Smidova i Orvošova

W drugim piątkowym meczu Serbia gra z Finlandią.