Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. ME juniorek: Awans Chorwacji i Niemiec

Kwal. ME juniorek: Awans Chorwacji i Niemiec

Chorwacja (juniorki)

Reprezentacja Polski juniorek nie zdołała awansować do turnieju finałowego mistrzostw Europy w swojej kategorii wiekowej, do pełni szczęścia podopiecznym Wiesława Popika zabrakło… jednego seta. Podczas turnieju trzeciej rundy kwalifikacji rozgrywanego w Rydze Chorwatki bez problemu pokonały Słowenię i lepszym bilansem setów i małych punktów okazały się lepszą drużyną z drugiego miejsca. Turniej wygrały Niemki, natomiast zakończone w sobotę rozgrywki w serbskim Vrnjačka Banja, przypomnijmy, wygrała reprezentacja Serbii.

Chorwatki od początku starały się narzucić Słowenkom swój styl gry, wywierając presję przede wszystkim zagrywką. Prowadziły w pierwszym secie 8:5 i 16:12. Po drugiej przerwie technicznej zdołały jeszcze powiększyć prowadzenie do stanu 21:14 i potem przydarzył im się przestój. Słowenki punkt po punkcie odrabiały straty, ale na doprowadzenie do remisu już nie wystarczyło im czasu. Ostatecznie przegrały seta różnicą trzech punktów. Na tym walka w tym spotkaniu już się zakończyła. W dwóch kolejnych setach można było obserwować jednostronną walkę. W drugiej partii Słowenia ugrała zaledwie 10 punktów, w trzecim 14. Kluczowa tutaj okazała się dobra zagrywka Chorwatek, które popisały się aż 11 asami serwisowymi, Słowenki zaś zapunktowały tym elementem zaledwie trzykrotnie, Chorwatki też aż 16 razy zapunktowały blokiem, rywalki zaś zaledwie 6, były także skuteczniejsze w ataku. Wygrana w stosunku 3:0 dała im awans do sierpniowego czempionatu z bilansem 7:3 w setach i ratio punktowym 1,2597. Polki swoje zmagania zakończyły z bilansem 7:4 w setach i ratio punktowym 1,0429.

W drugim meczu dnia Niemki spokojnie przypieczętowały awans, pewnie pokonując najsłabszą w stawce Łotwę. Można określić, że był to mecz „do jednej bramki”. Łotyszki jedynie na początku pierwszej i trzeciej odsłony potrafiły dotrzymać kroku rywalkom. W żadnym z setów jednak nie były w stanie przekroczyć granicy 15 punktów, a w drugim ugrały ich zaledwie… 6. Różnicę zrobiły przede wszystkim zagrywka (16:1 w asach serwisowych) i atak (56% skuteczności Niemek przy 21% Łotyszek). Niemki z kompletem zwycięstw awansowały zatem do turnieju finałowego.