Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME M: Wygrana Finów i Greków, świetny mecz Rychlickiego

Kwal. do ME M: Wygrana Finów i Greków, świetny mecz Rychlickiego

Rozpoczęła się druga kolejka kwalifikacji do mistrzostw Europy mężczyzn. W grupie A do walki włączyli się Finowie, którzy po wygranej w Danii zajęli fotel lidera tabeli. W grupie G bez straty seta wciąż są Grecy. Luksemburg przegrał po walce z reprezentacją Azerbejdżanu, a 32 punkty dla gospodarzy zdobył Kamil Rychlicki.

Po porażce w pierwszym meczu kwalifikacyjnym po tie-breaku w Rumunii Duńczycy mieli nadzieję na kolejne punkty w Ikast, gdzie gościli reprezentację Finlandii. Chociaż pierwszego seta wygrali dość wyraźnie przyjezdni, to drugi set, w którym Duńczycy wygrali głównie dzięki dobrej grze Rasmusa Nielsena (21 pkt.) 25:17, dał gospodarzom nadzieję. Kolejne dwa sety jednak już zdecydowanie należały do podopiecznych trenera Tuomasa Sammelvuo. Finowie wygrali do 21 i 17 i pewnie zgarnęli trzy punkty, obejmując fotel lidera tabeli grupy A. 16 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobył Urpo Sivula, o jeden mniej Antti Makinen, a 14 oczek zapisał na swoim koncie Elviss Krastins.

grupa A:
Dania – Finlandia 1:3
(19:25, 25:17, 21:25, 17:25)

Dania: Andersen (3), Sorensen (8), Jacobsen (6), Ozari (6), Bonnensen (16), Nielsen (21), Hjorth (libero) oraz Gade (1), Mollgaard i Varming
Finlandia: Esko (7), Krastins (14), Sivula (16), Sinkkonen (4), Porkka (11), Makinen (15), Kerminen (libero) oraz Tervaportti, Ronkainen (2) i Kaislasalo

Tabela gr. A:
1. Finlandia    1   3 pkt. 3:1
2. Rumunia     1   2 pkt. 3:2
3. Dania            2   1 pkt. 3:6

W grupie G świetnie radzą sobie Grecy, którzy już drugie spotkanie wygrali bez straty seta i z kompletem punktów przewodzą tabeli. Tym razem podopieczni trenera Dimitriosa Andreopoulosa wygrali 3:0 ze Szwedami w Orebro. Gospodarze nawet przez moment nie potrafili zagrozić rywalom, a Grecy prowadzili we wszystkich setach od początku do końca. Dobre spotkanie rozegrali Nikos Zoupani (14 pkt.) oraz Georgios Petreas (13 pkt.), liderem gospodarzy był Fredrik Gustavsson, który zdobył 14 punktów.

Drugie zwycięstwo w kwalifikacjach odnieśli również reprezentanci Azerbejdżanu. Azerowie po wygranej u siebie ze Szwedami po tie-breaku tym razem wygrali na wyjeździe z Luksemburgiem 3:2. Po dwóch przegranych setach trener gospodarzy Dieter Scholl dokonał kilku zmian, które przyniosły efekt. W ataku szalał Kami Rychlicki, który zdobył dla zespołu Luksemburga 32 punkty, a gospodarze doprowadzili do tie-breaka. W nim ponownie jednak musieli uznać wyższość przyjezdnych. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyli Parwiz Samadow (15) oraz Rasul Ibragimow i Dmitrij Obodnikow (po 14).