Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME M: Ukraina i Grecja pewne udziału w turnieju

Kwal. do ME M: Ukraina i Grecja pewne udziału w turnieju

W przedostatniej kolejce zmagań kwalifikacji do mistrzostw Europy mężczyzn awans do turnieju zapewnili sobie gracze Ukrainy, którzy w wyrównanym spotkaniu pokonali Macedonię. Udział w mistrzostwach Europy już wcześniej wywalczyli Grecy, którzy w tej kolejce ograli Szwedów.

Grupa F:

Nadal niepokonana w grupie F jest Ukraina, która w sobotę 3:1 odprawiła z kwitkiem Macedonię. Ekipa prowadzona przez Ugisa Krastinsa tylko w trzecim secie musiała uznać wyższość rywali, choć poza pierwszą partią wszystkie pozostałe były bardzo zacięte. Jan Jereszczenko był jedną z jaśniejszych postaci po stronie Ukrainy, kończąc mecz z dorobkiem 18 punktów. Macedończykom nie wystarczyło natomiast 26 punktów wywalczonych przez Nikolę Gjorgiewa. Tym samym Ukraińcy zapewnili sobie udział w tegorocznych mistrzostwach Europy.

Ukraina – Macedonia 3:1
(25:19, 28:26, 23:25, 25:23)

Pięciosetowy bój stoczyli siatkarze Węgier oraz Szwajcarii. Najbardziej wyrównane były dwie pierwsze odsłony, w których lepsi byli Węgrzy, rywalom udało się odwrócić losy meczu, o wyniku spotkania decydował już mniej zacięty tie-break. W nim z lepszej strony pokazali się siatkarze Szwajcarii, wygrywając decydującą odsłonę 15:8. Reto Giger wyszedł w podstawowym składzie, ale w drugim secie został zmieniony. Zespół Mario Motty mógł polegać przede wszystkim na Luce Urlichu, a także Samuelu Ehracie i Jovanie Djkoiciu. Cała trójka mogła pochwalić się więcej niż 15 punktami.

Grupa G:

Grecy nie mieli najmniejszych problemów, aby pokonać Szwecję. W dwóch pierwszych setach pewnie wygrali 25:18 i choć w kolejnym Skandynawowie nawiązali bardziej wyrównaną walkę, to wygrana ekipy Dimitriosa Andrepoulosa nie była zagrożona. Pierwsze skrzypce w szeregach greckiej kadry grał Nikos Zoupani, zdobywca 13 punktów. Grecy dobrze grali na siatce, kończąc 54% swoich akcji, a także 8 razy powstrzymując ataki rywali.

Grecja – Szwecja 3:0
(25:18, 25:18, 25:22)

Z kompletu punktów w starciu z Luksemburgiem mogli cieszyć się siatkarze Azerbejdżanu, którzy tylko w trzecim secie okazali się gorsi od rywali. To Azerowie wygrali zaciętą końcówkę drugiej odsłony, choć na początku przegrywali już 3:8. Rasul Ibragimow był siatkarzem, który poprowadził swój zespół do zwycięstwa. Przyjmujący zanotował 63% udanych ataków i mecz skończył z dorobkiem 18 oczek. Ostoją Luksemburga był Kamil Rychlicki, ale jego 15 punktów nie pomogło i jego zespół jest ostatni w klasyfikacji grupy G. Przed ostatnią rundą zmagań nic już nie zagrozi Azerom, których bilans zwycięstw to 3:2, ale aby zapewnić sobie miejsce w mistrzostwach Europy, musi wygrać w środę ze Szwecją.

Azerbejdżan – Luksemburg 3:1
(25:18, 27:25, 21:25, 25:20)