Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME M: Słowacy i Portugalczycy dopełnili formalności

Kwal. do ME M: Słowacy i Portugalczycy dopełnili formalności

W ostatniej kolejce kwalifikacji do mistrzostw Europy obyło się bez niespodzianek. Liderzy swoich grup utrzymali te pozycje. W dobrym stylu awans przypieczętowali Słowacy i Portugalczycy. Mimo porażki pierwsze miejsce w swojej grupie utrzymali Rumuni.

Grupa A:

Lider grupy A przed meczem ostatniej rundy miał niezagrożoną pozycję, porażka w Danii, mimo że była zaskoczeniem, nie zaszkodziła więc drużynie Danuta Pascu. Początek spotkania nie zapowiadał jeszcze niespodzianki, zgodnie z przewidywaniami to Rumuni rozpoczęli pewnie, w odsłonie premierowej budując kilkupunktowy dystans. Spora w tym zasługa lidera tej kadry – zdobywcy 13 punktów – Baleana. Przy dominacji w ataku goście kontrolowali przebieg partii, finalnie triumfując 25:22. W kolejnej partii efektywność Rumunów nieco spadła, zwiększyła się natomiast liczba niewymuszonych błędów własnych. Gospodarze z kolei uaktywnili się w bloku, tylko w tej partii zatrzymując rywali siedmiokrotnie. Wygrana do 15 druga odsłona wyraźnie pobudziła miejscowych. Kolejne fragmenty spotkania były nieco bardziej wyrównane, w końcówkach dominowali podopieczni trener Knuddsena. Obok zdobywcy 16 oczek i lidera zespołu Petere Bonnesena z dobrej strony pokazali się Oskar Madsen (14 punktów oraz imponujący blisko 70-procentową skutecznością – Nicolai Overgaard.

Grupa B:

Podobnie jak w konfrontacji grupy A również w przypadku ostatniego meczu grupy B kwalifikacji do mistrzostw Europy niewiele mogło się zmienić. Mający na koncie komplet zwycięstw Estończycy wyraźnie zdominowali tę grupę. Ważne, bo honorowe – pierwsze zwycięstwo na swoim koncie zapisali siatkarze z Łotwy. Łotysze przed własną publicznością wypunktowali rywali z Izraela. Już pierwsza partia spotkania dostarczyła sporo emocji, ten fragment meczu rozstrzygała bowiem gra na przewagi, w tej więcej „zimnej krwi” zachowali miejscowi. Podopieczni Grzegorza Rysia zrehabilitowali się w kolejnej odsłonie, prowadzeni do wygranej przez Tamira Hershko, zdobywcę 17 punktów. Kolejne partie to przewaga gospodarzy, najlepiej punktującym reprezentacji Łotwy był Reinis Pekmans, który zapisał na swoim koncie 18 oczek.

Grupa C:

Podopieczni Andrei Kravarika potwierdzili, że pewna wygrana z Czarnogórą nie była przypadkowa. Tym razem o sile naszych południowych sąsiadów przekonali się Islandczycy. Gospodarze ostatniego meczu kwalifikacyjnego nie mieli szans, jedynie w trzecim secie spotkania, osiągając poziom 20. punktów zdobytych w secie. Szkoleniowiec Słowaków przy gwarancji awansu pozwolił sobie na rotacje w składzie, najlepiej punktującym w reprezentacji Słowacji był Peter Mlynarcik, zdobywca 13 punktów w meczu. Przyjezdni wypracowali przewagę we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła, mocną stroną podopiecznych trenera Kravarika była czujna gra w bloku, najczęściej zapędy rywali powstrzymywał znany z plusligowych parkietów, środkowy GKS-u Katowice – Emanuel Kohut.

Islandia – Słowacja 0:3
(18:25, 18:25, 20:25)

Po bolesnej porażce na Słowacji siatkarze Czarnogóry odbudowali się w ostatnim meczu rywalizacji grupy C. Czarnogórcom do triumfu wystarczyło 69 minut. Spotkanie nie miało większej historii, najjaśniejszym punktem w zespole trenera Basica był Marko Bojić, zdobywca 18 punktów.

Grupa D:
Również Portugalczycy nie zawiedli, zgarniając komplet punktów. Pierwsza partia meczu Portugalii z Albanią zapowiadała jeszcze walkę. Gospodarze wygrywając na przewagi, pobudzili tylko apetyty swoich fanów, kolejne fragmenty meczu to bowiem dominacja przyjezdnych. Trudno wskazać jednego zdecydowanego lidera w zespole Carlosa Praty. 19 punktów na konto swojego zespołu zapisał Marco Ferreira, jednak tylko jeden punkt mniej zanotował Lourenco Martins. Kolejne partie miały dość podobny przebieg, przyjezdni szybko wypracowywali przewagę (w poszczególnych setach odpowiednio 16:11, 16:10, 16:10), utrzymując dominację do końca w dobrym stylu i kończąc kwalifikacje.

Albania – Portugalia 1:3
(26:24, 19:25, 15:25, 15:25)

Podobnie jak w ostatnim spotkaniu w wykonaniu reprezentacji Austrii liderem Austriaków był Thomas Zass, zdobywca 22 punktów utrzymał 53-procentową skuteczność zagrań, nie zostawiając złudzeń rywalom. Chorwaci tylko w odsłonie premierowej byli w stanie dotrzymać kroku rywalom, pozostałe sety rozgrywano pod dyktando przyjezdnych. Siatkarze obu ekip wykazali się czujnością w bloku, na przestrzeni czterosetowego meczu zapisując po 13 punktów na swoim koncie.

Chorwacja – Austria 1:3
(22:25, 25:18, 20:25, 20:25)