Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME M: Słowacja i Estonia pewne awansu

Kwal. do ME M: Słowacja i Estonia pewne awansu

Tuż przed ostatnią kolejką zmagań kwalifikacji do mistrzostw Europy stało się jasne, że udział w nich wezmą Słowacja oraz Estonia. Estończycy są niepokonani w grupie B, natomiast Słowacja aktualnie jest liderem tabeli grupy C.

Grupa A:

Zaledwie 67 minut potrzebowali siatkarze Finlandii, aby odprawić w kwitkiem Duńczyków. W dwóch pierwszych setach dominacja Finów nie podlegała żadnym dyskusjom, podopieczni Tuomasa Sammelvuo wygrali obie partie 25:13. Na zaciągniętym hamulcu ręcznym rozpoczęli kolejną część meczu (4:8), ale szybko wzięli się do odrabiania strat i już w kluczowym momencie prowadzili 21:18, ostatecznie triumfując 25:20. Niekwestionowanym liderem fińskiej kadry był Olli-Pekka Ojansivu, który zapisał na swoim koncie 24 oczka, z 31 ataków skończył 17, a w swoim dorobku miał także 6 asów serwisowych i jeden blok. Finowie są pewni drugiego miejsca w swojej grupie, ale muszą czekać na rozstrzygnięcia, bowiem do mistrzostw Europy awansuje 5 najlepszych wiceliderów grup.

Grupa B:

Większych problemów ze zwycięstwem w 5. kolejce nie mieli siatkarze Estonii, którzy w 69 minut pokonali Łotwę  3:0. Przewaga między zespołami była widoczna głównie w drugiej partii, w której Estończycy triumfowali 25:11. Podopieczni Gheorghe Cretu problemy mieli w trzeciej odsłonie, ale od stanu 20:21 wygrali pięć kolejnych akcji i przypieczętowali awans do mistrzostw Europy. Robert Taht stanowił o sile swojej drużyny, zdobywając 15 punktów. Po 11 dołożyli Ardo Kreek oraz Kristo Kollo.

Grupa C:

Ciekawie wygląda sytuacja w grupie C, gdzie toczy się walka o pierwsze miejsce w tabeli. Słowacja nie dała zbyt wielu szans Czarnogórcom, triumfując 3:0. Słowacy za każdym razem budowali sobie trzy-, czteropunktową przewagę, którą utrzymywali do końca. Peter Michalović był najlepiej punktującym graczem w swojej drużynie, kończąc mecz z dorobkiem 15 oczek.

Słowacja – Czarnogóra 3:0
(25:21, 25:22, 25:20)

Pewną wygraną zanotowali na swoim koncie siatkarze Mołdawii, którzy rozprawili się z Islandią w zaledwie 59 minut. W żadnym z setów Islandczykom nie udało się dobrnąć do granicy 20 oczek. Mihai Voleanschi wywalczył dla Mołdawii 12 oczek, 11 dołożył natomiast Dmitri Bahov.

Mołdawia – Islandia 3:0
(25:17, 25:18, 25:11)