Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME M: Rumunia, Estonia i Czarnogóra na czele

Kwal. do ME M: Rumunia, Estonia i Czarnogóra na czele

Kolejne zwycięstwa na swoim koncie zapisały reprezentacje Rumunii, Estonii i Czarnogóry. Komplety punktów pozwoliły im trzymać się na pozycjach liderów w swoich grupach. Wciąż na pierwszego zwycięskiego seta czekają natomiast siatkarze z Islandii.

Grupa A:

Finom nie udało się zrewanżować Rumunom za porażkę przed własną publicznością. Mimo fragmentami bardzo zaciętej gry reprezentacja Finlandii zdołała wygrać tylko jednego seta. Gospodarze bardzo pewnie rozgrywali końcówki poszczególnych setów, co pozwoliło im dopisać na swoje konto kolejne punkty. Rumunów do zwycięstwa poprowadził Robert Adrian Aciobanitei, który zdobył 17 punktów. Najwięcej oczek dla przyjezdnych – 29 zdobył Urpo Sivula.

Rumunia – Finlandia 3:1
(26:24, 25:22, 20:25, 25:21)

Rumunia: Cherbeleata (10), Aciobanitei (17), Bartha (1), Baa (11), Olteanu (13), Spinu (8), Cristudor (libero) oraz Ghionea, Dumitru, Ene, Lica (12), Balean i Kantor (libero)
Finlandia: Esko (3), Krastins (13), Sivula (29), Sinkkonen (7), Porkka (7), Makinen (2), Kerminen (libero) oraz Lankinen, Eonkainen (6) i Kaislasalo

Tabela gr. A:
1. Rumunia 3 7 pkt 9:5
2. Finlandia 3 4 pkt 6:7
3. Dania 2 1 pkt 3:6

Grupa B:

Niezwykle ciekawie rozpoczął się pojedynek pomiędzy Izraelczykami a Estończykami. Początkowo na boisku górowali podopieczni Grzegorza Rysia. Z czasem wynik wyrównał się, a w dalszej fazie inicjatywę przejęli siatkarze Gheorghe Cretu. Chociaż obie drużyny miały swoje szanse na zwycięstwo, dopiero po długiej walce na przewagi lepsi okazali się gospodarze. W kolejnych partiach większość czasu na boisku dominowali już Estończycy. Jedynie w pierwszej części trzeciego seta to gospodarze wysforowali się na kilkupunktowe prowadzenie. Nie zdołali jednak już wygrać żadnej końcówki i to ich rywale triumfowali 3:1.

Izrael – Estonia 1:3
(31:29, 15:25, 20:25, 18:25)

Izrael: Hershko (13), Milstein (1), Batchkala (13), Shafranovich (16), Sokolov (5), Goldrin (8), Shwartz-Shmoel (libero) oraz Osokin, Katzenelson, Faiga (2) i Hilman (1)
Estonia: Toobal (3), Teppan (22), Taht (12), Kollo (12), Tammemaa (10), Aganits (16), Rikberg (libero) oraz Treial i Keel

Tabela gr. B:
1. Estonia 3 9 pkt 9:2
2. Izrael 3 3 pkt 4:6
3. Łotwa 2 0 pkt 1:6

Grupa C:

Z wysokiego C mecz w Chisinau rozpoczęli Słowacy. Ani przez moment w pierwszym secie nie oddali inicjatywy, wygrywając do 14. W drugim secie sytuacja odwróciła się. To gospodarze kontrolowali przebieg gry i wygrali 25:22. Dwie kolejne odsłony były znacznie bardziej wyrównane. Obie jednak padły łupem podopiecznych Andreja Kravarika. Tym samym to Słowacy sięgnęli po komplet punktów. Najlepiej punktującym zawodnikiem meczu był Serghei Predius (17), po drugiej stronie siatki najwięcej oczek zgromadził Peter Michalović (15).

Mołdawia – Słowacja 1:3
(14:25, 25:22, 20:25, 18:25)

Mołdawia: Gherman (1), Didorciuc (3), Lescov (1), Mocanu (8), Predius (17), Bahov (13), Dudicov (libero) oraz Voleanschii i Talpa (2)
Słowacja: Michalović (15), Kohut (8), Lux (4), Patak (8), Krajcović (12), Zatko (4), Kubs (libero) oraz Krisko (10), Jancura, Gavenda (3) i Firkal

Kolejne zwycięstwo odnieśli reprezentanci Czarnogóry. Chociaż Islandczycy starali się dotrzymać kroku rywalom i niwelować dystans, przez większość meczu to przyjezdni kontrolowali przebieg gry. Dwa pierwsze sety podopieczni Veljko Basicia wygrali do 20, a trzeci do 21. Tym samym gospodarze niedzielnego pojedynku wciąż pozostają bez wygranego seta w kwalifikacjach. Reprezentacja Czarnogóry znajduje się na drugim biegunie tabeli, prowadzi z 10 punktami.

Islandia – Czarnogóra 0:3
(20:25, 20:25, 21:25)

Islandia: Halldórsson (1), Matthíasson (4), Valdimarsson K. (5), Valdimarsson  H. (6), Þórisson (11), Matthíasson (2), Karlsson (libero) oraz Axelsson i Benediktsson (3)
Czarnogóra: Minić (1), Babić (3), Stugar R. (2), Bojić (14), Vukasinović (22), Jecmenica (7) Lakcević (libero) oraz Radonić (1), Cuk (1), Stugar B. (8) i Milić (2)