Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Kwal. LM: Dąbrowianki z problemami, ale zwycięskie

Kwal. LM: Dąbrowianki z problemami, ale zwycięskie

Spore męczarnie w Izraelu przeżyły podczas meczu z Maccabi XT Hajfa siatkarki Tauronu MKS-u Dąbrowa Górnicza. Po dwóch setach wydawało się, że przedstawicielki Orlen Ligi nie będą miały problemów z odniesieniem zwycięstwa. Poziom ich gry od trzeciego seta jednak mocno spadł, co wykorzystały rywalki, wygrywając partię numer trzy. W czwartej partii dąbrowianki wygrały dopiero w końcówce. Mecz rewanżowy w sobotę w Dąbrowie Górniczej.

Dąbrowianki mecz z Maccabi Hajfa rozpoczęły od mocnego uderzenia, dobrze zagrały w przyjęciu oraz ataku i po zbiciu Scott miały czteropunktową zaliczkę (7:3). Gospodynie miały problemy z przyjęciem i swoją grę opierały głównie na Kiriczenko, która w pojedynkę niewiele mogła zdziałać. Siatkarka ta popisała się trudnymi zagrywkami i dzięki niej Maccabi traciło dwa punkty do MKS-u (10:12). Kolejne akcje należały do podopiecznych trenera Serramalery, po ataku Horki dąbrowianki na drugiej przerwie technicznej prowadziły 16:12. Po niej dominacja polskiej ekipy nie podlegała już żadnej dyskusji, po minięciu Sobolskiej przewaga MKS-u wzrosła do siedmiu punktów (20:13). Ekipa z Izraela popełniła szereg błędów własnych i była to główna przyczyna porażki w tej odsłonie meczu.

W drugim secie dąbrowianki na początku prowadziły 3:0, siatkarki z Izreala szybko wyrównały, a ich liderką w dalszym ciągu była niezawodna Kiriczenko. Przyjezdne zerwały się do ataku i po zbiciu Horki miały dwupunktową zaliczkę na pierwszej przerwie technicznej (8:6). Grę gości napędziła Ganszczyk, dąbrowskie siatkarki czujnie zagrały w bloku i dzięki temu prowadziły już 13:8. Podopieczne trenera Buzajewa były bezradne i w dalszym ciągu miały kłopoty z przyjęciem, nie kończyły ataków z pierwszego uderzenia i po tym jak Scott popisała się blokiem na Galperinie, traciły do MKS-u sześć punktów (11:17). W końcówce miejscową ekipę próbowała poderwać wspomniana Galperina, lecz na niewiele się to zdało. Zmagania w tym secie zakończyła akcją ze środka Sobolska i przyjezdne prowadziły w meczu 2:0.

W kolejnym secie dąbrowianki na początku uzyskały dwupunktową przewagę po zbiciu Horki (5:3). Zdobywanie punktów nie przychodziło jednak ekipie MKS-u tak łatwo, jak miało to miejsce w dwóch poprzednich setach. Gra dąbrowskich siatkarek była czytelna, a ich ataki były często podbijane. Po raz kolejny ważną postacią okazała się być Kiriczenko, poderwała ona swoje koleżanki do walki, cenne punkty zdobyła także Galperina i gospodynie najpierw odrobiły straty, a potem prowadziły 14:11. Polska drużyna była w odwrocie, tym razem to ona popełniła szereg błędów własnych i musiała odrabiać straty dzielące ją do Maccabi. Trener Serramalera rotował składem, brał przerwy na żądanie, lecz na nic się to zdało. Siatkarki z Hajfy postawiły szczelny blok i po tym jak punkt w tym elemencie zdobyła Gluck, na tablicy wyników widniał rezultat 18:13 dla gospodyń. Przewaga Maccabi po zbiciu Kiriczenko wzrosła do ośmiu punktów (24:16), a chwilowy przestój w końcówce tego seta nie miał większego wpływu na ich wygraną.

Do stanu 8:6 na boisku dominowały i przeważały siatkarki z Izraela, ich grę napędzała Kiriczenko i była nie do zatrzymania w ataku. Sytuacja na boisku uległa zmianie, gdy w polu zagrywki pojawia się Ganszczyk. Siatkarka ta popisała się bardzo dobrą serią zagrywek, zdobyła trzy punkty bezpośrednio z zagrywki i MKS prowadził 12:8. Gospodynie były bezradne i na drugiej przerwie technicznej traciły cztery punkty do MKS-u. Zadowolone takim obrotem sprawy dąbrowskie siatkarki słabiej przyjmowały zagrywkę, myliły się w ataku i po zbiciu Kiriczenko przegrywały 17:18. Od tego momentu trwała walka punkt za punkt do stanu 22:22. W nerwowej końcówce seta oraz meczu po raz kolejny z dobrej strony pokazała się Ganszczyk, która najpierw zablokowała Kiriczenko, a potem zapisała na swoje konto asa serwisowego i tym samym MKS wygrał całe spotkanie 3:1.

Maccabi XT Hajfa (ISR) – Tauron MKS Dąbrowa Górnicza (POL) 1:3
(16:25, 20:25, 25:19, 22:25)

Maccabi XT Hajfa: Gluck (4), Peham (4), Dowgopoliuk (6), Cvetkova (6), Galperina (11), Kiriczenko (22), Zinober (libero) oraz Kolnogorow
Tauron MKS: Horka (21), Scott (7), Paszek (13), Ganszczyk (12), Sobolska (7), Castiglione (5), Lemańczyk (libero) oraz Miros (1), Kaliszuk (3) i Weiss