Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Kwal. LM: Chimik Jużnyj i Vasas Budapeszt o krok od fazy grupowej

Kwal. LM: Chimik Jużnyj i Vasas Budapeszt o krok od fazy grupowej

Coraz bliżej gry w fazie grupowej Ligi Mistrzyń są Chimik Jużnyj oraz Vasas Obuda Budapeszt. Ukraińska drużyna po tie-breaku na wyjeździe ograła rywalki z Ołomuńca, zaś węgierski zespół u siebie w trzech setach rozprawił się z przeciwniczkami z Tirany. Przegrani w meczach rewanżowych będą szukali swoich szans na odwrócenie losów rywalizacji.

Od gry w fazie grupowej Ligi Mistrzyń oddalił się VK UP Ołomuniec, który przed własną publicznością przegrał z Chimikiem Jużnyj. Wprawdzie gospodynie prowadziły już 2:1, ale nie potrafiły przypieczętować wygranej. W kolejnych setach wyraźnie spuściły z tonu, pękły pod naporem coraz lepszej gry rywalek. Wystarczy wspomnieć, że na przestrzeni całego meczu nie mogły „napocząć” ich zagrywką, bowiem przyjęcie przyjezdnych kształtowało się na poziomie 70%. To od razu przełożyło się na ich pewną przewagę w ataku. Jedynie w bloku czeski zespół dotrzymał kroku przeciwniczkom, ale to było za mało, aby odnieść zwycięstwo. Na niewiele zdało się też 26 punktów wywalczonych przez Gabrielę Orvošovą, tym bardziej, że po drugiej stronie siatki jedną z liderek była Julija Bojko, która zapisała na swoim koncie 25 punktów.

O wiele mniej emocji było w drugim meczu, w którym Vasas Obuda Budapeszt u siebie rozprawił się z Partizani Tirana w trzech setach. Trochę walki było jedynie w drugiej odsłonie, którą przyjezdne zaczęły od prowadzenia 8:4, a ostatecznie dobrnęły w niej do granicy 20 oczek, ale na więcej nie było ich stać. W pozostałych odsłonach podopieczne trenera Jakuba Głuszaka kontrolowały grę. Kluczem do ich zwycięstwa była zagrywka, którą punktowały 12 razy. Same dysponowały też znacznie stabilniejszym przyjęciem, co przełożyło się na dużą przewagę w ataku. W tym elemencie uzyskały o prawie 20% lepszą skuteczność od przyjezdnych. One tylko w bloku dotrzymały kroku węgierskiej ekipie, ale nie wystarczyło to im chociażby do wygrania seta. Prym w szeregach drużyny z Budapesztu wiodła Kata Perek, która wywalczyła 19 oczek. Przed rewanżem Vasas Obuda jest w korzystniejszej sytuacji, ale zapewne albańska ekipa zrobi wszystko, aby u siebie wyżej zawiesić poprzeczkę przeciwniczkom.