Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Szwedki i Bośniaczki sprawczyniami niespodzianek

Kwal. do ME K: Szwedki i Bośniaczki sprawczyniami niespodzianek

W pierwszej kolejce kwalifikacji do mistrzostw Europy siatkarek doszło do dwóch sporych niespodzianek. W grupie E reprezentacja Szwecji pokonała na wyjeździe 3:2 Czechy, z kolei w grupie F Bośnia i Hercegowina wygrała po tie-breaku z reprezentacją Rumunii na jej terenie. W grupie D pewne wygrane odniosły zespoły Portugalii i Francji.

Grupa D:

W grupie D czekająca na powrót do lat świetności reprezentacja Francji w trzech setach poradziła sobie z drużyną z Danii. Zwycięstwo gospodyń nawet przez moment nie było zagrożone, a Francuzki mają spore szanse, by zagrać w przyszłorocznych mistrzostwach Europy. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyły Lucille Gicquel (12) i Juliette Fidon (11). Zespół Danii najbliższy wygrania seta był w trzeciej partii, ale gospodynie wyśmienicie rozegrały końcówkę, nie dając podopiecznym Svena-Erika Lauridsena większych szans.

W Tiblisi reprezentacja Gruzji podejmowała Portugalię. Przyjezdne bez żadnych problemów pokonały zespół gospodyń w trzech setach do 11, 11 i 16. Już na początku meczu Portugalki prowadząc na pierwszej przerwie technicznej 8:1, pokazały, że nie zamierzają stosować taryfy ulgowej dla rywalek. Po 13 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyły Aline Rodrigues i Barbara Gomes.

Francja – Dania 3:0
(25:18, 25:14, 25:21)

Francja: Cazaute (9), Amalric (6), Bauer (10), Martin (4), Gicquel (12), Fidon (11), Giardino (libero) oraz Sager (libero)
Dania: Molgard (3), Owie (4), Nielsen (8), Mogensen (2), Elbaek (10), Andersen (1), Sallerup (libero) oraz Ravn, Rask-Nielsen, Strobaek (2), Mollgaard (2), Krogh i Donslund (1)

Gruzja – Portugalia 0:3
(11:25, 11:25, 16:25)

Gruzja: Batsatsashvili (5), Gaprindashvili (4), Ulumbelashvili (5), Kalanadze (1), Markarashvili (2), Tchautchidze (4), Koraevi (libero) oraz Diasamidze, Chelidze i Lobzhanidze (1)
Portugalia: Duarte (8), Rodrigues V. (2), Hurst (7), Antunes (7), Rodrigues A. (13), Gomes (13), Resende (libero) oraz Loureiro (libero), Couto (5) i Kavalenka (4)

Grupa E:

Do sporej niespodzianki doszło w grupie E w czeskim Jablonecu. Gospodynie podejmowały reprezentację Szwecji i pierwszego seta wygrały spokojnie do 19, zgodnie z oczekiwaniami. Szwedki zaskoczyły jednak w drugiej, wygranej do 22 partii, ale podopieczne trenera Zdenka Pommera znów były lepsze i po zwycięstwie do 15 w trzecim secie prowadziły już 2:1. Dobrze spisywała się zwłaszcza Gabriela Orvosova, która w całym spotkaniu zdobyła 16 punktów. Szwedki miały w swoim zespole jednak Isabelle Haak (27 pkt.), której rywalki nie potrafiły zatrzymać. Przyjezdne wygrały czwartego seta do 20, doprowadzając do remisu, a w tie-breaku nie dały gospodyniom zbyt wielu szans, niespodziewanie pokonując Czeszki na ich terenie. 17 punktów w tym meczu zdobyła siostra Isabelle, Anne Haak.

Również tie-breakiem zakończyło się spotkanie w Tallinie, gdzie reprezentacja Estonii podejmowała Finlandię. Dwa pierwsze sety padły łupem gospodyń, wśród których prym wiodła Kristiine Miilen, która zdobyła w całym spotkaniu 27 punktów. Gdy wydawało się, że Estonki wygrają ten mecz bez straty seta, do głosu doszły przyjezdne. Wygrały kolejne dwie partie i doprowadziły tym samym do tie-breaka. Decydującą partię siatkarki z Finlandii rozpoczęły od prowadzenia 5:0 i nie oddały go już do końca, wygrywając całe spotkanie 3:2 i zgarniając 2 punkty w meczu wyjazdowym. Najskuteczniejsze w zespole Finlandii były Pauliina Vilponen i Daniela Ohman, które zdobyły po 17 punktów.

Czechy – Szwecja 2:3
(25:19, 22:25, 25:15, 20:25, 7:15)

Czechy: Valkova (2), Mlejnkova (10), Struskova (6), Havelkova (14), Holaskova (12), Orvosova (16), Dostalova (libero) oraz Chevalierova (libero), Kossanyiova (1), Kopacova (3), Purchartova (2), Kohoutova, Smidova i Svobodova
Szwecja: Wasserfaller (8), Tegenfalk (2), Topic (9), Haak I. (27), Lundvall (10), Haak A. (17), Andersson K. (libero) oraz Ahman (libero), Lazic i Andersson V. (1)

Estonia – Finlandia 2:3
(25:15, 25:20, 23:25, 20:25, 7:15)

Estonia: Monnakmae (4), Miilen (27), Kullerkann (2), Hollas (11), Ennok (5), Laak (17), Nolvak (libero) oraz Peit, Bahmatsev, Pajula (1) i Moor
Finlandia: Vilponen (17), Alanko (4), Pihlajamaki (9), Karhu (13), Ohman (17), Bjarregard-Madsen R., Koljonen (libero) oraz Kosonen (5), Kokkonen (7), Bjarregard-Madsen M., Laakkonen (3) i Sievanen (libero)

Grupa F:

Reprezentacja Rumunii podejmowała w grupie F zespół Bośni i Hercegowiny. Dwa pierwsze sety zakończyły się po myśli gospodyń, jednak w drugiej partii Rumunki miały trochę problemów w końcówce i wygrały ją na przewagi. Liderką zespołu z pewnością była Ioana Baciu, która zdobyła w tym meczu 19 punktów. Kłopoty gospodyń rozpoczęły się przy stanie 16:12 w secie trzecim. Rumunki nie potrafiły zatrzymać w ataku Dajany Bosković (24 pkt.) i przyjezdne odrobiły straty, wygrywając seta do 23. Jak się okazało, był to punkt zwrotny całego meczu. Bośniaczki wygrały również czwartego seta, odrabiając straty w końcówce, a w tie-breaku wygrały 15:11, sprawiając sporą niespodziankę.

W łotewskiej Jelgavie gospodynie nie sprostały reprezentacji Hiszpanii i przegrały swój pierwszy mecz kwalifikacyjny do ME 0:3. Po pierwszym, wyrównanym secie, który Łotyszki przegrały w końcówce na przewagi, ich opór malał z każdym kolejnym setem. W trzeciej partii zespół Hiszpanii wygrał już wysoko do 13, a najskuteczniejszymi zawodniczkami w zwycięskim zespole były Helia Gonzalez (18 pkt.) i Milagros Collar (16 pkt.)

Rumunia – Bośnia i Hercegowina 2:3
(25:21, 26:24, 23:25, 19:15, 11:15)

Rumunia: Baciu (19), Iancu (2), Salaoru (17), Pirv (8), Kapelovies (3), Onyejekwe (12), Albu (libero) oraz Patra (11), Cazacu, Filipas (1) i Calota
Bośnia i Hercegowina: Paradżik (13), Bosković (24), Isanovic (1), Selimovic (13), Hadżić (3), Radiśković (13), Ivković (libero) oraz Dragutinovic, Simic (15) i Gajić (1)

Łotwa – Hiszpania 0:3
(24:26, 21:25, 13:25)

Łotwa: Abolina (3), Pastare (8), Dolotova (4), Hrapane (6), Strazdina (5), Levinska (10), Simkuse (libero) oraz Ragozina, Treija, Embrekte (1), Morozowa (1) i Lazde
Hiszpania: Corral (1), Correa (3), Castellano (7), Gonzalez (18), Collar (16), Segura (6), Sanchez (libero) oraz Nsungimina (1) i Escamilla (3)