Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Słowenia, Ukraina i Szwajcaria z awansem

Kwal. do ME K: Słowenia, Ukraina i Szwajcaria z awansem

Zakończyła się rywalizacja w kwalifikacjach do mistrzostw Europy siatkarek w grupach A, B i C. W grupie A do Belgii dołączyła Słowenia, która wywalczyła awans po wygranej z Izraelem. Z grupy B obok Chorwacji awansowały siatkarki Szwajcarii, które wprawdzie przegrały z Austrią, ale dopiero po tie-breaku. W grupie C do niepokonanych Greczynek dołączyła Ukraina, która w ostatnim meczu wygrała z Norwegią.

W grupie A mecz najsłabszej w tabeli Islandii z niepokonaną Belgią pokazał różnicę, jaka dzieli oba te zespoły. „Żółte Tygrysice” rozgromiły rywala na jego terenie w trzech błyskawicznych setach, a Islandki w żadnym nie potrafiły przekroczyć bariery 10 punktów i zdobyły w sumie w całym spotkaniu zaledwie 17 „oczek”. W belgijskim zespole najwięcej punktów na swoim koncie miała Dominika Strumiło – 14, a więc zaledwie trzy mniej niż cała reprezentacja Islandii. Belgijki z kompletem zwycięstw zajęły pierwsze miejsce w grupie.

Przed meczem ze Słowenią siatkarki Izraela miały jeszcze szansę na awans, musiały jednak wygrać ostatnie spotkanie wysoko 3:0. Już pierwszy set pokazał, że jest to zadanie niewykonalne. Słowenia wygrała do 17 i była pewna awansu. W drugiej partii podopieczne trenera Alessandro Chiappiniego rozbiły zespół gospodyń do 12, a w trzecim wygrały do 23 i całe spotkanie 3:0. Najskuteczniejsza w zwycięskim zespole była Sasa Planinsec, która zdobyła w tym meczu 13 punktów.

4.Islandia0-600:18

W grupie B niepokonany do tej pory lider tabeli zakończył kwalifikacje równie wygraną. Chorwatki pokonały w Tiranie reprezentację Albanii 3:0, nie pozwalając rywalkom w żadnym secie przekroczyć bariery 15 punktów. Liderkami zespołu prowadzonego przez włoskiego trenera Daniele Santarellego były Bozana Butigan (14 pkt.) i Ema Strunjak (13 pkt.).

W meczu o drugie miejsce reprezentacja Szwajcarii podejmowała Austrię i potrzebowała punktu, by zagwarantować sobie awans. Gospodynie rozstrzygnęły tę sprawę już po dwóch pierwszych setach, które wygrały do 23 i 22. Pewne awansu Szwajcarki oddały potem inicjatywę rywalkom, które wygrały dwa kolejne sety i okazały się lepsze również w tie-breaku (17:15). W ekipie gospodyń aż 30 punktów zdobyła w tym meczu Maja Storck, w drużynie austriackiej najskuteczniejsza była Nikolina Maros (23 pkt.).

4.Albania0-600:18

W grupie C do końca nie była jeszcze rozstrzygnięta kwestia drugiego miejsca. Ukrainki potrzebowały jednego seta w wyjazdowym meczu z Norwegią, by zapewnić sobie awans. Udało się to już w pierwszej partii, a potem rozkojarzone zawodniczki trenera Garija Jegiazarowa oddały drugiego seta gospodyniom. Ukrainki wygrały ostatecznie to spotkanie 3:1, a prym w zwycięskim zespole wiodła Nadija Kodola (25 pkt.)

Mecz niepokonanej Grecji z Czarnogórą w Budvie był już formalnością. Wprawdzie Czarnogóra przy wygranej 3:0 i porażce Ukrainy w Norwegii miała jeszcze teoretyczne szanse na awans, ale już pierwszy set wygrany do 17 przez Greczynki rozwiał wszystkie nadzieje. Grecja, która w tych kwalifikacjach nie straciła nawet seta, wygrała pewnie 3:0, a bardzo dobre spotkanie rozegrała siatkarka PTPS-u Piła Olga Strantzali, która zdobyła dla swojego zespołu 18 punktów.