Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Na półmetku niepokonane Francuzki i Finki

Kwal. do ME K: Na półmetku niepokonane Francuzki i Finki

W środę rozegrano mecze trzeciej serii kwalifikacji do ME siatkarek. W grupie D z kompletem zwycięstw i bez straty seta przewodzi tabeli Francja. W grupie E komplet zwycięstw na swoim koncie mają siatkarki z Finlandii, w końcu przebudziły się Czeszki, które wygrały pierwszy mecz. W grupie F pierwszej porażki doznały siatkarki z Bośni, trzy zespoły mają na swoim koncie dwie wygrane, prowadzą w tabeli Rumunki.

Po trzech seriach spotkań w grupie D nadal niepokonane są siatkarki Francji. Podopieczne trenera Emile Rosseaux po raz trzeci zdobyły komplet punktów i po wygranej 3:0 z reprezentacją Gruzji przewodzą tabeli bez straconego seta. Tym samym Francuzki są najpoważniejszym kandydatem do awansu do finałów mistrzostw Europy. W środowym spotkaniu z Gruzinkami 12 punktów zdobyła Juliette Fidon, o punkt mniej na swoim koncie zapisała Pauline Martin.

Na drugim miejscu w tabeli ze stratą trzech punktów do Francji znajduje się reprezentacja Portugalii. Siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego 3:0 pokonały Danię, chociaż w pierwszym, wygranym na przewagi secie dość długo przegrywały. Ostatecznie pomogły zmiany przeprowadzone przez trenera Manuela Almeidę. Najwięcej, bo 10 punktów dla gospodyń zdobyła Juliana Antunes, o punkt mniej Eduarda Duarte.

Grupa D:

Francja – Gruzja 3:0
(25:21, 25:22, 25:13)

Francja: Cazaute (7), Amalric (3), Bauer (9), Martin (11), Fidon (12), Dascalu (9), Giardino (libero)
Gruzja: Batsatsashvili (6), Gaprindashvili (4), Ulumbelashviili (8), Kalandadze (8), Markarashvili (2), Tchautchidze (7), Koraevi (libero) oraz Chelidze

Portugalia – Dania 3:0
(26:24, 25:21, 25:16)

Portugalia: Duarte (9), Couto (1), Hurst (2), Antunes (10), Rodrigues A. (7), Gomes B. (8), Resende (libero) oraz Maio, Rodrigues V. (4), Kavalenka (6), Ferreira i Loureiro (libero)
Dania: Owie (12), Rask-Nilsen (4), Mollgaard (2), Krogh (6), Mogensen (1), Andersen (6), Sallerup (libero) oraz Ravn (1), Molgard, Strobaek (1), Fugmann i Donslund (3)

Tabela gr. D:
1. Francja             3    9 pkt. 9:0
2. Portugalia      3    6 pkt. 6:3
3. Gruzja              3    3 pkt. 3:7
4. Dania                3    0 pkt. 1:9

W grupie E po dwóch porażkach 2:3 w końcu przebudziły się Czeszki. Wprawdzie pierwszego seta w meczu z Estonią podopieczne trenera Zdenka Pommera wygrały nieprzekonywająco 25:23, to drugiego rozpoczęły już od prowadzenia 8:0. Trzy punkty pozwoliły Czeszkom na powrót do gry i wciąż liczą się one w walce o awans, mając dwa punkty straty do liderujących Finek. W środowym meczu w Jablonecu 12 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Gabriela Orvosova, o punkt mniej Helena Havelkova i Michaela Mlejnkova.

Reprezentacja Finlandii odniosła trzecie zwycięstwo w kwalifikacjach i z siedmioma punktami jest na czele tabeli grupy E. Podopieczne trenera Tapio Kangasniemi mecz ze Szwecją rozpoczęły wprawdzie od przegranego seta, ale potem było już tylko lepiej. Finki wygrały 3:1 i tym samym mają na swoim koncie na półmetku kwalifikacji komplet zwycięstw. Po 16 punktów w meczu ze Szwedkami zdobyły Noora Kosonen i Pauliina Vilponen. Liderką przyjezdnych była ponownie Isabelle Haak, która zapisała na swoim koncie 27 punktów.

Grupa E:

Czechy – Estonia 3:0
(25:23, 25:12, 25:19)

Czechy: Mlejnkova (11), Struskova (7), Havelkova (11), Smidova (5), Holaskova (9), Orvosova (12), Dostalova (libero) oraz Chevalierova (libero)
Estonia: Peit N. (5), Monnakmae (2), Miilen (14), Kullerkann (1), Hollas (4), Laak (5), Nolvak (libero) oraz Bahmatsev, Peit E. (4), Pajula i Kiisk

Finlandia – Szwecja 3:1
(20:25, 25:15, 26:24, 25:14)

Finlandia: Kosonen (16), Vilponen (16), Alanko (3), Pihlajamaki (13), Karhu (8), Ohman (13), Koljonen (libero) oraz Bjarregard-Madsen i Sevanen (libero)
Szwecja: Wasserfaller (8), Tegenfalk (2), Topic (7), Lazic (7), Haak I. (27), Lundvall (10), Andersson K. (libero) oraz Andersson L. i Andersson V.

Tabela gr. E:
1. Finlandia     3    7 pkt. 9:5
2. Czechy         3    5 pkt. 7:6
3. Estonia         3    4 pkt. 5:7
4. Szwecja        3    2 pkt. 5:8

Grupa F:

W grupie F siatkarki Rumunii nie miały większych problemów z pokonaniem najsłabszej drużyny tabeli – Łotwy. Gospodynie pewnie wygrały w trzech setach, odnosząc tym samym drugie zwycięstwo i, jak się okazało, zasiadając na fotelu lidera. Najskuteczniejszymi zawodniczkami tego meczu były Adina Salaoru (12 punktów) oraz Ioana Baciu (11 punktów) i wchodząca z ławki rezerwowych Loredana Filipas (11 pkt.).

W tej grupie nie ma już drużyn niepokonanych, bowiem siatkarki Bośni i Hercegowiny, które wygrały dwa wcześniejsze mecze, tym razem przegrały wyjazdowe spotkanie z Hiszpanią. Niezwykle zacięty był pierwszy set tego spotkania, w którym gospodynie wygrały 34:32. W kolejnych partiach poszło im już łatwiej, zwłaszcza że znalazły sposób na zatrzymanie Dajany Boskovic. Świetny mecz rozegrała Helia Gonzalez, która zdobyła dla swojego zespołu 23 punkty. Zarówno Hiszpanki, jak i Bośniaczaki są wciąż w grze o awans i mają niewielką stratę punktową do prowadzącej reprezentacji Rumunii.

Rumunia – Łotwa 3:0
(25:11, 25:18, 25:22)

Rumunia: Baciu (11), Iancu (2), Salaoru (12), Pirv (8), Kapelovies (2), Onyejekwe (5), Albu (libero) oraz Cazacu, Filipas (11) i Budai-Ungureanu (3)
Łotwa: Ragozina (3), Pastare (3), Strazdina (6), Levinska (13), Morozova (1), Lazda (1), Śimkkuse (libero) oraz Treija, Abolina (4) i Dzierkale (4)

Hiszpania – Bośnia i Hercegowina 3:0
(34:32, 25:19, 25:12)

Hiszpania: Berbel (11), Corral, Castellano (1), Gonzalez (23), Collar (16), Segura (12), Sanchez (libero) oraz Caro Garcia (1), Nsungimina i Suarez
Bośnia i Hercegowina: Paradżik (5), Boskovic (7), Isanovic (8), Selimovic (7), Hadżic, Radiśkovic (9), Ivković (libero) oraz Dragutinovic, Slijepcevic (4), Simic, Bożić (1) i Gajić (2)