Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Czeszki bez awansu, święto w Estonii i Rumunii

Kwal. do ME K: Czeszki bez awansu, święto w Estonii i Rumunii

Reprezentacja siatkarek Czech nie zakwalifikowała się do turnieju finałowego mistrzostw Europy i jest to największą niespodzianką kwalifikacji. Do pewnych awansu Finek dołączyły Estonki, które pokonały lidera 3:1. Awans w ostatni meczu zapewniła sobie również reprezentacja Rumunii po wygranej z Bośnią i Hercegowiną.

W grupie D kwestia awansu rozstrzygnięta była już po weekendzie i środowe mecze były tylko formalnością. Niepokonana do tej pory reprezentacja Francji straciła pierwszego seta w kwalifikacjach, przegrywając z Danią 22:25. W kolejnych trzech partiach Trójkolorowe były już jednak zdecydowanie lepsze i zakończyły ten etap na pierwszym miejscu w tabeli z kompletem wygranych i kompletem punktów. Najwięcej punktów dla francuskiej drużyny zdobyły Amelie Rotar (17) i Eva Elouga (15).

W meczu drugiej w tabeli i pewnej awansu już Portugalii z Gruzją emocje były w dwóch pierwszych setach. Gospodynie rozstrzygnęły je jednak na swoją korzyść i w trzeciej partii rozbiły już rywala do 12. W zwycięskim zespole najskuteczniejsza była Barbara Gomes, która zapisała na swoim koncie 12 punktów.

4.Dania1-525:17

Niezwykle ciekawa sytuacja była w grupie E, gdzie Czeszki mając za sobą fatalny początek kwalifikacji, do końca walczyły o awans. Podopieczne trenera Zdenka Pommera pokonały w ostatnim swoim meczu 3:0 Szwecję w Sztokholmie i czekały na wynik z Finlandii. Ten był jednak niekorzystny i czeskiej reprezentacji zabraknie w finałach mistrzostw Europy siatkarek. W meczu ze Szwecją wyróżniły się Katerina Holaskova (15 pkt.) i Michaela Mlejnkova (12 pkt.).

O wszystkim rozstrzygnął mecz pewnej już awansu Finlandii z Estonią. Po porażce w pierwszym secie gospodynie wyrównały stan spotkania, ale dwa kolejne sety padły łupem Estonek. Po końcowym gwizdku sędziego zapanowała ogólna radość, bowiem taki wynik dawał awans obu zespołom, a eliminował Czeszki. Najskuteczniejsze w drużynie Estonii w tym meczu były Kristiine Millen (21 pkt.) i Kertu Laak (19 pkt.)

4.Szwecja1-526:17

W grupie F ogromne znaczenie miał mecz w Lukavacu, gdzie Bośnia i Hercegowina podejmowała reprezentację Rumunii. Gospodynie do awansu potrzebowały wygranej 3:0, ale już pierwszy set zakończony wynikiem 25:17 dla Rumunii rozwiał nadzieje Bośniaczek. Kolejne dwa sety padły wprawdzie łupem gospodyń, ale ostatecznie wygrała Rumunia 3:2 i zajęła drugie, premiowane awansem do finałów ME siatkarek miejsce.

Mecz lidera tabeli z najsłabszą w grupie Łotwą nie był emocjonujący. Hiszpania pewnie wygrała 3:0 i obroniła pierwsze miejsce w tabeli, kończąc kwalifikacje wygraną. Dla zespołu gospodyń 14 punktów zdobyła Ana Escamilla, a jeden punkt mniej Maria Segura.