Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Chorwacja, Portugalia i Hiszpania zapewniły sobie awans

Kwal. do ME K: Chorwacja, Portugalia i Hiszpania zapewniły sobie awans

W sobotę poznaliśmy trzech kolejnych finalistów mistrzostw Europy siatkarek. W grupie B awans zapewniła sobie reprezentacja Chorwacji, w grupie D do Francji dołączyła Portugalia, a w grupie F Hiszpania po wygranej z Rumunią jest już pewna gry w finałach. O tym, czy awans wywalczy Szwajcaria czy Austria, czy w finałach zagra Rumunia, czy też Bośnia i Hercegowina, zadecyduje ostatnia kolejka spotkań w środę.

W grupie B kwalifikacji do mistrzostw Europy siatkarek awans do turnieju finałowego w przekonującym stylu zapewniły sobie Chorwatki. Podopieczne trenera Daniele Santarellego wygrały 3:0 z drugą w tabeli Szwajcarią, nie pozostawiając rywalkom wielu złudzeń. W drugim secie zawodniczki z Chorwacji rozbiły przeciwnika do… 9, w całym meczu nie straciły seta i zanotowały tym samym piąte zwycięstwo z rzędu w kwalifikacjach. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobywał Martina Samadan (15), po 12 punktów na swoim koncie miały Karla Klarić i Samanta Fabris.

Szanse na awans z drugiego miejsca zachowały siatkarki z Austrii, które wygrały bez straty seta z Albanią. Austriaczki mają trzy punkty mniej od Szwajcarek i zmierzą się z nimi w ostatniej kolejce, a od wyniku tego meczu zależeć będzie kwestia awansu. W meczu z reprezentacją Albanii przewaga podopiecznych trenerki Swietłany Ilić nie podlegała żadnej dyskusji. Wyróżniającymi się zawodniczkami w zespole austriackim były Katharina Holzer i Srna Marković – obie zdobyły po 17 punktów. Albania wystąpiła w tym meczu bez swojej liderki Erbliry Bici.

4. Albania 0-5  0 0:15

Wyniki przedostatniej kolejki w grupie D sprawiły, że do pewnej awansu reprezentacji Francji dołączyła Portugalia. W sobotnim meczu tych zespołów pewnie wygrały trójkolorowe, ale porażka Gruzji sprawiła, że również Portugalia jest już pewna awansu. Mecz w Belfort był niezwykle zacięty i co ciekawe we wszystkich trzech setach w końcówkach prowadziły siatkarki z Portugalii, wśród których prym wiodła Marta Hurst (13 pkt.). Francuzki jednak doganiały przeciwnika w końcówkach i rozstrzygały sety na swoją korzyść w grze na przewagi. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyły Juliette Fidon (17) oraz Helena Cazaute (16).

Tylko pewne zwycięstwo z Danią w Tbilisi mogło przedłużyć szanse Gruzinek na wywalczenie awansu do finałów mistrzostw Europy. Mimo przegranego wysoko pierwszego seta do 14 gospodynie w porę się obudziły i kolejne dwa sety rozstrzygnęły na swoją korzyść. Potem jednak znów oddały inicjatywę Dunkom. Te skorzystały z prezentu, doprowadziły do tie-breaka i w nim pokonały reprezentację Gruzji 15:11. Było to pierwsze zwycięstwo Danii w tych kwalifikacjach, a Gruzinki mimo że ograły rywala na jego terenie, we własnej hali nie dały rady i zamknęły sobie drogę do finałów. W drużynie gospodyń najskuteczniejsza była Ann Kalandadze (21 pkt.), a w zespole Danii punktowała najlepiej Paulina Hougaard-Jensen (23 pkt.).

4. Dania 1-4  2 4:14

W grupie F awans zapewniły sobie siatkarki Hiszpanii, które pokonały po tie-breaku w wyjazdowym meczu Rumunię. Mecz w Alexandrii miał ogromne znaczenie dla układu tabeli, a lepiej zaczęły go gospodynie, które wygrały pierwszego seta do 22. W dwóch kolejnych triumfowały jednak Hiszpanki. Podopieczne trenera Nikołaja Iwanowa dzięki skutecznej grze Iany Baciu (14 pkt.) doprowadziły do tie-breaka, ale w decydującej partii znów triumfował zespół z Półwyspu Iberyjskiego. Dzięki tej wygranej Hiszpania zapewniła sobie już awans do finałów mistrzostw Europy bez względu na wyniki ostatniej serii spotkań. Świetny mecz rozegrały w barwach zwycięskiej drużyny Ana Escamilla (18 pkt.) oraz Maria Segura (17 pkt.).

Szanse na awans zachowały siatkarki Bośni i Hercegowiny, które w sobotę pokonały w Jelgavie reprezentację Łotwy. Zespół Gorana Nesica z wyjątkiem początku pierwszego seta zdecydowanie dominował na boisku i pewnie pokonał rywala. Bośnia i Hercegowina podobnie jak Rumunia ma trzy zwycięstwa na koncie i ostatni mecz kwalifikacji pomiędzy tymi zespołami rozstrzygnie, który z nich zagra w finałach ME. W sobotnim meczu liderką zwycięskiej drużyny była Dajana Bosković (13 pkt.)