Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Belgia i Chorwacja z kompletem punktów

Kwal. do ME K: Belgia i Chorwacja z kompletem punktów

W grupie A kwalifikacji do mistrzostw Europy siatkarek nic już nie odbierze awansu niepokonanym siatkarkom z Belgii, które nie straciły jeszcze seta. W grupie B na czele tabeli z kompletem punktów znajduje się Chorwacja, awans wywalczyła również Szwajcaria. W grupie F drugiej porażki doznały Bośniaczki i wszystko wskazuje na to, że kwestię awansu rozstrzygną między sobą Hiszpania i Rumunia.

W czwartej serii spotkań kwalifikacji do mistrzostw Europy siatkarek w grupie A w meczu drużyn, które nie mają już szans na awans, Izrael po raz drugi pokonał reprezentację Islandii, tym razem na wyjeździe. Podopieczne trenera Giuseppe Cuccariniego nie miały żadnych problemów z odniesieniem zwycięstwa, a gospodynie w żadnym z setów nie przekroczyły bariery 20 punktów. Najskuteczniejsze w zwycięskim zespole były Anna Velikiy (15 pkt.) oraz Polina Malik (14 pkt.). Islandia wciąż czeka na pierwszego wygranego seta w kwalifikacjach.

Mecz z Belgią na własnym terenie był dla reprezentacji Słowenii ostatnią szansą na przedłużenie nadziei na pierwsze miejsce w grupie. Belgijki jednak zagrały dobre spotkanie i pewnie pokonały zespół prowadzony przez Alessandro Chiappiniego. Belgijki są już pewne awansu do finałów mistrzostw Europy, Słowenia walczyć będzie o drugie miejsce z Izraelem. Dobre spotkanie rozegrała Kaja Grobelna, która zdobyła dla swojego zespołu 14 punktów.

Grupa A:
Islandia – Izrael 0:3
(11:25, 12:25, 18:25)

Islandia: Eiriksdottir H. (2), Fridriksdottir (4), Einarsdottir E. (3), Bjornsdottir (1), Eiriksdottir E. (4), Gretarsdottir (10), Apostolova (libero) oraz Gudmundsdottir, Einarsdottir M. (1), Bjorgolfsdottir (libero) i Arnadottir
Izrael: Velikiy (15), Dudockin (7), Sokolov (4), Malik (14), Chodorov (5), Marmen (11), Zilberman (libero) oraz Kopilovitch

Słowenia – Belgia 0:3
(17:25, 16:25, 23:25)

Słowenia: Mori (3), Grudina (7), Vovk (1), Mlakar (16), Soboćan (3), Planinsec (4), Mikl (libero) oraz Blażić (3), Zdovc i Pintar
Belgia: Herbots (10), Heyrman (7), Van Gestel (9), Grobelna (14), Janssens (6), Van de Vyver I. (3), Guilliams (libero) oraz Lemmens (1), Flament, Van de Vyver J. i Goliat (1)

Tabela gr. A:
1. Belgia 4 12 pkt. 12:0
2. Słowenia 4 6 pkt. 6:6
3. Izrael 4 6 pkt. 6:6
4. Islandia 4 0 pkt. 0:12

W grupie B awans zapewniły sobie już drugie w tabeli siatkarki Szwajcarii. Podopieczne trenera Timothy Lippunera odniosły trzecią wygraną, pokonując w trzech setach na wyjeździe reprezentację Albanii. W dwóch pierwszych partiach gospodynie starały się stawiać czoło rywalkom, w trzeciej poległy wysoko do 10. Dobry mecz zanotowała Laura Kuenzler, która zdobyła dla swojego zespołu 21 punktów. Szwajcaria traci trzy punkty do lidera tabeli, Albanki wciąż czekają na wygranego seta w tych kwalifikacjach.

Na czele tabeli grupy B niezmiennie znajduje się reprezentacja Chorwacji, która ma na swoim koncie komplet punktów i pewny awans. Wyjazdowe spotkanie z Austrią podopieczne trenera Daniele Santarellego rozpoczęły od przegranego seta, w kolejnych trzech, niezwykle zaciętych, okazały się jednak lepsze. Trzy punkty Chorwatki zawdzięczają dobrej grze Samanty Fabris, która zapisała na swoim koncie 19 punktów. O jedno oczko więcej zdobyła liderka gospodyń, Srna Markovic.

Grupa B:
Albania – Szwajcaria 0:3
(19:25, 22:25, 10:25)

Albania: Bici (12), Shira (3), Xheka (1), Thaka (9), Kushi (8), Tuci (4), Fagu (libero) oraz Qershia, Molla (1), Picaku, Rexhepi i Shehi (libero)
Szwajcaria: Zaugg (6), Schottroff (14), Matter (11), Storck (6), Kuenzler (21), Wassner (4), Deprati (libero) oraz Perkovac

Austria – Chorwacja 1:3
(25:21, 23:25, 21:25, 21:25)

Austria: Muller (5), Chrtianska (5), Maros (14), Markovic (20), Schmit (3), Nesimovic (3), Wallner (libero) oraz Teufl, Bajde, Holzer (3) i Oiwoh (4)
Chorwacja: Mlinar (13), Prokopic (8), Popović-Gamma (4), Dumancic (3), Fabris (19), Brcic, Rajkovic (libero) oraz Grbac (4), Volmut (libero), Pavićić (8), Butigan (2) i Cvetnić (1)

Tabela gr. B:
1. Chorwacja 4 12 pkt. 12:2
2. Szwajcaria 4 9 pkt. 10:4
3. Austria 4 3 pkt. 5:9
4. Albania 4 0 pkt. 0:12

W grupie F reprezentacja Bośni i Hercegowiny, po świetnym początku kwalifikacji i dwóch wygranych meczach, teraz przegrała drugie spotkanie. Bośniaczki przegrały na własnym terenie 1:3 z Hiszpanią i to może kosztować je utratę szans na awans do finałów mistrzostw Europy siatkarek. Hiszpanki po dwóch łatwo wygranych setach pozwoliły gospodyniom na przedłużenie szans, ale w czwartej partii ponownie okazały się lepsze. Znów liderką hiszpańskiego zespołu była Helia Gonzalez, która zapisała na swoim koncie 20 punktów, w tym pięć asów serwisowych.

Na czele grupy F znajdują się Rumunki, które nie miały żadnych problemów z pokonaniem na wyjeździe najsłabszej Łotwy. Zespół prowadzony przez Nikołaja Iwanowa pewnie zwyciężył w trzech szybkich setach i podobnie jak Hiszpania ma trzy zwycięstwa na koncie, ale o jeden punkt więcej. Klasą sama dla siebie w tym meczu była Ioana Baciu, która zdobyła dla zwycięskiej drużyny 24 punkty.