Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. IO (M): Znakomity półfinał, Rosja w finale

Kwal. IO (M): Znakomity półfinał, Rosja w finale

Bardzo zacięte spotkanie na najwyższym poziomie rozegrały drużyny z Rosji i Niemiec. Po pierwszej partii, w której gospodarze turnieju triumfowali po długiej grze na przewagi 33:31, lepiej zaczęli spisywać się Rosjanie, którzy nie wypuścili szansy z rąk i wygrali trzy kolejne sety, awansując tym samym do finału. Rywala Sbornej w niedzielnej walce wyłoni starcie Francja – Polska.

Początek meczu należał do reprezentantów Niemiec, którzy po błędzie w ataku Michajłowa i asie serwisowym Fromma prowadzili 6:3. Natomiast na pierwszą przerwę techniczną drużyny schodziły przy prowadzeniu Niemiec 8:5. Zarówno gospodarze, jak i Rosjanie do drugiej przerwy technicznej grali punkt za punkt, popełniając przy tym sporo błędów. Po drugiej przerwie technicznej, na której Niemcy prowadzili 16:15, każda przewaga wypracowywana przez jedną bądź drugą drużynę była szybko niwelowana i końcówka seta była bardzo wyrównana. Pierwszą piłkę setową mieli Niemcy, po skończonym ataku Kaliberdy w dziewiąty metr. Ostatecznie set zakończył się grą na przewagi, w której zarówno podopieczni Vitala Heynena, jak i Rosjanie mieli szanse na jego skończenie. Po bloku Grozera na Kliuce piłkę setową mieli Niemcy (32:31), po czym seta autowym atakiem skończył Wołkow (33:31).

Drugiego seta lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy po błędach Rosjan i bloku Collina prowadzili 3:1. Szybko jednak Rosjanie doprowadzili do remisu 4:4, a to za sprawą świetnej postawy Tietiuchina w ataku i zagrywce. Na pierwszej przerwie technicznej siatkarze Sbornej prowadzili natomiast już 8:5. Swoją dobrą grę Rosjanie kontynuowali po przerwie technicznej, gdzie po bloku na Kaliberdzie i ataku Aszczewa mieli cztery punkty więcej – 10:6. Po naprzemiennych atakach Niemców i Rosjan oraz bloku tych drugich na Frommie Rosjanie utrzymywali przewagę (13:9). Od tego momentu, po błędach Michajłowa w ataku i blokach na Wolwiczu, miejscowi nie dość, że odrobili straty, to jeszcze wyszli na prowadzenie na drugiej przerwie technicznej (16:14). Zdeterminowana gra reprezentantów Rosji pozwoliła po atakach Wolwicza i sprytnym zagraniu Grankina wyjść na prowadzenie w końcówce seta (20:19). Od tego momentu walka toczyła się punkt za punkt do wyniku 22:22, kiedy to Rosjanie po błędzie Grozera w ataku i uderzeniu Tietiuchina mieli pierwsze piłki setowe. Seta zakończył blok Rosjan na Christianie Frommie (25:22).

Trzeciego seta świetnie rozpoczęli Rosjanie, którzy po asie Wolwicza i bloku na Grozerze prowadzili 6:2. Przewagę utrzymali do pierwszej przerwy technicznej – 8:4. Po ataku Kaliberdy i jego bloku na Bakunie Niemcy zmniejszyli stratę do rywali do dwóch punktów. Odbudowywanie przewagi rosyjskiego zespołu rozpoczął Tietiuchin – asem serwisowym (12:8), po czym do zwiększenia tej nadwyżki przyczynił się sędzia, oceniając przyjęcie Kaliberdy jako nieczyste. Po tej akcji Wolwicz zaserwował asa, dając sześciopunktowe prowadzenie Rosji na drugiej przerwie technicznej (16:10). Po błędach Tietiuchina i udanym ataku Bierieżki znów na zagrywce pojawił się świetnie dysponowany w tym elemencie Wolwicz, który posyłając kolejnego asa, przybliżył Rosjan do zwycięstwa w trzeciej partii (23:16). Seta zakończył Grozer, myląc się w ataku (25:19).

Początek ostatniej partii w tym spotkaniu toczył się do pierwszej przerwy technicznej punkt za punkt. Na pierwsze dwupunktowe prowadzenie wyszli Niemcy, którzy po błędzie dotknięcia siatki przez Rosjan przewodzili grze 10:8. Po ataku Michajłowa i zablokowaniu Hirscha Rosjanie odrobili stratę do Niemców (12:12). Na drugą przerwę techniczną schodzili już natomiast, prowadząc po kolejnym bloku na Hirschu 16:14. Miejscowym udało się tę stratę odrobić, lecz później po dobrej zagrywce Grankina i ataku Kliuki rywale znowu objęli prowadzenie 21:18. Nawet trzy punkty w końcówce seta nie wystarczyły Rosjanom, by bezpiecznie dowieźć zwycięstwo do końca. Po bloku na Michajłowie na tablicy wyników pojawił się rezultat 22:22. Set skończył się tak jak pierwszy – grą na przewagi, w której decydujący o wejściu do finału punkt podopieczni trenera Alekny zdobyli, blokując Grozera (26:24).

Niemcy – Rosja 1:3
(33:31, 22:25, 19:25, 24:26)

Niemcy: Fromm (14), Kaliberda (14), Boehme (7), Grozer (14), Kampa, Collin (12), Tille (libero) oraz Steuerwald (libero) oraz Schwarz, Dunnes, Hirsch (4) i Steuerwald
Rosja: Grankin (3), Tietiuchin (16), Aszczew (12), Michajłow (14), Wołkow (2), Kliuka (22), Werbow (libero) oraz Wolwicz (11), Bierieżko (1), Bakun (1)i Markin