Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO M: Kanadyjczycy uzupełnili grono olimpijczyków

Kwal. do IO M: Kanadyjczycy uzupełnili grono olimpijczyków

W turnieju kwalifikacyjnym strefy NORCECA najlepsi okazali się gospodarze rywalizacji – Kanadyjczycy. To oni w najważniejszym meczu pokonali Kubę 3:2, choć przegrywali już 0:2. W Kanadzie turniej rozgrywany był na zasadzie „każdy z każdym” i to podopieczni Glenna Hoaga pokonali wszystkie zespoły, zdobywając olimpijską przepustkę.

Pierwszy dzień rywalizacji nie przyniósł zbyt wielu emocji. W starciu Kanady z Meksykiem to gracze spod znaku klonowego liścia od początku do końca kontrolowali wydarzenia na parkiecie, w żadnym z trzech rozegranych setów nie pozwolili rywalom dobrnąć nawet do granicy 20 punktów. Kanadyjczycy nie zmęczyli się za bardzo, a najwięcej punktów – 11, dla swojej ekipy zdobył Stephen Maar. Równie szybko ze swoim pierwszym rywalem – Portoryko, poradzili sobie Kubańczycy, którzy dominowali w ofensywie, a także w bloku. Na stronę rywali posłali również 6 asów serwisowych. Obie drużyny niestety nie wystrzegały się błędów.

W starciu pokonanych w pierwszym dniu turnieju turnieju zespołów emocji nie brakowało, choć choć spotkanie Portoryko i Meksyku rozstrzygnęło się w trzech setach. Różnica w każdym z nich wynosiła jednak tylko dwa oczka. Lepsi w końcówkach setów okazali się Portorykańczycy, których do zwycięstwa poprowadził duet Maurice Torres/Pablo Guzman.
Najważniejszy mecz stoczyli siatkarze z Kanady i Kuby. Podopieczni Glenna Hoaga przegrali już 0:2, ale w trzecim secie zdemolowali rywali 25:12, a następnie poszli za ciosem. Nie tylko doprowadzili do tie-breaka, ale i jego rozstrzygnęli na swoją korzyść 15:9. Ponownie liderem był Stephen Maar, którego wspierał Ryan Sclater, ten duet wspólnymi siłami wywalczył 41 punktów. – Kontrolowaliśmy mecz z perspektywy defensywy, nasze ofensywa za to najpierw kulała. Po dwóch pierwszych setach zaczęliśmy grać mądrzej – ocenił trener Hoag,

Kubańczycy ostatni dzień rywalizacji zaczęli od wygranej z Meksykiem i potem mogli już liczyć jedynie na potknięcie Kanady. Meksykanie na przewagi triumfowali co prawda w premierowej odsłonie, ale potem ekipa z gorącej wyspy zaczęła świetnie zagrywać, posyłając w sumie na stronę rywali 12 asów. Kanadyjczycy nie podali jednak ręki Kubańczykom, bowiem w ostatnim pojedynku pewnie zwyciężyli z Portoryko 3:0. Podopieczni Oscara Antonettiego jedynie w pierwszej partii przekroczyli granicę 20 punktów, a gracze kanadyjskiej kadry dominowali w ofensywie, a także w bloku. Najlepiej punktującym graczem był Arthur Szwarc, który zapisał na swoim koncie 13 oczek, po 12 dołożył Gordon Perrin oraz Stephen Maar.