Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO M: Francja nie dała szans Serbom

Kwal. do IO M: Francja nie dała szans Serbom

W pierwszym meczu berlińskiego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich Francuzi pokonali reprezentację Serbii 3:0. Wiele wskazuje na to, że podopieczni Laurenta Tillie już w tym spotkaniu zrobili olbrzymi krok do awansu z grupy i zajęcia w niej pierwszego miejsca, bowiem na papierze wydaje się, że to właśnie Serbowie byli najsilniejszym przeciwnikiem w grupie B. Serbia natomiast będzie swoich szans na grę w półfinale szukać w kolejnych meczach z Niderlandami i Bułgarią.

Pierwszy mecz kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich w grupie B rozpoczął się od zaciętej walki punkt za punkt między drużynami Francji i Serbii. Jednak z czasem to Les Bleus udało się wyjść na aż czteropunktowe prowadzenie (9:5).

Ich przeciwnicy nie zamierzali odpuszczać i cały czas starali się zniwelować straty, w czym przeszkadzały im błędy własne. W połowie seta zmniejszyli dystans dzielący ich od Francuzów do dwóch punktów (14:16), ale nadal nie byli w stanie wykorzystać swoich szans na przełamanie. W końcówce zostali dodatkowo zablokowani przez Antoine Brizarda (19:22), przez co trener Slobodan Kovač musiał poprosić o czas dla swojej drużyny. Przerwa nie zmieniła jednak losów tego seta i po udanym bloku to Les Bleus cieszyli się z wygranej (25:21).

Drugiego seta Serbowie rozpoczęli od skutecznej gry blokiem. Już po paru akcjach zanotowali trzy punkty zdobyte w tym elemencie, czym zmusili trenera przeciwników do wzięcia czasu (2:6). Wśród Francuzów asa serwisowego zapisał jednak na swoim Yacine Louati, co w połączeniu z błędem w ataku Serbów zmniejszyło stratę punktową Les Bleus do trzech punktów (7:10). W połowie seta Louati ponownie popracował na zagrywce, dzięki czemu reprezentanci Francji zdołali zmienić swoich przeciwników na prowadzeniu (17:15). W końcówce udało im się jeszcze powiększyć odrobinę swoją przewagę, co po efektownym bloku pozwoliło im na szczęśliwe zakończenie kolejnej partii (25:21).

W trzecim secie wróciła natomiast zacięta walka, pomimo której to triumfatorzy z poprzednich odsłon tego meczu byli o dwa oczka lepsi (5:3). Z czasem pomylił się jednak w ataku Jean Patry, co przełożyło się na wyrównanie wyniku. Kolejne przełamanie nastąpiło po stronie Serbów, kiedy to Nemanja Petrić dobrze spisał się na zagrywce i w bloku, czym wypracował dla swojej drużyny dwa punkty przewagi (12:10). W polu serwisowym po stronie Francji pojawił się jednak Louati, który bardzo szybko doprowadził do remisu. Niedługo potem ze swoją zagrywką włączył się także Earvin Ngapeth. Walka punkt za punkt trwała jednak nadal aż do niespodziewanego ataku Brizarda (22:20). Francuzi skorzystali ze swojej szansy na wygraną i po udanym ataku Party’ego (25:22) mogli się już cieszyć z triumfu w całym meczu.

Francja – Serbia 3:0
(25:21. 25:22. 25:21)

Francja: Patry (22), Ngapeth (14), Chinenyeze (4), Tillie (2), Toniutti, Le Goff (6), Grebennikow (libero) oraz Brizard (2), Lyneel, Louati (7) i Le Roux
Serbia: Petrić (14), Podrascanin (5), Atanasijević (13), Jovović (2), Lisiniac (7), Kovacević (8), Majstorović (libero), Peković (libero) oraz Krsmanović, Ivović, Mitić i Vucicević