Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO K: Turczynki zdominowały rywalki i awansowały na igrzyska

Kwal. do IO K: Turczynki zdominowały rywalki i awansowały na igrzyska

Turczynki nie dały szans Niemkom w finale turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. Drużyna prowadzona przez Giovanniego Guidettiego w efektowny sposób zrewanżowała się przeciwniczkom za porażkę w fazie grupowej. Reprezentacja Niemiec nie zdołała ugrać nawet seta i to siatkarki z Turcji pojadą do Tokio.

Po ustawieniu podwójnego bloku na Hannie Orthmann oraz wykorzystaniu kontry przez Hande Baladın Turczynki objęły prowadzenie 4:1. Ich rywalki miały spore problemy z kończeniem swoich ataków i wyraźnie dały się zdominować przez siatkarki znad Bosforu. Po zablokowaniu Marie Schölzel było już 7:2 i od tego momentu przewaga pięciu punktów utrzymywała się. Wprawdzie Niemki próbowały zmniejszyć dzielący oba zespoły dystans, ale natychmiast podopieczne Giovanniego Guidettiego powracały do uzyskanej różnicy. Powiększyły ją kiedy Baladın trafiła z lewej flanki i na tablicy wyników było 13:7. Wicemistrzynie Europy wspierane dużą liczbą kibiców zdecydowanie wygrywały walkę na siatce i ani na moment nie oddawały inicjatywy w tym secie. Naz Aydemir Akyol mądrze rozdzielała piłki do swoich atakujących uruchamiając wszystkie strefy. Po asie serwisowym Edy Erdem Dündar było już 19:12 i zanosiło się w tej partii na prawdziwy pogrom. Ostatecznie naszym zachodnim sąsiadkom udało się uzbierać 17 ,,oczek” i chcąc zaistnieć w tym spotkaniu musiały poprawić w swojej grze bardzo dużo.

Drugą część spotkania oba zespoły zaczęły od naprzemiennego zdobywania punktów i żadna z drużyn nie potrafiła uciec choćby na dwupunktowe prowadzenie. Dopiero dwa asy serwisowe Edy Erdem Dündar sprawiły, że trener Felix Koslowski musiał prosić o przerwę, gdyż w jednym ustawieniu jego podopieczne straciły trzy ,,oczka”. Po niej dwukrotnie zapunktowały niemieckie siatkarki nawiązując tym samym kontakt punktowy (9:8). Problemy w ataku Louisa Lippmann szybko zostały wykorzystane przez Meryem Boz. Kiedy w kolejnej akcji punktowy serwis dołożyła Zehra Güneş było już 14:10. Po raz kolejny świetne zawody rozgrywała Erdem Dündar, która była nie do zatrzymania w atakach z obejścia. Niemki miały szansę zbliżyć się do swoich rywalek na punkt, ale w decydujących momentach nie potrafiły skończyć wystawionych piłek. Dopiero atak w antenkę Boz sprawił, że sztuka ta im się udała (20:19). W decydującym momencie pomyliła się jednak Lippmann, co zdawało się przesądzać o zwycięzcy tej partii. Dodatkowo akcja ta sprawiła, że gra siatkarek Koslowskiego się załamała i do końca seta nie zdołały ugrać ani jednego punktu.

W kolejnej odsłonie Turczynki zamierzały pójść za ciosem i po trafieniu Hande Baladın prowadziły 3:1. Punktowa zagrywka Camilli Weitzel doprowadziła do wyrównania, ale stan taki nie utrzymywał się długo, gdyż Marie Schölzel nie zmieściła się w boisku. Po asie serwisowym Naz Aydemir Akyol było już 9:6 i sytuacja zawodniczek zza zachodniej granicy stawała się coraz trudniejsza. Świetne zawody rozgrywały tureckie środkowe, które brylowały nie tylko w ataku, ale i w pozostałych elementach. Dodatkowo niezawodna była Hande Baladın, co wystarczało na zespół niemiecki. Skończona kontra z lewej flanki Melihy İsmailoğlu stawała team Koslowskiego pod ścianą (15:11). Turczynki w końcówce seta zaczęły popełniać dużo błędów, ale nie potrafiły tego wykorzystać ich rywalki. Kiedy wydawało się, że wszystko w tym meczu jest już rozstrzygnięte dwa asy serwisowe posłała Hanna Orthmann i było po 22. Kluczowa dla losów tego meczu okazała się szczęśliwa zagrywka po siatce Aydemir Akyol dająca podopiecznym Guidettiego dwie piłki meczowe. Wykorzystały już pierwszą, a dokładnie İsmailoğlu zapewniając tym samym swojej drużynie awans na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Turcja – Niemcy 3:0

(25:17, 25:19, 25:22)

Turcja: Baladin (18), Ismailoglu (7), Aydemir (3), Boz (5), Erdem (14), Gunes (11), Akoz (libero)
Niemcy: Hanke (1), Geerties (2), Lippmann (17), Orthmann (14), Schölzel (6), Weitzel (4), Pogany (libero) oraz Mollers i Bock