Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO K: Polki 3:0 pokonały Azerki i przypieczętowały pierwsze miejsce w grupie

Kwal. do IO K: Polki 3:0 pokonały Azerki i przypieczętowały pierwsze miejsce w grupie

Reprezentacja Polski potrzebowała dwóch setów, aby zapewnić sobie pierwsze miejsce w grupie A. Biało-czerwone plan wykonały więcej niż w 100%, bowiem nie tylko triumfowały w dwóch pierwszych setach, ale wygrały całe spotkanie z Azerbejdżanem 3:0. Tym samym podopieczne Jacka Nawrockiego do półfinału przystąpią z pierwszej lokaty, a ich rywalkami będą Turczynki.

Mecz nieco lepiej rozpoczęły Azerki, które już na początku zapisały na swoim koncie asa serwisowego w wykonaniu Maryii Kiryliuk, co dało im o dwa punkty więcej od biało-czerwonych (4:2). Polki jednak szybko poprawiły swoją grę i przy zagrywce Anny Stencel odrobiły stratę dzielącą je od przeciwniczek. Nie pomagały sobie natomiast błędami i po chwili ponownie zaczęły tracić do rywalek dwa oczka. Nie poddały się i tym razem, co pokazały ustawiając szczelny blok i przywracając remis raz jeszcze (12:12). Ponadto świetnie w ataku zaczęła spisywać się Stencel, co wraz z punktową zagrywką Aleksandry Wójcik dało Polkom dwupunktowe prowadzenie (16:14). Od tej pory nie dały już Azerkom żadnych szans i pewnie wygrały tego seta po swoim udanym bloku (25:19).

W drugim secie Polki od razu zaczęły skutecznie pracować blokiem, dzięki czemu wyszły na trzypunktowe prowadzenie (4:1). Sytuacja zaostrzyła się jednak, gdy Polkom została odgwizdana piłka niesiona i różnica punktowa między zespołami zmniejszyła się do zaledwie jednego oczka (8:7). To jedynie zmotywowało biało-czerwone do walki, przez co po chwili swoją świetną grą wyprowadziły przewagę aż siedmiu punktów (14:7) przy zagrywce Marleny Kowalewskiej. W końcówce znowu jednak nieco straciły, kiedy asa serwisowego zapisała na swoim koncie Nikalina Basznakowa (15:18). Mimo to, Polki zdołały zachować zimną krew, dzięki czemu udało im się wygrać także drugą partię równie wysoko jak poprzednio (25:19).

Początek trzeciego seta okazał się niezwykle wyrównany. Z czasem to jednak Azerki dzięki swoim skutecznym atakom wyszły na dwupunktowe prowadzenie (8:6). Później ich przewaga wzrosła jeszcze o jedno oczko, ale szybko okazało się, że Polki nie powiedziały w tym secie ostatniego słowa. W ważnym momencie uaktywniła się bowiem Stencel, przez co w połowie seta po bloku Klaudii Alagierskiej był już remis (16:16). W końcówce Polki zdołały jeszcze bardziej poprawić swoją grę, co dało już bardzo dobrą sytuację do szczęśliwego zakończenia tego meczu przez biało-czerwone (22:19). Ostatecznie o wygranej zadecydował atak Moniki Fedusio (25:23), który zakończył cały mecz w trzech setach.

Polska – Azerbejdżan 3:0
(25:19, 25:19, 25:23)

Polska: Stencel (10), Kąkolewska (11), Stysiak (10), Wołosz, Wójcik (4), Smarzek-Godek (4), Stenzel (libero) oraz Łukasik (12), Górecka (5), Kowalewska (3), Alagierska (3), Jagła (libero) i Fedusio (3)
Azerbejdżan: Abdulazimowa (4), Samadowa (14), Basznakowa (6), Jagubowa (2), Azizowa (9), Kiryliuk (3), Karimowa (libero) oraz Garbanowa, Aliszanowa, Aljewa i Pawlenko (2)