Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO K: Koreanki z biletem do Tokio

Kwal. do IO K: Koreanki z biletem do Tokio

Koreanki bez porażki przeszły przez turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Nakhon Ratchasima. W finale reprezentacja Korei pokonała Tajki 3:0. Trzecie miejsce w azjatyckim turnieju zajęły siatkarki z Kazachstanu. – Przyznam, że jest mi smutno, ponieważ ciężko trenowaliśmy, żeby zdobyć awans na igrzyska olimpijskie. Przegraliśmy przez naszą słabszą grę. Musimy zaakceptować to, że nasze przeciwniczki bardzo dobrze przygotowały się na ten mecz i zasłużyły na to – powiedziała po finałowym spotkaniu tajska środkowa Pleumjit Thinkaow.

Faza grupowa turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Azji była złożona z niemal samych jednostronnych spotkań. W grupie A wszystkie mecze kończyły się w trzech setach. Do półfinału z pierwszego miejsca awansowała Tajlandia, zaś drugie miejsce zajął Tajwan. Bez straty seta grupę B wygrały Koreanki, zaś drugie miejsce zajęła reprezentacja Kazachstanu. Kibice obserwujący mecze tej grupy byli świadkami jednego tie-breaka – Indonezja pokonała w nim Iran, odnosząc jedyne zwycięstwo w turnieju.

W półfinale dość niespodziewanie Koreanki rozpoczęły od przegrania seta z Tajwanem. Szybko jednak podopieczne Stefano Lavariniego poprawiły swoją postawę, w kolejnej odsłonie pokonując rywalki 25:9. Dwie następne odsłony również były jednostronne i Koreanki bez większych problemów awansowały do finału. W drugim półfinale Tajki mierzyły się z Kazaszkami. Ten mecz był znacznie bardziej wyrównany. Obie drużyny walczyły, nie brakowało emocji. Gospodynie prowadziły już 2:0 i były bliskie zakończenia meczu w trzech setach. Po walce na przewagi reprezentacja Kazachstanu przedłużyła rywalizację. Nie udało się jej jednak doprowadzić do tie-breaka i to Tajki pozostały w walce o bilet do Tokio.

W finale gospodynie starały się postawić rywalkom. Reprezentację Tajlandii wspierała licznie zgromadzona publiczność. Dłuższymi fragmentami trwała zacięta walka, ale końcowe fazy poszczególnych setów kontrolowane były przez Koreanki, które zakończyły ten mecz w trzech setach a w całym turnieju przegrały zaledwie jedną partię. – Teraz musimy zaakceptować prawdę, że w każdym sporcie istnieje przegrany i zwycięzca. Tym razem przyznam, że jest mi smutno, ponieważ ciężko trenowaliśmy, żeby zdobyć awans na igrzyska olimpijskie. Przegraliśmy przez naszą słabszą grę. Musimy zaakceptować to, że nasze przeciwniczki bardzo dobrze przygotowały się na ten mecz i zasłużyły na to – powiedziała Pleumjit Thinkaow. – Kiedy przygotowywałyśmy się do tego turnieju czułyśmy presję, ponieważ nie miałyśmy zbyt wiele czasu na wspólne treningi. Mamy jednak dobrego trenera, który daje nam pewność siebie i bardzo dobrze nas wspiera – stwierdziła Kim Yeon Koung. – Zakwalifikowanie się na igrzyska olimpijskie jest dla mnie i mojego zespołu bardzo ważne, ponieważ prawdopodobnie będą to moje ostatnie igrzyska olimpijskie, dlatego naprawdę bardzo się staram. Spodziewaliśmy się trudnego meczu, rywalki zagrały dobrze. Naprawdę od samego początku mocno naciskałyśmy, nasze ataki były skuteczne – dodała.