Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO K: Dominikanki z biletem do Tokio

Kwal. do IO K: Dominikanki z biletem do Tokio

fot. FIVB

Siatkarki reprezentacji Dominikany wywalczyły awans na igrzyska olimpijskie w Tokio. Podopieczne Marcosa Kwieka wygrały turniej kwalifikacyjny w Santo Domingo, w pokonanym polu pozostawiając Portoryko, Kanadę i Meksyk.

W Santo Domingo odbył się turniej kwalifikacyjny w strefie NORCECA do igrzysk olimpijskich w Tokio. W zmaganiach wzięły udział cztery drużyny – gospodynie (Dominikana), Portorykanki, Kanadyjki oraz Meksykanki. Turniej odbywał się w systemie grania każdy z każdym, a tylko jego zwycięzca zapewniał sobie przepustki do Japonii. Faworytkami zmagań były podopieczne Markosa Kwieka, ale swoją wyższość musiały udowodnić jeszcze na boisku.W pierwszym dniu turnieju kwalifikacyjnego w strefie NORCECA doszło do dwóch wyrównanych pojedynków. W pierwszym meczu zanosiło się na niespodziankę, bowiem Kanadyjki prowadziły już z Portorykankami 2:1, a liderką w ich zespole była Kiera Van Ryk, która wywalczyła ogólnie 19 oczek, ale w dwóch kolejnych setach nie zdołały przypieczętować wygranej. Ambitnie grające rywalki zdołały odwrócić losy spotkania, triumfując w nim w tie-breaku. Do sukcesu poprowadziła je Stephanie Enright, która zdobyła 24 punkty. Dzielnie wspierały ją jednak Daly Santana oraz Paulina Prieto, które dołożyły po 16 oczek.

Trudną przeprawę miały też gospodynie, które w pierwszym swoim meczu w turnieju prowadziły już z Meksykankami 2:0, ale nie zdołały zamknąć spotkania w trzech setach. Rywalki rozkręcały się z akcji na akcję, a do dobrej gry prowadziła je Samantha Bricio, która zdobyła w całym meczu 26 oczek. Jednak w tie-breaku Dominikanki na tyle się zmobilizowały, że dzieliły i rządziły na boisku. Duże znaczenie miał ich blok, którym punktowały łącznie aż 19 razy. A pierwszoplanowymi postaciami w ich szeregach były Brayelin Martinez oraz Bethania De La Cruz, które zapisały na swoim koncie odpowiednio 26 oraz 17 punktów.


W drugim dniu turnieju nie było takich emocji. W pierwszym meczu drugie zwycięstwo odniosły Portorykanki, które w trzech setach rozprawiły się z reprezentacją Meksyku, która w ten sposób straciła szansę na wywalczenie przepustek na igrzyska. Nie pomogło jej 19 punktów Angeli Rangel, bowiem po drugiej stronie siatki gra rozkładała się na większą liczbę zawodniczek. Prym w portorykańskich szeregach wiodły Daly Santana oraz Stephanie Enright, które zgromadziły na swoim koncie odpowiednio po 18 oraz 15 oczek.

Na ścieżce do Tokio utrzymały się także Dominikanki, które w drugim spotkaniu w czterech setach rozprawiły się z ekipą spod znaku klonowego liścia. Opór próbowała im stawiać jedynie Alexa Gray, ale gospodynie osiągnęły olbrzymią przewagę w ataku, co pozwoliło im cieszyć się z drugiego sukcesu. Poprowadziły je do niego Bethania De La Cruz oraz Brayelin Martinez, które łącznie wywalczyły 50 punktów.


Trzeci dzień rywalizacji rozpoczął się od potyczki Kanadyjek z Meksykankami, która nie miała już większego znaczenia. Wprawdzie lepiej mecz zaczęły Meksykanki, ale od drugiej partii inicjatywę na boisku przejęły Kanadyjki, które nie oddały jej już do końca spotkania. Pierwsze skrzypce w ich szeregach grały Alexa Gray oraz Kiera Van Ryk, które wywalczyły odpowiednio 26 oraz 23 punkty. Po drugiej stronie siatki wyróżniła się Samantha Bricio, która zdobyła 22 oczka. Za to emocji zabrakło w decydującej rozgrywce o przepustki do Tokio. W niej Dominikanki zdominowały rywalki z Portoryko. Trochę walki było jedynie w premierowej odsłonie, ale praktycznie gospodynie kontrolowały boiskowe wydarzenia od początku do końca. Do sukcesu poprowadziła je ponownie Bethania De La Cruz, która zgromadziła na koncie 16 punktów, ale wspierała ją Brayelin Martinez. W szeregach przeciwniczek wyróżniły się Daly Santana i Stephanie Enright, ale tym razem nie zdołały one skutecznie zatrzymać przeciwniczek.

– Wielkim zaszczytem jest awans na  igrzyska olimpijskie, a zrobienie tego po raz drugi jest jeszcze bardziej wartościowe. To jest najlepszy sposób na ukoronowanie czterech lat ciężkiej pracy. Podziękowania należą się całemu mojemu zespołowi – asystentom i dziewczynom, które wykonały niesamowitą robotę – powiedział Marcos Kwiek, szkoleniowiec siatkarek Dominikany.

Wyniki turnieju kwalifikacyjnego kobiet do IO w strefie NORCECA:
Portoryko – Kanada 3:2
(25:22, 22:25, 22:25, 25:23, 15:12)
Dominikana – Meksyk 3:2
(25:19, 25:17, 21:25, 23:25, 15:5)
Portoryko – Meksyk 3:0
25:20, 25:22, 25:23)
Dominikana – Kanada 3:1
(25:13, 21:25, 25:19, 25:14)
Kanada – Meksyk 3:1
(21:25, 25:19, 25:18, 25:23)
Dominikana – Portoryko 3:0
(25:20, 25:18, 25:15)

Końcowa klasyfikacja: 
1. Dominikana
2. Portoryko
3. Kanada
4. Meksyk

źródło: norceca.net, opr. własne

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-01-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved