Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO: Francuzi z problemami, ale lepsi od Tunezji

Kwal. do IO: Francuzi z problemami, ale lepsi od Tunezji

Po porażce z biało-czerwonymi Francuzi w swoim ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego mierzyli się z najsłabszym zespołem rywalizującym w Gdańsku. W meczu z Tunezją podopieczni trenera Tillie nie ustrzegli się potknięć, co przypłacili przegraną druga partią meczu. Finalnie triumfowali Trójkolorowi, którzy wciąż zachowują matematyczne szanse na awans do IO.

Początek meczu zdawał się być bardzo wyrównany, a nawet wbrew możliwym oczekiwaniom rozgrywany był z lekką przewagą Tunezji (7:5). Imponować mogła gra na siatce Tunezyjczyków, przez co w dalszej części seta rywale tracili do nich aż 3 oczka (12:9). Francuzi jednak potrafili wykazać się sprytem i po kiwce Antoine’a Brizarda doprowadzili do remisu, który za chwilę zmienił się w prowadzenie Francji (15:13). Mimo równej gry Tunezyjczyków to drużyna trójkolorowych kontrolowała przebieg seta i zdawała się pewnie prowadzić do wygranej. W końcówce nie obyło się jednak bez drobnych emocji kiedy to na zagrywkę wszedł Ismail Moalla, co nie zmieniło losów partii. To trójkolorowi mogli cieszyć się z wygranej 25:21.

Drugi set ponownie lepiej rozpoczęła drużyna z Tunezji. Kibice mogli oglądać skuteczne bloki zarówno po jednej jak i po drugiej stronie siatki. To właśnie ten element dał szansę Francji na prowadzenie. Jednak na pierwszej przerwie technicznej ponownie jedno oczko przeważało na rzecz ich rywali. Świetny pojedynczy blok zanotował Mohamed Ayech, przy którego późniejszej zagrywce prowadzenie drużyny zaczęło się znacznie powiększać (16:11). Pomagali im w tym także Francuzi, którzy zaczęli się coraz bardziej gubić. Drużyna z Tunezji dokładała natomiast blok za blokiem i zdawała się dążyć do wyrównania stanu w tym meczu. Końcówka wniosła odrobinę niepewności, ale to właśnie Tunezyjczycy zakończyli imponującym blokiem drugą partię 25:20.

W trzeciej odsłonie meczu walka na początku okazała się być bardzo wyrównana. Na ataku „szalał” Jean Patry i to właśnie jego drużyna zaczęła wychodzić na drobne prowadzenie (8:6). Do tego swój punkt dołożył na zagrywce Brizard, co wyprowadziło stan meczu na 11:7 dla trójkolorowych. W połowie seta równa gra Francuzów nie uległa zmianie i to właśnie oni schodzili na drugą przerwę z przewagą punktową po swojej stronie (16:13). Mimo drobnych błędów i z jednej i z drugiej strony, gdy na zagrywce pojawił się Brizard strata Tunezyjczyków ponownie się powiększyła. Spowodowało to spokojną grę w końcówce oraz pewną wygraną Francuzów w trzecim secie 25:19.

Czwarty set Francja rozpoczęła punktowym blokiem i ponownie skuteczną zagrywką Brizarda. Dobra gra na siatce utrzymywała się nadal również za sprawą B. Chineyeze, dzięki czemu to właśnie trójkolorowi wyszli na prowadzenie (8:5). Sytuacja zaczęła się zaostrzać, gdy na zagrywce po stronie Tunezji pojawił się Hamza Nagga i zdobył w tym elemencie aż dwa punkty (12:12). Walka punkt za punkt trwała aż do drugiej przerwy technicznej, przed którą Francja ustawiła niesamowity blok na 16:14. Dało to jej drużynie poczucie pewności siebie widoczne w kolejnym asie serwisowym Thibault Rossarda. W końcówce nie obyło się jednak bez chwilowego kontaktu w wyniku. Nie zmieniło to mimo wszystko faktu, że to Francja utrzymała wcześniej wypracowaną przewagę i wygrała seta 25:22 i cały mecz 3:1.

Francja – Tunezja 3:1
(25:21, 20:25, 25:19, 25:22)

Francja: Patry (16), Clevenot (14), Lyneel (12), Chinenyeze (9), Le Goff (6), Brizard (5), Grebennikov (libero) oraz Rossard (7), Bultor (5) i Tillie
Tunezja: Nagga (23), Moalla (11), Mbareki (11), Ayech (6), Miladi (2), Slimene (1), , Hmissi (libero) oraz Karamosli (2), Mosly (1), Jouni (1), Redissi (libero) i Karoui