Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO: Cel zrealizowany – jedziemy do Tokio

Kwal. do IO: Cel zrealizowany – jedziemy do Tokio

Pokonując Słowenię biało-czerwoni zakończyli turniej kwalifikacyjny w Gdańsku z kompletem zwycięstw. Podopieczni Vitala Heynena wymarzony awans do IO w Tokio w 2020 roku zapewnili sobie już po wygranej drugiej partii meczu, chociaż trzeba przyznać, że początki spotkania były dość nerwowe, co przypłaciliśmy utratą pierwszego seta.

Słoweńcy świetnie weszli w mecz, kapitalnie serwował Alen Pajenk, co uniemożliwiało Polakom wyprowadzenie skutecznej akcji (0:2). Biało-czerwoni popełniali błędy, po autowym ataku Macieja Muzaja powiększyli przewagę (4:1). Podopieczni Alberto Giulianiego pewnie kończyli swoje pierwsze akcje, a gospodarze mieli cały czas pokaźne problemy w przyjęciu. Przyjezdni zdobywali cenne ,,oczka” blokiem, wykorzystywali swoje kontry i prowadzili już 9:4. Sytuacja zmieniła się kiedy zaczął serwować Fabian Drzyzga (9:8). Słoweńcy po chwili przełamali impas, kapitalnie czytali grę podopiecznych Vitala Heynena, za sprawą skutecznego bloku Gregora Ropreta na Wilfredo Leonie odbudowali zaliczkę (14:10). Przez długi czas dystans między drużynami utrzymywał się na poziomie 3-4 punktów. W końcówce dzięki serwisom Macieja Muzaja biało-czerwoni zbliżyli się do rywali (20:22), ale na nic więcej nie było ich stać. Seta zakończył skutecznym atakiem Alen Pajenk (25:21).

Początek drugiej odsłony spotkania miał bardzo wyrównany przebieg, wprawdzie po autowym ataku Wilfredo Leona Słoweńcy wyszli na dwupunktowe prowadzenie (5:3). Nie cieszyli się jednak z niego długo, bowiem za sprawą skutecznej kontry oraz bloku Mateusza Bieńka to Polacy byli o ,,oczko” z przodu (7:6). Goście zaczęli mieć problemy w przyjęciu, co wykorzystali podopieczni Vitala Heynena, lecz przyjezdni błyskawicznie wyrównali wynik (12:12). Po autowym ataku zawodników prowadzonych przez Alberto Giulianiego biało-czerwoni wygrywali dwoma punktami (17:15), ale skuteczny atak oraz zbicie przechodzącej piłki przez Klemena Cebulja dało Słoweńcom prowadzenie (19:18). Sytuację odmieniły dwa asy serwisowe Wilfredo Leona (22:20), a po autowej zagrywce Gregora Ropreta Polacy mieli piłki setowe (24:22). Drugą partię zakończył popsutym serwisem Tine Urnaut (25:23) i to biało-czerwoni mogli cieszyć się z awansu na igrzyska w Tokio.

Po zapewnieniu sobie biletu do Tokio trener Vital Heynen zdecydował się dokonać kilku zmian. Na boisku pojawili się m.in. Aleksander Śliwka, Karol Kłos oraz Artur Szalpuk. Biało-czerwoni lepiej otworzyli kolejnego seta, dzięki asowi serwisowemu Dawida Konarskiego prowadzili 4:2. Punktową zagrywką zrewanżował się Jan Kozamernik i na tablicy wyników ponownie widniał remis (4:4). Podopieczni Vitala Heynena stracili skuteczność w ataku, co skrzętnie wykorzystywali Słoweńcy (8:6). Goście nie cieszyli się długo z prowadzenia, bowiem skutecznym blokiem popisał się Karol Kłos (8:8). Później wynik oscylował wokół remisu, zespoły wymieniały się prowadzeniem, ale żaden z nich nie potrafił zbudować trwałej przewagi. Taka stan rzeczy trwał aż do końcówki, skuteczny atak Artura Szalpuka dał biało-czerwonym piłkę setową (24:23), przyjmujący PGE Skry Bełchatów zapewnił swojej drużynie zwycięstwo w tym secie asem serwisowym (25:23).

To Słoweńcy lepiej weszli w drugą odsłonę spotkania mieli ogromne problemy w przyjęciu, co przekładało się na kłopoty ze skończeniem ataku (3:1). Podopieczni Alberto Giulianiego skrzętnie wykorzystywali swoje kontry i za sprawą mądrej akcji w ofensywie Klemena Cebulja prowadzili już 5:1. Biało-czerwoni przełamali impas, świetnymi serwisami odpowiedział Bartosz Kwolek, co pozwoliło Polakom złapać kontakt z przeciwnikami (4:5). Gospodarze poszli za ciosem, as serwisowy Mateusza Bieńka dał siatkarzom znad Wisły remis (9:9). Podopieczni Vitala Heynena poszli za ciosem, wykorzystali słabszy okres w grze rywali i po ataku Dawida Konarskiego wygrywali 14:11. Słoweńcy popełniali coraz więcej błędów, nie potrafili skończyć ataku, co skutkowało ich sześciopunktową stratą (14:20). Biało-czerwoni bez większych problemów utrzymali przewagę do końca seta (25:21).

Polska – Słowenia 3:1
(21:25, 25:23, 25:23, 25:21)

Polska: Bieniek (12), Leon (10), Kubiak (7), Muzaj (4), Nowakowski (2), Drzyzga (1), Zatorski (libero) oraz Wojtaszek (libero), Konarski (8), Kłos (7), Szalpuk (6), Kwolek (4), Śliwka (2), i Łomacz
Słowenia: Cebulj (20), T. Stern (13), Pajenk (13), Urnaut (11), Kozamernik (9), Ropret (4), Kovacic (libero) oraz Stern Z. (1), Sket, i Stalekar