Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. do MŚ U-23: Niepokonana Polska wygrała turniej

Kwal. do MŚ U-23: Niepokonana Polska wygrała turniej

Siatkarze młodzieżowej reprezentacji Polski awans na przyszłoroczne mistrzostwa świata do lat 23 mają już zapewniony od soboty i mecz z Turcją nie miał w tej kwestii znaczenia. Trenerzy w ostatnim spotkaniu turnieju dali szansę gry zawodnikom, którzy dotąd grali mniej, np. Janowi Firlejowi czy Marcinowi Kani. Ostatecznie mimo zmian w składzie biało-czerwoni okazali się lepsi od Turcji w tie-breaku i tym samym wygrali cały turniej, będąc jedynym niepokonanym zespołem.

Dwa skuteczne ataki i blok Polaków rozpoczęły ich ostatnie starcie w Zagrzebiu (3:0), a błędy Turków sprawiły, że prowadzenie biało-czerwonych wzrastało (6:1). Na pierwszym czasie technicznym mieli już sześć punktów więcej (8:2), a po powrocie na boisko polscy zawodnicy nadal dominowali (11:3). Nie mieli oni problemu z kończeniem swoich akcji i na kolejnej regulaminowej przerwie utrzymali ośmiopunktową przewagę (16:8). Turcy mieli kłopoty z przyjęciem zagrywki Bartłomieja Mordyla, co skrupulatnie wykorzystywali podopieczni Wojciecha Serafina (20:9). Asem serwisowym popisał się także Artur Szalpuk, doprowadzając do pierwszej piłki setowej (24:11) i chociaż Turkom udało się obronić kilka z nich, to błąd w ataku po ich stronie zakończył premierową odsłonę (14:25).

Polska kadra wywalczyła dwa pierwsze oczka drugiej partii, ale rywale szybko doprowadzili do remisu (2:2), pomimo tego na pierwszej przerwie technicznej o oczko lepsi było biało-czerwoni (8:7). Chwilę potem to jednak Turcy mieli minimalną przewagę (9:8), którą udało im się powiększyć (12:10). Jeszcze przed kolejną przerwą turecka drużyna mogła cieszyć się z trzypunktowego prowadzenia (15:12), którego cały czas nie oddawała (20:17). W końcówce seta Turkom udało się powiększyć przewagę (23:19), której nie oddali już do końca seta (25:21).

Polacy na początku trzeciej odsłony mieli wyraźną przewagę (6:3), utrzymując ją na pierwszej przerwie technicznej (8:5). Zespół prowadzony przez Wojciecha Serafina szybko powiększył swoje prowadzenie (10:5) i nie oddawał inicjatywy rywalom (15:11). Biało-czerwoni pewnie wykorzystywali swoje możliwości i błędy rywali i szybko zbliżali się do końca drugiej odsłony (22:16). Przy stanie 24:18 polscy siatkarze mieli pierwszą piłkę setową, a całą partię udanym atakiem zakończył Artur Szalpuk (25:20).

Na początku czwartego seta oba zespoły szły łeb w łeb, ale błąd Turków dał dwupunktowe prowadzenie biało-czerwonym (4:2). Podopieczni Wojciecha Serafina utrzymali dystans na pierwszej przerwie technicznej (8:6), chociaż mieli już trzy oczka więcej na swoim koncie, to tureckiej drużynie udało się złapać kontakt punktowy (12:13), a skuteczna zagrywka doprowadziła do remisu (14:14). Długo żaden z zespołów nie był w stanie zdominować wydarzeń na parkiecie i dopiero skuteczna kontra dała przewagę tureckiej ekipie (20:18). Blok jedynie powiększył ich dystans (23:20), który wystarczył, aby doprowadzić do tie-breaka (25:22).

W pierwszych piłkach decydującej odsłony żadna z drużyn nie zdominowała rywali (5:5), jednak przy zmianie stron o dwa oczka lepsi byli siatkarze z Turcji (8:6). Kolejna akcja również powędrowała na ich konto po skutecznym bloku, a chwilę potem przewaga tureckiego zespołu wzrosła do czterech punktów (11:7). As serwisowy Jana Firleja pozwolił Polakom nawiązać kontakt z rywalem (11:12) i kolejne dwa oczka powędrowały na konto drużyny Wojciecha Serafina (13:12). Błąd w ataku tureckiej ekipy dał biało-czerwonym pierwszą piłkę meczową, którą natychmiast wykorzystali, kończąc kontratak (15:12).

Polska – Turcja 3:2
(25:14, 21:25, 25:20, 22:25, 15:12)

Polska: Firlej (5), Depowski (12), Szalpuk (17), Kania (11), Mordyl (10), Lipiński (17), Piechocki (libero) oraz Semeniuk (4), Lemański, Śliwka (11) i Szymura (4)
Turcja: Siritaca (16), Yatgin (8), Savas (14), Aydin (8), Hacioglu (14), Ondes (7), Cevik (libero) oraz Enaboifo (1) i Demir