Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. do MŚ M: Faworyci ponownie nie zawiedli

Kwal. do MŚ M: Faworyci ponownie nie zawiedli

W kolejnym dniu rywalizacji o awans na przyszłoroczne mistrzostwa świata pauzowała grupa B, która swoje zmagania rozpoczęła dzień wcześniej niż pozostałe zespoły. Komplet punktów po trzech spotkaniach ma na swoim koncie 9 ekip, wśród nich murowani faworyci, Serbowie, Rosjanie, a także dwa najsilniejsze zespoły grupy A: Francja i Niemcy.

Grupa A

Walka w grupie A rozpoczęła się od zaledwie 63 minutowego spotkania Niemcy – Islandia. Podopieczni Andrei Gianiego bez większego problemu wywiązali się z roli faworytów i w żadnej z partii nie pozwolili Islandczykom przekroczyć granicy 15 punktów. Najlepiej punktującym graczem niemieckiej ekipy został Christian Fromm, kończąc mecz z dorobkiem 12 oczek. Trochę dłużej trwało starcie Ukrainy i Azerbejdżanu, jednak i ono zakończyło się w trzech setach. Ukraińcy dominowali tylko w premierowej odsłonie (25:13), w kolejnych siatkarze azerskiej drużyny postawili już trudniejsze warunki, jednak nie wystarczyło to, aby zapisać na swoim koncie chociażby seta. W trzech partiach zakończyło się także starcie Turcji i Francji. Turecka kadra tylko w pierwszej fazie była w stanie nawiązać wyrównaną walkę, ale potem mocne zagrywki Kevina Le Roux siały postrach w jej szeregach. To środkowy był najlepiej punktującym graczem spotkania. Skończył 7 z 8 ataków, dopisując na swoje konto 2 asy serwisowe i 1 blok.

Grupa C

Łotysze szybko, łatwo i przyjemnie rozprawili się z zespołem Gruzji, już w premierowej partii deklasując rywali 25:9. W następnych Gruzini punktowali już częściej, jednak dalej nie na tyle, aby zbliżyć się do granicy 20 punktów. Gospodarze turnieju grupy C, Słoweńcy, mierzyli się z Portugalią i po 89 minutach zakończyli spotkanie w trzech setach. Najbardziej zacięta była trzecia odsłona, do której rozstrzygnięcia potrzebna była gra na przewagi. Aż trzech graczy Slobodana Kovaca zakończyło mecz z dorobkiem większym niż 10 oczek. Obok najlepiej punktującego Tine Urnauta (16) po 13 punktów zapisali na swoim koncie Klemen Cebulj oraz Mitja Gasparini. Izraelczycy nie mieli większych szans w starciu z rozpędzoną Belgią. Zespół Grzegorza Rysia tylko w trzecim secie przekroczył granicę 20 punktów, a belgijską ekipę do zwycięstwa poprowadził Sam Deroo, który wywalczył 14 oczek, a przy tym miał aż 71% skutecznych zbić.

Grupa D

Reprezentacja Kosowa wygrała pierwszego seta w historii. W pojedynku z Rumunami tylko na tyle było stać tę kadrę, która ostatecznie uległa rywalom 1:3. Choć drugi mecz w grupie B rozstrzygnął się w trzech odsłonach, to siatkarze Gheorghe Cretu wszystkie partie pojedynku z Czarnogórą rozstrzygnęli na swoją korzyść z przewagą dwóch punktów. O ich zwycięstwie zadecydowała lepsza skuteczność ataku i 9 asów serwisowych. 72 minuty zajęło Rosjanom pokonanie Węgrów. Sborna lepiej radziła sobie we wszystkich elementach, a pod nieobecność w podstawowym składzie Maksima Michajłowa grę Rosjan ciągnął duet Maksim Żygałow – Jegor Kluka.

W kwalifikacjach do mistrzostw świata bez niespodzianek

W skandynawskim pojedynku Norwegów z Duńczykami górą byli ci drudzy, wygrywając spotkanie 3:1. Noga powinęła im się tylko w drugim, przegranym 18:25 secie. Ekipa Danii lepiej radziła sobie we wszystkich elementach siatkarskich, z wyjątkiem bloku. Serbowie w 69 minut odprawili z kwitkiem reprezentację Szwajcarii, w każdej z partii dominując na boisku. Tym razem najlepiej punktującym graczem zespołu Nikoli Grbicia był Marko Ivović. Przyjmujący zdobył 14 punktów, notując w ataku 63% skuteczności, a także 3 asy serwisowe. Po swobodnym zwycięstwie w premierowej partii Białorusini w następnym secie przegrali z Chorwatami na przewagi 34:36. Potem jednak powrócili do swojej gry i zakończyli spotkanie wynikiem 3:1.

Grupa F

W kolejnym skandynawskim starciu po dwóch stronach siatki stanęli Szwedzi oraz Finowie. Kadra prowadzona przez Tuomasa Sammelvuo nie pozostawiła wątpliwości, który zespół jest tym lepszym. Po 72 minutach reprezentacja Finlandii mogła cieszyć się z wygranej, tylko w trzeciej odsłonie pozwalając przeciwnikom wywalczyć więcej niż 20 punktów. Ekipa Irlandii Północnej pozostaje outsiderem grupy F. Tym razem nie dała ona rady Cypryjczykom, którzy dzięki zwycięstwu 3:0 zapisali na swoim koncie pierwszą wygraną w tym turnieju. Jedyny tie-break tego dnia rywalizacji miał miejsce w meczu Hiszpanów i Czechów. Podopieczni Miguela Falaski prowadzili już 2:1, jednak reprezentacja Hiszpanii zapisała na swoim koncie czwartą odsłonę, a na swoją korzyść rozstrzygnęła również tie-breaka (15:10). Liderem ekipy z południa Europy był Andres Villena, zdobywca 22 oczek.