Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Trwa kryzys Czeszek, drugie zwycięstwa Bośni i Francji

Kwal. do ME K: Trwa kryzys Czeszek, drugie zwycięstwa Bośni i Francji

W weekend odbyła się druga seria spotkań kwalifikacji do mistrzostw Europy siatkarek. W grupie D drugie zwycięstwo odniosły siatkarki z Francji i to one przewodzą tabeli. W grupie E po raz drugi przegrały Czeszki i spadły na ostatnie miejsce – liderem jest Finlandia. W grupie F z dwoma zwycięstwami na koncie przewodzi reprezentacja Bośni i Hercegowiny, która rozbiła Łotwę.

W grupie D drugie zwycięstwo odniosły siatkarki Francji, które z kompletem zwycięstw i bez straconego seta przewodzą tabeli. Tym razem Francuzki wygrały na wyjeździe 3:0 z reprezentacją Portugalii, a gospodynie tylko w pierwszym secie były w stanie dotrzymać im kroku. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Juliette Fidon (12), o punkt mniej zapisała na swoim koncie Pauline Martin. W zespole gospodyń najskuteczniejsza była Barbara Gomes (10 pkt.).

Z pierwszych punktów i pierwszego zwycięstwa mogły w sobotę cieszyć się siatkarki z Gruzji. Podopieczne trenera Paata Ulumbelashvili pokonały w wyjazdowym meczu 3:1 reprezentację Danii. Pierwszy set padł łupem gospodyń, a wyróżniającą się postacią była Nikoline Mogensen (18 pkt.). W kolejnych setach lepsze okazywały się już Gruzinki i to one zdobyły cenne trzy punkty. Liderkami gruzińskiego zespołu były znane z występów w polskiej I lidze i Młodej Orlen Lidze Mariam Gaprindashvili (15 pkt.) oraz Gvanca Ulumbelashvili (14 pkt.).

grupa D:
Portugalia – Francja 0:3
(24:26, 18:25, 12:25)

Portugalia: Duarte (4), Couto, Hurst (7), Antunes (7), Rodrigues A. (3), Gomes B. (10), Resende (libero) oraz Rodrigues V. (1), Neto i Kavalenka (6)
Francja: Cazaute (8), Amalric (2), Bauer (8), Martin (11), Gicquel (10), Fidon (12), Giardino (libero) oraz Barnard i Sager (libero)

Dania – Gruzja 1:3
(25:21, 17:25, 18:25, 23:25)

Dania: Molgard, Owie (12), Nielsen (9), Mogensen (2), Elbaek (18), Andersen (4), Sallerup (libero) oraz Ravn, Rask-Nielsen (3), Mollgaard (7), Krogh (2) i Donslund (1)
Gruzja: Batsatsashvili (7), Daprindashvili (15), Ulumbelashvili (14), Kalandadze (10), Markarashvili (4), Tchautchidze (7), Koraevi (libero) oraz Chelidze (1)

Tabela gr. D:
1. Francja           2    6 pkt. 6:0
2. Portugalia    2    3 pkt. 3:3
3. Gruzja            2    3 pkt. 3:4
4. Dania              2    0 pkt. 1:6

W grupie E nie mogą swojego rytmu znaleźć reprezentantki Czech. Po porażce na własnym terenie ze Szwecją tym razem podopieczne Zdenka Pommera przegrały po tie-breaku wyjazdowe spotkanie z Finlandią i po dwóch seriach znalazły się na ostatnim miejscu w tabeli. Podobnie jak w poprzednim meczu Czeszki prowadziły 2:1, ale przegrały znów w pięciu setach. W zespole Finlandii, który znajduje się na czele tabeli, bardzo dobre spotkanie rozegrała Pauliina Vilponen, która zdobyła 27 punktów. W zespole Czech najwięcej punktów zapisały na swoim koncie Helena Havelkova (21) i Michaela Mlejnkova (20).

Pierwsze zwycięstwo w kwalifikacjach do ME siatkarek odniosła reprezentacja Estonii. Podopieczne trenera Andreia Ojametsa wygrały na wyjeździe 3:1 ze Szwedkami i mają na swoim koncie 4 punkty, podobnie jak Finlandia. Liderkami estońskiej drużyny w tym spotkaniu były Nette Peit (14 pkt.) oraz Kertu Laak (13 pkt.). Gospodyniom nie pomogła świetna gra Isabelle Haak, która zapisała na swoim koncie 25 punktów.

grupa E:
Finlandia – Czechy 3:2
(19:25, 25:15, 21:25, 25:23, 15:8)

Finlandia: Kosonen (17), Vilponen (27), Alanko (4), Pihlajamaki (7), Karhu (13), Ohman (6), Koljonen (libero) oraz Kokkonen, Bjarregard-Madsen i Sievanen (libero)
Czechy: Purchartova (8), Valkova (4), Mljenkova (20), Havelkova (21), Holaskova (11), Orvosova (7), Dostalova (libero) oraz Kopacova (1), Kohoutova, Struskova, Smidova, Kojdova i Svobodova

Szwecja – Estonia 1:3
(23:25, 23:25, 25:16, 17:25)

Szwecja: Wasserfaller (9), Tegenfalk (2), Topic (7), Haak I. (25), Lundvall (12), Haak A. (4), Andersson K. (libero) oraz Lazic (3) i Andersson V. (1)
Estonia: Peit N. (14), Monnakmae (6), Miilen (9), Kullerkann (10), Hollas (10), Laak (13), Nolvak (libero) oraz Bahmatsev, Noormets, Peit E., Pajula (1), Kisk i Moor (1)

Tabela gr. E:
1. Finlandia      2    4 pkt. 6:4
2. Estonia          2    4 pkt. 5:4
3. Szwecja         2    2 pkt. 4:5
4. Czechy           2    2 pkt. 4:6

W grupie F po wpadce z Bośnią pierwsze zwycięstwo odniosła reprezentacja Rumunii. Rumunki pokonały na wyjeździe w Guadalajarze reprezentację Hiszpanii 3:0, ale to zwycięstwo nie przyszło im łatwo. Hiszpanki w każdym z trzech setów były bliskie wygranej i nie ustępowały rywalkom o wiele. Ich liderką była Helia Gonzalez (14 pkt.), z kolei w zespole rumuńskim klasą sama dla siebie była Ioana Baciu, która zdobyła 19 punktów.

Reprezentacja Bośni i Hercegowiny nie zwalnia tempa. Po wyjazdowym zwycięstwie z Rumunią tym razem rozbiła w trzech szybkich setach Łotwę i jest liderem tabeli. W pierwszym secie przyjezdne zdobyły… zaledwie 8 punktów. Trener Goran Neśić mógł dokonywać wielu zmian, a liderką gospodyń była Dajana Bosković, która zdobyła 14 punktów, chociaż w drugim secie w ogóle nie pojawiła się na boisku.